Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Alergia LP
X - Zadbaj o komfort maluszka
X - Dzień Bliźniąt
X - Mamo to Twój dzień
3

Jakie krople do oczu wybrać? Przegląd

Słuchaj artykułu

Na rynku dostępnych jest wiele kropli do oczu, które różnią się między sobą składem. Jak wybrać odpowiedni preparat? Jakie substancje znajdziesz w kroplach do oczu? Sprawdź nasz przegląd!

Jakie krople do oczu wybrać? Przegląd

Krople do oczu dostępne bez recepty są to preparaty stosowane na alergię, suchość oczu czy podrażnienie. Mogą być umieszczone w opakowaniach wielodawkowych lub jednorazowych minimsach. Opakowania wielodawkowe (typu ABAK, COMOD czy OSD) mogą zawierać specjalne systemy, które gwarantują sterylność preparatu nawet przez kilka miesięcy, co znacznie wydłuża ich okres przydatności. Jeśli zależy Ci na kroplach z długim terminem ważności, zwróć na nie uwagę. 

Kolejnym aspektem jest dodatek konserwantów. Są to substancje, które wydłużają przydatność produktu do użycia. Konserwanty nie wpływają na oko, ale mogą osadzać się np. na szkłach kontaktowych. Jeśli nosisz soczewki, zwróć uwagę na skład kropli do oczu. Najlepiej wybierz te bez konserwantów. 

Krople do oczu, w zależności od właściwości, mogą zawierać różne składniki. Poniżej opisałam te najczęściej stosowane. 

Krople do oczu z hialuronianem sodu 

Hialuronian sodu to pochodna kwasu hialuronowego o bardzo silnych właściwościach wiążących wodę.  

Krople z hialuronianem sodu działają: 

 • nawilżająco – pomagają utrzymać odpowiedni poziom filmu łzowego; utrzymuje się on na powierzchni gałki ocznej, przez co zmniejsza tarcie między gałka oczną a powieką;  
 • przeciwzapalnie – przyspieszają gojenie ran oraz wspomagają regenerację rogówki w przypadku różnych chorób i urazów.  

Hialuronian sodu jest dobrze tolerowany, nie wykazuje żadnych działań niepożądanych.  

Możesz stosować je w przypadku zespołu suchego oka, po zabiegach na rogówce (np. po laserowej korekcji wzroku), a także w przypadku alergii. W kroplach do oczu hialuronian sodu jest dostępny w różnych stężeniach (zazwyczaj 0,2% i 0,4%). 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Krople do oczu z dekspantenolem 

Dekspantenol to substancja o działaniu nawilżającym, przeciwświądowym i łagodzącym podrażnienia. Przyspiesza gojenie ran i regenerację rogówki.  

Krople do oczu z dekspantenolem wskazane są w przypadku suchości oka, wspomagająco przy uszkodzeniach rogówki, np. spowodowanych wiatrem, ostrym słońcem, a także przy oparzeniach, degeneracji rogówki oraz uszkodzeniach spowodowanych noszeniem soczewek kontaktowych.  


Krople do oczu z ektoiną 

Ektoina jest naturalną substancją wytwarzaną przez bakterie halofilne. Znalazła zastosowanie w medycynie jako środek nawilżający, przeciwzapalny, ochronny. Jest bardzo pomocna przy alergicznym zapaleniu spojówek. Łagodzi świąd, łzawienie, zaczerwienienie gałki ocznej. Stabilizuje film łzowy, tworzy na oku warstwę ochronną, która chroni przed wnikaniem alergenów. Wspomaga regenerację komórek, także po urazach i zabiegach w obrębie gałki ocznej.

Ektoina jest bezpieczna w stosowaniu, nie wywołuje działań niepożądanych.  


Krople do oczu z trehalozą 

Trehaloza to dwucukier, który występuje naturalnie w wielu organizmach żywych. Jej główną rolą jest ochrona komórek przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Zapobiega nadmiernemu wysychaniu rogówki i spojówek, działa antyoksydacyjnie. Szczególnie polecana jest osobom z zespołem suchego oka, które przebywają w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, są narażone na działanie dymu, kurzu i silnego wiatru.

Wybierz krople z trehalozą, jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem, prowadzisz samochód lub wykonujesz pracę, która wymaga ciągłej koncentracji wzroku.  


Krople do oczu ze świetlikiem  

Świetlik lekarski, a raczej łąkowy, jest znany ze swojego dobroczynnego wpływu na oczy. Wyciąg ze świetlika jest wykorzystywany w kroplach do oczu, często w połączeniu z innymi wyciągami roślinnymi lub kwasem hialuronowym. Sprawdza się przy stanach zapalnych, alergiach. Redukuje zaczerwienienie, świąd oczu, nadmierne łzawienie i suchość. Świetlik koi uczucie zmęczenia, np. podczas długiego korzystania z ekranów, czytania. Krople ze świetlikiem sprawdzą się także w przypadku jęczmienia.

Świetlika nie powinny stosować osoby uczulone na tę roślinę.  


Krople do oczu z jodkiem potasu 

Jodek potasu to substancja, która w okulistyce jest wykorzystywana do leczenia zmętnień soczewki i ciała szklistego. Krople do oczu z tym składnikiem opóźniają proces mętnienia soczewki i powstawania zaćmy. Substancja ta pomaga także we wchłanianiu innych wysięków, np. krwawych wylewów w ciele szklistym oka.

Kropli z jodkiem potasu nie powinny stosować osoby z zaburzeniami czynności tarczycy.  


Krople do oczu na alergię 

Alergia może objawiać się nadmiernym łzawieniem, świądem, zaczerwienieniem oczu.

W przypadku silnych reakcji alergicznych sięgnij po krople do oczu z takimi substancjami jak: 

 • ketotifen, 
 • azelastyna, 
 • olopatadyna, 
 • kromoglikan disodowy, 
 • tetryzolina. 

Krople do oczu z wyciągami roślinnymi 

W kroplach do oczu, oprócz popularnego świetlika, znajdziemy też inne wyciągi roślinne. Mają one różne właściwości, które wspomagają funkcjonowanie gałek ocznych. Stabilizują film łzowy, zapewniają odpowiednie nawilżenie i ochronę.  

Są to m.in. wyciągi z: 

 • miłorzębu dwuklapowego, 
 • aloesu, 
 • rumianku, 
 • borówki, 
 • nagietka, 
 • oczaru. 

Wybierając krople do oczu z wyciągiem roślinnym, zwróć uwagę, czy nie masz alergii na daną roślinę.  


Pozostałe krople do oczu 

Oprócz popularnych składników wymienionych wyżej w kroplach do oczu możemy znaleźć inne substancje o działaniu nawilżającym, stabilizującym film łzowy, redukującym uczucie piasku w oku. Są to nie tylko substancje rozpuszczalne w wodzie, ale także oleje, które tworzą stabilną warstwę na gałce ocznej.  

W kroplach do oczu możesz znaleźć takie substancje jak: 

 • oktan perfluoroheksylu, 
 • alkohol poliwinylowy, 
 • cytykolina,  
 • glikol polietylenowy, propylenowy, 
 • karbomer.  

Przeczytaj również:
Zespół oka biurowego. Jak dbać o wzrok, pracując przed komputerem?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 1 maja 2024, 10:31
  Barbara

  Bardzo dobry, szczegółowy poradnik -z przykładami kropli.Warto korzystać z tych informacji.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę