Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
59

Pielęgnacja włosów. Czy znasz najważniejsze zasady?

Słuchaj artykułu

Sekretem pięknych włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Każdy rodzaj włosów ma inne potrzeby i wymaga stosowania innych kosmetyków. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o włosy suche, przetłuszczające się, normalne czy zniszczone!

Pielęgnacja włosów. Czy znasz najważniejsze zasady?

Co wpływa na naturalną kondycję włosów? 

Największy wpływ na wygląd naszych włosów mają geny. Typ włosów zależy zatem od tego, jaki mamy rodzaj skóry. Włosy każdego typu naturalnie się przetłuszczają, ale u niektórych osób proces ten zachodzić będzie szybciej, a u innych wolniej.

W ten sposób możemy rozróżnić włosy: 

  • przetłuszczające się, 
  • normalne,  
  • suche.  

Ten podział ma związek z ilością i częstością wydzielania łoju skórnego (sebum) przez gruczoły łojowe znajdujące się obok mieszków włosowych. Naturalnym zadaniem łoju jest nawilżenie i ochrona łodygi włosa. Na ilość wydzielanego sebum wpływają również: gospodarka hormonalna, dieta oraz stosowana pielęgnacja.  

Jak określić rodzaj włosów i jak je pielęgnować? 

Włosy suche 

Włosy suche charakteryzuje zbyt małe nawilżenie. Z uwagi na niską ilość wydzielanego sebum nie są one chronione i woda szybciej z nich wyparowuje, czego efektem jest otwarta łuska włosa. To właśnie z tego powodu włosy są szorstkie w dotyku, pozbawione blasku i trudne w ułożeniu. Często się elektryzują i są najbardziej podatne na rozdwajanie się końcówek. 

Pielęgnacja włosów suchych powinna opierać się na nawilżeniu i regeneracji.


Szampony do suchych włosów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak pielęgnować suche włosy?

  • Wybieraj szampony, odżywki i maski o właściwościach nawilżających
  • Susz włosy zimnym strumieniem powietrza, a jeśli to możliwe, zrezygnuj z używania suszarki
  • Ogranicz korzystanie z lokówki i prostownicy
  • Chroń włosy przed słońcem podczas opalania i kąpieli w słonej wodzie
  • Podczas stylizacji używaj preparatów termoochronnych (chroniących włosy przed wysoką temperaturą).

Osoby o suchych włosach mogą również borykać się z suchym łupieżem. Na rynku znajdziesz wiele preparatów, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem. Jeśli jednak suchy łupież jest uporczywy i trudny do usunięcia, zasięgnij porady u dermatologa. 


Preparaty na łupież suchy
 

Włosy przetłuszczające się 

Włosy przetłuszczające się charakteryzuje zbyt duża ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Efektem tego jest obciążenie włosów i zatkanie porów skóry, co uniemożliwia cyrkulację powietrza. Tego typu włosy są aż nadmiernie nawilżane, a łuska włosa jest zamknięta. Chociaż są one zdrowsze w dotyku, trudno je wystylizować. Po kilku godzinach stają się oklapnięte i tracą formę.  

Pielęgnacja tego typu włosów powinna opierać się na delikatnym oczyszczaniu. Mocne preparaty mogą podrażnić skórę głowy i zwiększyć wydzielanie łoju. Dlatego wybieraj szampony zawierające naturalne wyciągi z ziół, np. z pokrzywy, łopianu, czarnej rzepy


Szampony do włosów przetłuszczających się
  

  • Jeśli to konieczne, myj włosy codziennie. Nie rób jednak tego w gorącej wodzie, ponieważ pobudza ona wydzielanie łoju. Do mycia używaj bardzo delikatnych szamponów (np. pozbawionych SLS)
  • Możesz stosować odżywki i maski. Powinny być to jednak preparaty nieobciążające i przeznaczone do włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające się sprzyjają pojawieniu się łupieżu tłustego. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwłupieżowych. Jeśli ich stosowanie nie przyniesie rezultatów, zgłoś się do dermatologa. 


Preparaty na łupież tłusty
 

Włosy normalne 

Włosy normalne charakteryzuje optymalna ilość wydzielanego łoju. Z tego powodu są one błyszczące, ale nie przetłuszczają się szybko i nie mają tendencji do rozdwajania się końcówek. Ponadto są elastyczne i dobrze utrzymują nadany im kształt. Jest to typ włosów, który występuje najrzadziej.  

Pielęgnacja włosów normalnych nie wymaga specjalnych środków

  • Myj je do 4 razy w tygodniu szamponem przeznaczonym do codziennej pielęgnacji. 
  • Stosuj odżywki i maski. Wystarczy jednak, że będą utrzymywać naturalne nawilżenie włosów
  • Podobnie jak w przypadku włosów suchych zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną oraz ochronę podczas kąpieli w słonej wodzie
  • Przed użyciem lokówki lub prostownicy nałóż na włosy preparat termoochronny


Szampony do włosów normalnych
 

Dodatkowo wyróżnia się następujące typy włosów: mieszane, cienkie i delikatne oraz zniszczone. 

Włosy mieszane 

Włosy mieszane stanowią połączenie włosów suchych oraz przetłuszczających się. U nasady występuje duża produkcja sebum, jednak ich końce są połamane i rozdwojone. Pielęgnacja polega na delikatnym oczyszczeniu włosów u nasady oraz zabezpieczeniu końcówek za pomocą maski, odżywki lub olejków. 


Odżywki i balsamy do włosów
 

Włosy cienkie i delikatne 

Średnica włosów cienkich i delikatnych jest mniejsza o 25% niż włosów normalnych. Wydaje się przez to, że jest ich mniej. Są one zwykle jasne i podatne na uszkodzenia. Nie ma sposobów, by zwiększyć średnicę włosa, jednak delikatna pielęgnacja połączona z odpowiednim strzyżeniem powinna przynieść pozytywny efekt wizualny. 


Szampony do cienkich włosów
 

Włosy zniszczone 

Włosy zniszczone najbardziej ze wszystkich potrzebują pielęgnacji. Łuska takich włosów jest otwarta, ale też połamana. Brakuje im wilgoci, plączą się i są matowe. Zadbaj o nie tak, jak o włosy suche, z dużym naciskiem na używanie preparatów odbudowujących, które zawierają w swoim składzie keratynę i ceramidy. Jeśli Twoje włosy są zniszczone, regularnie sięgaj po intensywnie regenerujące maski i olejki. 


Szampony do zniszczonych włosów
 

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?
Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) we włosach


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Myśliwski A., Podstawy cytofizjologii i histofizjologii, Akademia Medyczna w Gdańsku, Gdańsk 2005. 
  • Małek E., Rozpoznanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007. 
  • Gavazzoni Dias MF. Hair cosmetics: an overview. International Journal of Trichology. 2015. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę