Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
39

Jakie właściwości ma szczeć pospolita?

Słuchaj artykułu

Szczeć pospolita jest rośliną powszechnie występującą na terenie Polski. W przeszłości była wykorzystywana w przemyśle włókienniczym do przetwarzania wełny. Obecnie jest hodowana jako roślina ozdobna. Ponadto pszczoły pozyskują z niej pyłek do produkcji miodu. Aktualnie trwają liczne badania nad właściwościami zdrowotnymi szczeci, szczególnie pod kątem leczenia boreliozy. 

Jakie właściwości ma szczeć pospolita?

Szczeć pospolita – występowanie i wygląd

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) jest gatunkiem rodzimym dla krajów północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i większej części Europy. Jako gatunek wprowadzony do ekosystemu przez człowieka występuje w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Potrafi rosnąć w zróżnicowanych warunkach środowiskowych. 

W Polsce jest rośliną pospolitą i można ją spotkać zarówno na nieużytkach i przydrożach, jak i na łąkach i terenach leśnych. 

Cechuje się wysoką odpornością na zasolenie środowiska, dlatego może rosnąć w sąsiedztwie dróg, które w trakcie zimy są posypywane solą. Może rosnąć na suchych i piaszczystych glebach, jak również na wilgotnych terenach. 


Produkty zawierające szczeć
Zakupy z doradcą Gemini

Szczeć może osiągać do 2,5 metrów wysokości. Jej liście odziomkowe są ułożone w rozetę i mają jajowaty kształt i ząbkowane brzegi. Liście łodygowe są ułożone naprzeciwlegle i mają kształt lancetowaty. Na łodydze rośliny znajdują się również kolce. Szczeć kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są drobne i fioletowe, zebrane w główki w stożkowatym kształcie. Jest rośliną owadopylną, a owocem jest niełupka. 

Jakie substancje czynne zawiera szczeć?

W szczeci pospolitej zidentyfikowano związki polifenolowe z przewagą kompleksu flawonoidów, w tym luteoliny i apigeniny, kwercetyny i kemferolu. Wyizolowano również fenolokwasy, takie jak kwas chlorogenowy, kwas kawowy, protokatechowy, p-kumarowy i p-hydroksybenzoesowy. 

Saponozydy triterpenowe występują w formie wolnego kwasu oleanowego i ursolowego lub aglikonów hederageniny i kwasu oleanowego. Potwierdzono też obecność irydoidów – swerozydu, kwasu loganowego, kanteiozydu, lacinatozydu, sylwesterozydu i kandlejozydu. 

Jakie działanie i zastosowanie ma szczeć?

Szczeć jest rośliną znaną od wieków. W medycynie ludowej była wykorzystywana w leczeniu bólów reumatycznych i dny moczanowej. Zawarte w szczeci związki z grupy irydoidów wykazują zróżnicowane działanie biologiczne. W zależności od budowy działają przeciwzapalnie, antybiotycznie, hipotensyjnie i uspokajająco. Przeprowadzono liczne badania nad skutecznością tej rośliny w leczeniu wielu schorzeń. Udowodniły one, że szczeć wykazuje działanie przeciwutleniające, cytoprotekcyjne i hepatoprotekcyjne, czyli ochronne na wszystkie komórki (w tym wątroby). Działa również przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie.

Niektóre związki zawarte w szczeci wspierają regenerację tkanki łącznej i zmniejszają ubytek kości w wyniku osteoporozy. Roślina wykazuje również działanie pobudzające na pracę układu immunologicznego. Wyciągi w warunkach laboratoryjncyh (badaniach in vitro) wykazują działanie bakteriobójcze, m.in. przeciw bakterii Escherichia coli i Staphylococcus aureus, a także przeciwgrzybicze (m.in. Candida albicans). Zaobserwowano również bakteriobójcze działanie wyciągu z korzenia szczeci na bakterię Borrelia burgdorferis, która powoduje boreliozę (inaczej chorobę z Lyme).

Mimo że działanie szczeci wspiera mechanizmy ochronne organizmu, nie zastąpi ona antybiotyków lub chemioterapeutyków stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych.  

Tylko odpowiednio dobrane leki mogą spowodować wyleczenie danej choroby. Szczeć może stanowić natomiast terapię uzupełniającą, m.in. w przypadku leczenia boreliozy. Szczeć występuje w postaci kapsułek, nalewek lub ziół sypkich. Dostępne są one głównie w sklepach zielarskich lub aptekach. Występuje również jako jeden ze składników preparatów ziołowych wspomagających leczenie choroby z Lyme.

Przeczytaj również:
Korzeń kudzu – kiedy warto go stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

 Źródła: 

  1. Kukuła J., Witkowska-Banaszczak E., Rośliny lecznicze z rodziny Dipsacaceae, Postępy Fitoterapii 4/2014, s. 232-238.  
  2. Kuhtinskaja M., Vaher M., Extraction and Analysis of Bioactive Compounds from Dipsacus Fullonum and Galium Verumfor Lyme Borreliosis Treatment, Biomed J Sci & Tech Res 11(4)-2018. 
  3. Drobnik J., Bacler B., Rośliny lecznicze w osiemnastowiecznym polskim poradniku medycznym Compendium medicum auctum, Część 2 Ann.Acad.Med.Siles. 2009, 63, 1, 51-65. 
  4. Oszmiański J. i wsp., Roots and Leaf Extracts of Dipsacus fullonum L. and Their Biological Activities, Plants 2020,9, 78. 
  5. Liebold T., Straubinger R.K., Rauwald H.W., Growth inhibiting activity of lipophilic extracts from Dipsacus sylvestris Huds. roots against Borrelia burgdorferi s. s. in vitro, Die Pharmazie – An International Journal of Pharmaceutical Sciences, Volume 66, Number 8, August 2011, pp. 628-630(3). 
  6. Wywiad z prof. J. Zajkowską (wywiad przeprowadzony przez A. Kilian), Kleszcze rodzą się niewinne, ACADEMIA – magazyn Polskiej Akademii Nauk Nr 2 (50) 2017 Kobieta.
  1. 25 sierpnia 2023, 13:57
    Lidia

    W sam raz dla mnie, na czasie. Właśnie potrzebuję takiego wspomagania. A do tej pory uważałam ją raczej jako piękną ozdobę na zimę.

  2. 21 listopada 2023, 11:00
    Niunia

    Jest dobrze wyjasniony temat

    1. 21 listopada 2023, 13:02
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za komentarz🙂

    2. 18 czerwca 2024, 19:33
      Renata

      Silne zioło

  3. 14 grudnia 2023, 22:08
    Milena

    Ja i moja rodzina wyłącznie korzystamy z dobrodziejstw natury, od kilkunastu lat. Polecam serdecznie.

  4. 8 lipca 2024, 09:19
    Henryka

    Wspaniale że można o tej roślinie poczytać.Bolerioza atakuje wokół

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę