Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

3

Jakie krople do nosa wybrać? Przegląd

Słuchaj artykułu

W kroplach do nosa znajdują się różne substancje, dlatego łatwo się w tym pogubić. Czy wiesz, jaki produkt wybrać w przypadku infekcji, a jaki przy alergii? Sprawdź nasz przegląd!

Jakie krople do nosa wybrać? Przegląd

Wodnista wydzielina, uczucie zatkania nosa, świąd, obrzęk to objawy, które towarzyszą infekcjom lub alergiom. Na szczęście dostępne są preparaty, które skutecznie walczą z katarem i przynoszą ulgę. Jaki preparat wybrać spośród wielu aerozoli do nosa? Który preparat będzie skuteczny na dany rodzaj kataru? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krople do nosa z ksylometazoliną i oksymetazoliną 

Te dwie substancje aktywne działają obkurczająco na śluzówkę nosa, przez co hamują wydzielanie kataru. Mogą być stosowane w przypadku infekcji wirusowych czy alergii. Stosowane zgodnie z zaleceniami szybko przynoszą ulgę w katarze, a ich działanie utrzymuje się aż do 12 godzin. Pamiętaj, że możesz ich używać maksymalnie przez 7 dni. Stosowane dłużej mogą prowadzić do uzależnienia i trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa. Substancje te są dostępne w różnych dawkach, także dostosowanych do dzieci.  

Wśród aerozoli z ksylometazoliną i oksymetazoliną możemy wyróżnić produkty:  

  • w formie roztworu, bez substancji dodatkowych 


 

  • w formie roztworu z substancjami dodatkowymi 

W aerozolach oprócz substancji obkurczającej błonę śluzową mogą znajdować się substancje o działaniu regenerującym. Są to najczęściej dekspantenol lub hialuronian sodu. Składniki te mają na celu ochronę i nawilżenie błony śluzowej nosa. Polecane są osobom, które odczuwają suchość śluzówki, często obserwują drobne krwawienia po aplikacji leku. Są rekomendowane dzieciom, które mają delikatniejsze błony niż osoby dorosłe.  


 

  • w formie żelu 

Aerozole w formie żelu z oksymetazoliną i ksylometazoliną ograniczają ściekanie preparatu do gardła oraz działają nawilżająco. Produkty w formie żelu polecane są dla dzieci oraz osób z suchością błony śluzowej nosa.  


 

Sterydy donosowe 

Ta grupa leków jest wskazana w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, który objawia się: 

  • wodnistą wydzieliną z nosa, 
  • wielokrotnym kichaniem, 
  • swędzeniem i uczuciem zatkanego nosa. 

Bez recepty dostępne są aerozole do nosa z furoinianem mometazonu. Sterydy podane miejscowo nie wchłaniają się do krwi. Można je stosować do 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Po aplikacji do nosa aerozol działa po 12 godzinach od podania.  


 

Krople do nosa o działaniu przeciwhistaminowym 

W leczeniu kataru alergicznego możesz stosować leki o działaniu przeciwhistaminowym. Łagodzą one kichanie, świąd, nadmierne wydzielanie kataru. Skutecznie zmniejszają uczucie zatkanego nosa.

W aerozolach o działaniu przeciwhistaminowym znajdziemy substancje takie jak azelastyna, kromoglikan sodu czy maleinian mepiraminy.  


 

Krople do nosa ze srebrem 

W aerozolach do nosa można znaleźć dodatek nanosrebra. Substancja ta ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Srebro w formie aerozolu hamuje namnażanie drobnoustrojów i tworzy warstwę ochronną. Przyczynia się do udrożnienia i oczyszczenia nosa.

Preparaty ze srebrem stosuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nie przekraczaj dziennej dawki określonej przez producenta. 


 

Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa 

Krople do nosa z wyciągami roślinnymi i olejkami eterycznymi 

Substancje pochodzenia naturalnego także znajdują zastosowanie w kroplach do nosa. Możemy w nich znaleźć olejki eteryczne, które udrażniają nos i hamują wydzielanie kataru. Najczęściej są to olejki: eukaliptusowy, miętowy, rozmarynowy czy tymiankowy.

Wyciągi roślinne, najczęściej z pelargonii, oczaru czy aloesu, nawilżają błonę śluzową nosa. W tego typu aerozolach możemy znaleźć także dodatek glicerolu, pantenolu czy witamin A i E, które dodatkowo regenerują śluzówkę. 


 

Krople do nosa z ektoiną 

Ektoina to naturalnie występująca cząsteczka, która działa ochronnie na komórki. Łagodzi stany zapalne, wspiera regenerację błony śluzowej nosa, zmniejsza uczucie świądu.

Aerozole z ektoiną możesz stosować przy katarze infekcyjnym i alergicznym. 


 

 Krople do nosa na bazie olejów

Oleje nawilżają i regenerują błonę śluzową. Skutecznie redukują suchość i zapobiegają powstawaniu strupów we wnętrzu nosa.  

Wybierz je, jeśli: 

  • często przebywasz w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach; 
  • stosujesz leki wysuszające śluzówki, np. glikokortykosteroidy, preparaty doustne na trądzik
  • leczyłeś/-aś się tlenem lub miałeś/-aś wykonywaną radioterapię w obrębie głowy; 
  • zmagasz się ze znacznym wysuszeniem błony śluzowej po infekcji. 

W takich preparatach najczęściej znajdują się oczyszczony olej sezamowy lub oliwa z oliwek.  


 

Woda morska 

To inaczej roztwór wodny, w którym rozpuszczony jest chlorek sodu. W aerozolach dostępna jest w dwóch stężeniach: izotonicznym i hipertonicznym. 

Izotoniczna woda morska 

Polecana jest do oczyszczania nosa podczas infekcji czy alergii. Może być bezpiecznie podawana dzieciom od 1. roku życia. Ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny i nawilża śluzówkę nosa. 


 

Hipertoniczna woda morska 

Ma wyższe ciśnienie osmotyczne niż płyny znajdujące się w komórkach organizmu. Dzięki temu wyciąga wodę z komórek i je obkurcza. Możesz stosować ją w przypadku silnego kataru, który utrudnia oddychanie. Hipertoniczne wody morskie można stosować zazwyczaj od 6. miesiąca życia.  


 

Przeczytaj również:
Jakie krople do oczu wybrać? Przegląd

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę