Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
10

Nietrzymanie moczu. To nie musi Cię ograniczać!

Słuchaj artykułu

Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość, która może wpływać na komfort życia. Istnieje jednak wiele skutecznych rozwiązań, które pozwalają sobie z nim radzić. Dzięki nowoczesnym produktom można zachować pełną aktywność i poczucie komfortu każdego dnia. W artykule omówię, jakie kroki warto podjąć w przypadku nietrzymania moczu. 

Nietrzymanie moczu. To nie musi Cię ograniczać!

Nietrzymanie moczu – co to jest? 

Według definicji opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia i Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji, nietrzymaniem moczu (NTM) określamy każdy przypadek niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego.  

Temat ten jest szczególnie ważny dla kobiet, które częściej spotykają się z nietrzymaniem moczu niż mężczyźni. Badania statystyczne wskazują, że częstotliwość występowania nietrzymania moczu u mężczyzn w stosunku do kobiet to nawet 1:3.  

Nietrzymanie moczu jest często ukrywaną dolegliwością, dlatego dane liczbowe są niepełne. Szacuje się, że nawet 10% wszystkich dorosłych kobiet doświadcza incydentu nietrzymania moczu tygodniowo. Znacznie częstsze są sporadyczne wycieki, które zgłasza nawet 25-45% wszystkich dorosłych kobiet. Oznacza to, że w naszej najbliższej rodzinie czy wśród znajomych mogliśmy spotkać kobietę dotkniętą tym problemem.  

Z kolei według statystyk nietrzymanie moczu dotyka od 1% do 40% mężczyzn, z czego 11-34% występuje u starszych mężczyzn. Wyróżniamy także różne rodzaje nietrzymania moczu.  

Trzy podstawowe to: 

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, 
  • nietrzymanie moczu z parcia, które spowodowane jest zespołem pęcherza nadreaktywnego, 
  • mieszane nietrzymanie moczu.  

Oprócz tych trzech rodzajów wyróżniamy także nietrzymanie moczu z przepełnienia, moczenie nocne, nietrzymanie moczu związane z aktywnością seksualną czy pozazwieraczowe nietrzymanie moczu. 

W moim artykule skupię się na wysiłkowym nietrzymaniu moczu, które jest głównym problemem wśród kobiet.  

Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu? 

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj nietrzymania moczu związany jest z podejmowanym wysiłkiem, który wcale nie musi być duży.

Niespodziewany wyciek moczu pojawia się przy czynnościach, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Są to np. kichanie, kaszel, śmiech, ćwiczenia fizyczne czy nawet wchodzenie po schodach.

Większość z nas już doświadczyła lub doświadczy takiej sytuacji, kiedy poczuje, że „coś tam pociekło”.  Wysiłkowe nietrzymanie moczu dzielimy na autonomiczne, związane z nadmierną ruchomością pęcherza i cewki moczowej oraz zwieraczowe, gdy osłabieniu ulega mięsień zwieracza cewki moczowej. Istnieją czynniki, które zwiększają predyspozycje do pojawienia się tego problemu.

Wyróżniamy tutaj: 

  • poród, 
  • urazy miednicy, przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej, 
  • otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej zwłaszcza w części brzusznej, 
  • niedobory estrogenów, zazwyczaj w okresie menopauzalnym. 

Początkowo nietrzymanie moczu może być ledwie zauważalne i może nie sprawiać kłopotu w codziennym funkcjonowaniu. Epizody wycieku moczu zdarzają się rzadko, zazwyczaj są spowodowane nagłym wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Nie odbieramy ich jako sygnału alarmowego, zmieniamy bieliznę i zapominamy o tym. Warto jednak pochylić się nad tym problemem już na tym etapie.  

Wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki może ustrzec przed pogłębieniem objawów, kiedy to mocz wydostaje się z cewki moczowej samoistnie w trakcie umiarkowanego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego (np. w trakcie ćwiczeń fizycznych) lub w przypadkach, gdy wyciek moczu odczuwamy przy staniu czy chodzeniu.  

Nietrzymanie moczu, nawet to niewielkie, stawia nas w krępującej sytuacji i odbiera pewność siebie. Pamiętaj jednak, że nietrzymanie moczu nie musi Cię ograniczać. Nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich, ulubionych aktywności czy uprawiania sportu. Jednym z elementów, które podniosą Twój komfort, jest stosowanie specjalistycznych wkładek lub podpasek na nietrzymanie moczu.  

Wkładki urologiczne czy zwykłe podpaski? 

Te dwa rodzaje artykułów higienicznych są przeznaczone do wchłaniania innych cieczy. Podpaski są przystosowane do tego, aby zbierać gęstszą krew, która czasem tworzy skrzepy. Wkładki urologiczne są dużo bardziej chłonne, ponieważ mocz jest bardziej płynny niż krew podczas miesiączki. Dodatkowo ich wkłady pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu, który może być intensywny i krępujący. Wkładki urologiczne mają anatomiczny kształt, są wykonane z materiałów, które nie podrażnią delikatnej skóry okolic intymnych.  

Kolejnym ważnym aspektem podczas doboru wkładek jest ustalenie ich wielkości i chłonności. Wkładki lub podpaski swoim kształtem przypominają zwykłe podpaski menstruacyjne.

Na opakowaniach tych produktów znajdują się oznaczenia dotyczące chłonności:

  • słowne, np. mini, normal, extra – oznaczające rozmiar wkładek; 
  • piktogramy kropli, np. 3 zamalowane krople na 8 kropli – dotyczą one chłonności produktu – im więcej zamalowanych kropli, tym produkt ma większą chłonność. 

Większe wkładki o wyższej chłonności dobrze sprawdzą się w przypadku średniego lub dużego nietrzymania moczu. Cieńsze wkładki o niższej chłonności sprawdzą się przy ochronie przed małym, sporadycznym wyciekiem moczu.  

Jeśli pierwszy raz kupujesz wkładki i nie potrafisz określić, jakiego rozmiaru potrzebujesz, zapytaj farmaceutę o próbnik. Pokazane są na nim wszystkie rozmiary wkładek danego producenta. Jeśli jednak krępuje Cię ten temat i chcesz wybrać wkładki samodzielnie, postaw na rozmiar normal o średniej chłonności.  


Zakupy z doradcą Gemini

Innym rozwiązaniem są majtki chłonne, które całkowicie zastępują bieliznę. Jest to alternatywa dla specjalistycznych podpasek. Majtki zapewniają ochronę przed przeciekaniem, są wygodne i całkowicie niewidoczne pod ubraniem.

Skorzystaj z tego rodzaju środków higienicznych, jeśli dotyczy Cię średnie lub ciężkie nietrzymanie moczu. Możesz stosować je w trakcie dnia, a także w nocy. Ich rozmiar dobierz na podstawie obwodu w pasie. Majtki chłonne podobnie jak specjalistyczne podpaski mają różne poziomy chłonności, które oznaczone są za pomocą piktogramów w kształcie kropli. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie 

Terapia wysiłkowego nietrzymania moczu składa się z dwóch ważnych elementów. Pierwszym z nich jest modyfikacja stylu życia, która ma na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapobieganie infekcjom intymnym.

Drugim elementem jest fizjoterapia, która wzmocni osłabione mięśnie. Liczne badania wskazują, że fizjoterapia przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu skutecznie ogranicza samoistne wycieki moczu. Najpopularniejszą metodą fizjoterapii przy nietrzymaniu moczu jest trening mięśni dna miednicy mniejszej, znany lepiej jako ćwiczenia na mięśnie Kegla. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda, rekomendowana przez fizjoterapeutów.

Wprowadź ćwiczenia do swojej codziennej rutyny, gdy pojawią się pierwsze objawy osłabienia mięśni i popuszczania moczu. Regularne, prawidłowe wykonywanie ćwiczeń już w ciągu paru miesięcy wzmocni siłę mięśni, poprawi kontrolę nerwowo-mięśniową i usprawni mechanizmy utrzymywania moczu.  

Nie wstydź się skonsultować swojego problemu z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Wykonywanie ćwiczeń pod okiem specjalisty jest znacznie efektywniejsze niż samodzielna praca. 

Przydatnymi akcesoriami są tzw. kulki gejszy. Ułatwiają one napinanie mięśni, co przekłada się na jakość wykonywanych ćwiczeń. 


Do innych metod fizjoterapii przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu zaliczamy: 

  • elektrostymulację, 
  • wibroterapię, 
  • stymulację magnetyczną, 

W przypadku ciężkiego nietrzymania moczu, kiedy inne metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, rozwiązaniem jest leczenie zabiegowe. Dostępne są różne metody leczenia, a o zastosowaniu odpowiedniej decyduje lekarz.  

Przy nietrzymaniu moczu możesz też wybrać suplementy diety, które będą wspierały zdrowie układu moczowego. Niespodziewane wycieki moczu mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji intymnych, zapalenia pęcherza i pogłębienia problemu.  

W suplementach diety szukaj ekstraktów z: 

  • pestek dyni, 
  • owoców żurawiny
  • nasion soi, 
  • pokrzywy. 

Nietrzymanie moczu nie musi Cię zatrzymywać. Pamiętaj, że obecnie mamy dostępne środki oraz specjalistów, którzy skutecznie leczą tę chorobę. Zwiększ swój codzienny komfort, nosząc dyskretne produkty chłonne. Dobrze dopasowana wkładka czy majtki chłonne zabezpieczą Cię przed niechcianymi wyciekami moczu.

Jeśli ten problem dotyczy kogoś w Twoim otoczeniu, np. mamy, siostry czy przyjaciółki, zaproponuj odpowiednie wsparcie.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Raport Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej, wrzesień 2023. 
  • Szwałkiewicz E., VI Światowe Forum Inkontynencji: Znaczenie opieki w umożliwieniu niezależnego i godnego życia osobom z nietrzymaniem moczu, Kwartalnik NTM. 
  • Maziarska M., Sobolewska A., Mościan W., Twardak I., Nietrzymanie moczu jako narastający problem społeczny, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę