Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
8

Jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu?

Słuchaj artykułu

Suche oczy utrudniają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Mogą być przyczyną zaczerwienienia, pieczenia, złego widzenia, a nawet bólu, powodując przy tym duży dyskomfort. Jak zadbać o oczy, aby były dobrze nawilżone? Jakie preparaty wybrać?

Jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu?

Przyczyny nadmiernie wysuszonych oczu 

Istnieje wiele czynników wpływających na nadmierne przesuszenie oczu, np. 

  • noszenie soczewek kontaktowych; 
  • wysokie zanieczyszczenie powietrza, smog; 
  • klimatyzacja wysuszająca powietrze w pomieszczeniach; 
  • nadmierne korzystanie z komputerów i smartfonów; 
  • zmiany hormonalne, również te związane z wiekiem; 
  • brak snu. 

Zdrowe oczy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Domowe sposoby na lepsze nawilżenie oczu 

Pierwszym sposobem jest lepsza organizacja swojej pracy przed komputerem poprzez robienie kilkusekundowych regularnych przerw, a także zadbanie o odpowiednie oświetlenie i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Drugim prostym sposobem jest codzienna „gimnastyka” oczu. Proste ćwiczenia można wykonywać gdziekolwiek, nawet będąc w pracy. Pomoże to oczom odprężyć się oraz poprawi jakość płynu łzowego.   Przykładowe proste ćwiczenia poprawiające stopień nawilżenia oczu: 

  • Zamknij oczy na 10-15 sekund, a następnie mrugaj oczami przed około minutę. 
  • Zamknij oczy na około minutę, w tym czasie za zamkniętymi powiekami przewracaj oczami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w drugą stronę.  

Ponadto ważna jest również dobra ochrona oczu poprzez korzystanie z odpowiednich okularów z filtrem UV, filtrem niebieskiego światła, antyrefleksem. Jest to przydatne zwłaszcza podczas słonecznych czy wietrznych dni oraz długiej pracy przed ekranem. 

Jakie krople wybrać do nawilżania oczu? 

Osoby narażone na nadmierne przesuszanie oczu powinny również regularnie je nawilżać poprzez stosowanie kropli. Składają się one najczęściej z izotonicznych roztworów wodnych z dodatkiem polimerów, które pomagają zatrzymać wodę na powierzchni oka. Producenci często wzbogacają je poprzez dodanie dodatkowych składników. Jest nim głównie kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem struktury oka, a przy okazji potrafi doskonale przylegać do jego powierzchni, tworząc naturalną barierę ochronną. Innym powszechnym dodatkowym składnikiem jest świetlik, który odświeża oraz zmniejsza podrażnienia oczu. Ostatnio bardzo popularne, zwłaszcza u pacjentów cierpiących na liczne alergie, są krople z dodatkiem ektoiny, substancji chroniącej oczy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, która dodatkowo stabilizuje płyn łzowy. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatek witaminy A, która przyspiesza regenerację siatkówki i rogówki.

Krople z konserwantami czy bez? 

Badania dowodzą, że alergicy powinni korzystać z kropli nawilżających bez konserwantów, ponieważ mogą one u tej grupy pacjentów powodować dodatkowe podrażnienia oczu. Obecnie istnieją krople w specjalnych opakowaniach pozbawione konserwantów, których okres przydatności po otwarciu wynosi 6 miesięcy. Pozostałe osoby, w tym pacjenci noszący szkła kontaktowe, mogą swobodnie korzystać z obu rodzajów kropli nawilżających. 

Jak często nawilżać oczy? 

Stosowanie kropli nawilżających najlepiej powiązać z codziennym rytmem dnia, zwłaszcza kiedy czujesz, że Twoje oczy przesuszają się. 

Najczęściej poleca się stosowanie kropli do oczu 3 razy dziennie, o ile lekarz okulista nie zalecił inaczej. 

Podsumowując, warto zadbać o odpowiednie nawilżanie oczu dzięki stworzeniu im lepszych warunków do pracy, odpoczynku oraz poprzez wybór dobrych kropli do nawilżania. Pozwoli to uniknąć zespołu suchego oka i jego dalszych konsekwencji, które mogą powodować duży dyskomfort każdego dnia.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.healthline.com/health/dry-eyes-home-remedies 
  • Erdinest N., Berkow D., Computer vision syndrome. Harefuah. 2021 Jun;160(6):386-392. 
  • https://www.completeeyecare.net/featured-articles/how-does-hydration-affect-my-eyes/ 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę