Jak pobudzić oddawanie moczu? Domowe sposoby
Mała ilość wydalanego moczu może wiązać się nie tylko ze zbyt małą ilością wypijanych płynów. Mogą to być również poważniejsze przyczyny, np. wady w budowie dróg moczowych, ich niewłaściwe funkcjonowanie lub uszkodzenie układu nerwowego.
Jeśli zaburzenie nie utrudnia nam życia codziennego i nie wymaga konsultacji z lekarzem, możemy sami wprowadzić kilka zmian zwiększających ilość oddawanego moczu.
Zwiększ ilość przyjmowanych płynów
Zamiast kierować się sztywnymi normami, spróbuj zacząć od wypijania 1-2 szklanek płynów więcej niż zazwyczaj w ciągu dnia. Możesz dodatkowo prowadzić dzienniczek mikcji. Zapisywanie częstości i objętości oddanego moczu, a także wypijanych płynów pozwoli precyzyjniej ocenić sytuację. Wystarczy, że będziesz notować wyniki przez 48 godzin, np. w weekend.
Sięgnij po zioła moczopędne
Preparaty w formie tabletek lub mieszanek do sporządzania naparów moczopędnych może nie tylko zwiększyć ilość wydalanego moczu, ale wpłynąć także rozluźniająco na mięśnie dróg moczowych.
W ich składzie szukaj m.in.:
- nawłoci pospolitej,
- brzozy brodawkowatej,
- lubczyku ogrodowego,
- mącznicy lekarskiej,
- pokrzywy zwyczajnej,
- wilżyny ciernistej,
- skrzypu polnego.
Zadbaj o prawidłową pozycję i technikę oddawania moczu
Zmiana pozycji, w jakiej oddajemy mocz, może mieć kluczowe znaczenie. Często, jeśli jest ona nieprawidłowa, możemy nie opróżniać pęcherza całkowicie, co w efekcie może dać wrażenie zbyt małej ilości wydalanego moczu. W przypadku kobiet najlepszą praktyką jest zastosowania podnóżka, który sprawi, że kolana będą wyżej od bioder podczas siedzenia na sedesie. Pozycja kucająca sprzyja mięśniom dna miednicy. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, plecy powinny być wyprostowane, aby ułatwić swobodny przepływ moczu przez cewkę moczową.
Prawidłowe oddawanie moczu powinno wynikać z rozluźnienia mięśni, a nie parcia na pęcherz. Także przerywanie oddawania moczu jest niewłaściwą techniką. Powinien to być w miarę jednostajny proces.
Nie powinniśmy siedzieć na sedesie dłużej, niż to konieczne. Zatem czytanie książki czy korzystanie z telefonu zostawmy na później.
Pamiętaj o aktywności fizycznej i diecie
Większość zaburzeń mikcji wiąże się z zaparciami, dlatego warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz wprowadzić błonnik do jadłospisu.
Jeśli wprowadzone metody okażą się nieskuteczne, skontaktuj się z lekarzem. Nie zapomnij powiedzieć mu o ich zastosowaniu. Może ułatwić to postawienie diagnozy przez specjalistę, dzięki czemu uzyskasz odpowiedź szybciej.