Hemoroidy. Jak je wyleczyć?
Guzki krwawnicze, popularnie nazywane hemoroidami występują u każdego człowieka, od urodzenia są bowiem naturalną strukturą anatomiczną. To sploty naczyń tętniczo-żylnych w kształcie poduszeczek, które napełniając się krwią, zapewniają szczelność końcowego odcinka przewodu pokarmowego i pomagają kontrolować wypróżnianie. Problem pojawia się, gdy zaczynają działać nieprawidłowo. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Guzki krwawnicze w tym przypadku są nadmiernie przepełnione, pojawiają się ból, świąd, pieczenie okolicy odbytu. W skrajnych przypadkach następuje ich wysuwanie się poza zwieracz odbytu (hemoroidy zewnętrzne).
Co robić, gdy zauważysz u siebie objawy choroby hemoroidalnej?
Świąd i pieczenie, krwawienia, uczucie niepełnego wypróżnienia czy pojawienie się hemoroidów, guzków w kanale odbytu, to najczęściej występujące objawy w różnym stadium rozwoju choroby. Początkowe objawy można leczyć samodzielnie, korzystając z porad farmaceuty w aptece. Jeśli jednak objawy narastają, nie ustępują krwawienia, ból czy obrzęk, zgłoś się po poradę lekarską.
Do dyspozycji masz szeroką gamę produktów takich jak maści, żele, czopki, które w wielu sytuacjach są skuteczne w zmniejszeniu objawów choroby, która niestety ma skłonność do nawrotów.
Czy wiesz, że choroba hemoroidalna może dotyczyć nawet 50% populacji? Częstość występowania nasila się wraz z wiekiem, jednak w dużej mierze dotyczy osób młodych w okresie największej aktywności zawodowej.
Jak wybrać właściwy produkt? Co, jeśli problem powraca?
Warto sięgnąć po produkty, które działają długoterminowo na przyczyny dolegliwości hemoroidalnych.
Zawierają one składniki, które:
- zmniejszają stan zapalny,
- uszczelniają naczynia krwionośne,
- poprawiają krążenie krwi.
Należą do nich preparaty zawierające składniki roślinne o udowodnionych właściwościach leczniczych.
Wyciąg z kasztanowca – zawarta w nim escyna ma silne właściwości przeciwzakrzepowe, ułatwiające przepływ krwi, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i przywraca im elastyczność, ogranicza ból i działa przeciwobrzękowo.
Oczar wirginijski – ma silne właściwości „ściągające”, ogranicza krwawienie, uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (synergia z kurkumą).
Rumianek zawiera flawonoidy, które działają przeciwzapalnie.
Aloes działa nawilżająco i zmniejsza podrażnienia.
Kurkuma, a w zasadzie zawarte w niej kurkuminoidy, to najsilniejsze naturalne substancje przeciwzapalne, działające również przeciwbólowo i ochronnie na układ krążenia. W badaniach wykazano, że kurkuminoidy podawane doustnie działają porównywalnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W leczeniu hemoroidów stosowanie kurkuminoidów ma podwójnie korzystny mechanizm działania. Obecnie jest to jedna z najbardziej obiecujących substancji w leczeniu hemoroidów.
Szukaj produktów zawierających połączenie kilku składników aktywnych, które często wzmacniają wzajemnie swoje działanie.
Czasami produkty na hemoroidy zawierają dodatkowe substancje łagodzące i nawilżające tj. olejek jojoba, kwas hialuronowy oraz substancje przeciwbakteryjne i gojące jak srebro. Są szczególnie polecane dla osób po zabiegach chirurgicznych i urazach odbytu, także po porodzie.
Terapię można wspomagać preparatami doustnymi, takimi jak błonnik rozpuszczalny, probiotyk, produkty na bazie rutyny, rutozydu, wyciągu z ruszczyka, hesperydyny czy diosminy.
Ważnym elementem terapii jest higiena okolic odbytu. Warto rozważyć stosowanie nawilżanych chusteczek z wyciągami roślinnymi i srebrem, które pomogą w leczeniu objawów i przyniosą szybką ulgę.
Leczenie choroby hemoroidalnej to złożony proces. Oprócz doboru właściwych preparatów wymaga często zmiany trybu życia, a przede wszystkim diety i sposobu pielęgnacji.
- Citko A., Leczenie miejscowe choroby hemoroidalnej i szczelin odbytu. Lek w Polsce.
- Ying P., Mingyue A., Anti-Inflammatory Effects of Curcumin in the Inflammatory Diseases: Status, Limitations and Countermeasures, Drug Design, Development and Therapy 2021.