Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
1

Korzyści wynikające z uważnego jedzenia (mindful eating)

Słuchaj artykułu

Termin „mindfulness” tłumaczony jako „uważność” to praktyka oparta na buddyzmie. Stała się popularna jako sposób na uspokojenie i uporządkowanie myśli, ale także jako metoda modyfikacji w sposobie odżywiania. Mindful eating coraz częściej włączane jest jako zalecenie przy nauce nowych nawyków związanych z jedzeniem.

Korzyści wynikające z uważnego jedzenia (mindful eating)

Idea mindful eating 

Praktyka uważności pomogła wielu ludziom żyć bardziej świadomie i rozwijać umiejętności niezbędne do radzenia sobie z przewlekłym stresem, bólem, depresją, problemami ze snem i lękiem. Od dłuższego czasu wiadomo, że dieta bez nauki zmiany zachowań i niektórych przyzwyczajeń jest mało wartościowa, a jej efekty są krótkotrwałe. 

Mindful eating to nic innego jak zwracanie uwagi na jedzenie i skoncentrowanie się na jego doświadczaniu. Głównym celem świadomego jedzenia nie jest utrata wagi, chociaż występuje duże prawdopodobieństwo, że niektóre osoby po wprowadzeniu tego stylu odżywiania stracą na wadze. Ideą jest delektowanie się chwilą, skupienie i pełna obecność podczas jedzenia. W przeciwieństwie do diety odchudzającej, mindful eating jest zachowaniem zorientowanym na proces, a nie na rezultat.  


Wspomaganie odchudzania
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak zacząć praktykować mindful eating? 

W pierwszej kolejności warto zadbać o właściwe otoczenie – wyłączyć telewizor, przygotować wygodne miejsce do siedzenia, ulubioną zastawę, a następnie zrelaksować się, oczyścić głowę z myśli i wziąć kilka głębokich oddechów. Warto przyjrzeć się dokładnie przygotowanemu produktowi – zbadać jego powierzchnię, podnieść i poczuć jego wagę, przełamać go i powąchać, jednocześnie zwracając uwagę na swoje reakcje. Dobrze też racjonalnie ocenić wielkość przygotowanej porcji do faktycznego uczucia głodu.

Kolejnym krokiem może być włożenie kawałka do ust, ale powstrzymanie się na kilka chwil od jego gryzienia, a skupienie się na pojawiających się odczuciach. Kolejno można przystąpić do powolnego i uważnego przeżuwania produktu, a następnie do jego połknięcia. Skupienie się na zmysłowych doznaniach wzroku, dźwięku, zapachu, dotyku i smaku powoduje pełną świadomość jedzenia w danej chwili. 

Korzyści wynikające z mindful eating 

Chociaż dla niektórych uważne jedzenie może być stratą czasu, ma ono wiele korzyści. Uczymy się przede wszystkim cierpliwości, doceniania chwili i dłuższego odczuwania przyjemności. Szybkie spożycie posiłku mogłoby skutkować niezadowoleniem i sięgnięciem po kolejny produkt. Uważne jedzenie sprawia, że mniejsze ilości jedzenia zaspokajają głód, co jest świetnym sposobem na ograniczenie nadmiernego spożycia np. słodyczy. 

Mając pełną świadomość tego, co właśnie robimy i akceptowanie tego sprawia, że rozwijamy większe zaufanie do siebie. Znamy swoje reakcje, odczucia i emocje podczas jedzenia.  

Trening mindful eating będzie korzystny dla osób, które np. jedzą „w biegu” lub emocjonalnie objadają się, a następnie mają wyrzuty sumienia.  

Świadome odżywianie jest także skutecznym sposobem na regulację reakcji stresowych, co wpływa pozytywnie na funkcje trawienne. Uważne jedzenie może pomóc w rozwinięciu ogólnego, uważnego podejścia do życia poprzez zwracanie pełnej uwagi na każdą chwilę, bez osądzania, przy jednoczesnym zachowaniu uczucia spokoju. 

Przeczytaj również:
Dlaczego tyję na diecie redukcyjnej?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Nelson JB. Mindful Eating: The Art of Presence While You Eat. Diabetes Spectr. 2017 Aug;30(3):171-174. 
  2. Cherpak CE. Mindful Eating: A Review Of How The Stress-Digestion-Mindfulness Triad May Modulate And Improve Gastrointestinal And Digestive Function. Integr Med (Encinitas). 2019 Aug;18(4):48-53.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę