Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
8

Kosmetyki z witaminą C. Kto powinien ich używać?

Słuchaj artykułu

Witamina C znana jest przede wszystkim jako ważny składnik, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Coraz częściej jest jednak stosowana także w kosmetologii jako środek opóźniający starzenie skóry, redukujący zmarszczki, przebarwienia czy nawet trądzik. Na jakie efekty możesz liczyć podczas stosowania kosmetyków z witaminą C? Jaką postać witaminy C wybrać, aby uzyskać pożądany efekt? Tego i wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu. 

Kosmetyki z witaminą C. Kto powinien ich używać?

Kosmetyki z witaminą C – jakie mają właściwości? 

Witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu. Jej niedobory objawiają się głównie w obrębie skóry i błon śluzowych.

Witamina C przede wszystkim uczestniczy w syntezie kolagenu w skórze. Dzięki niemu skóra ma zdolność do regeneracji, np. w trakcie chorób skórnych czy po urazie mechanicznym. Witamina C uczestniczy także w usuwaniu wolnych rodników z komórek. Odgrywa ważną rolę w pielęgnacji skóry podrażnionej i wysuszonej – świetnie sprawdzi się podczas leczenia dermatologicznego. Witamina C pobudza mikrocyrkulację krwi w skórze. Dzięki temu niweluje rumień. Ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Rodzaje witaminy C w kosmetykach – czym się różnią? 

  • Czysty kwas L-askorbowy – jest niestabilna i szybko ulega rozkładowi, co powoduje, że kosmetyki charakteryzują się krótszą datą przydatności. Występuje w kosmetykach przeznaczonych do jednorazowego użytku, czyli w ampułkach, co gwarantuje szczelne zamknięcie i trwałość produktu. Witamina C w ampułkach jest dostępna w stężeniu od 10 do 20%. W takiej postaci sprawdzi się w w przypadku regeneracji i rozjaśnienia cery po zabiegach kosmetycznych, np. po mikrodermabrazji, peelingach ziarnistych czy kawitacyjnych. Czysty kwas askorbowy może zostać także zamknięty w liposomach i stanowi wtedy składnik aktywny w serum. W takich kosmetykach witamina C znajduje się zazwyczaj w stężeniu 5%. Serum możesz stosować w celu wzmocnienia skóry i jej rozjaśnienia.
  • Palmitynian ascorbylu (INCI Ascorbyl Palmitate) – jest to odpowiednik kwasu askorbowego rozpuszczony w tłuszczach. Podczas kontaktu ze skórą cząsteczka rozkłada się na kwas askorbinowy i kwas palmitynowy. Ten związek wykazuje dużą stabilność w kosmetykach, jednak ma małą aktywność biologiczną. Głównie jest wykorzystywany w kremach i balsamach do ciała. Ma właściwości rozjaśniające i stymulujące produkcję kolagenu. Wykazuje działanie przeciwzapalne i hamuje rozkład lipidów w warstwie hydrolipidowej skóry. Jest wykorzystywany jako dodatek w balsamach przeciwsłonecznych oraz produktach stosowanych po opalaniu ze względu na właściwości, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Widocznie zmniejsza rumień powstały po ekspozycji na słońce. W balsamach jest stosowany w stężeniu 1-3%. W serum występuje w stężeniu 10%.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI Magnesium Ascorbyl Phosphate) – ten związek wykazuje stabilność w roztworach wodnych. Jest bardziej odporny na utlenianie niż czysta forma witaminy C. Występuje głównie w maseczkach, balsamach do ciała i kremach anti-aging. W takich kosmetykach jest stosowany w stężeniu 1-5%. Ta postać chemiczna wykazuje głównie działanie rozjaśniające. Sól magnezowa może być wykorzystywana także jako dodatek do serum w stężeniu 10-15%. 
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI Sodium Ascorbyl Phospate) – wykazuje podobne właściwości do soli magnezowej fosforanu askorbylu, ale dodatkowo działa także przeciwbakteryjnie. Jest dodawana do kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Przeciwdziała jełczeniu łoju i zatykaniu gruczołów łojowych w skórze. Witamina C w tej postaci zapobiega powstawaniu zaskórników poprzez zmniejszanie rogowacenia naskórka.  
  • Glukozyd askorbylu (INCI Ascorbyl Glucoside) – witamina C jest stabilizowana za pomocą cząsteczki glukozy i uwalniana w skórze stopniowo pod wpływem enzymu alfa-glukozydazy. Ta substancjagłęboko penetruje skórę, zachowując przy tym właściwości czystego kwasu L-askorbowego. Rozjaśnia plamy i przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry i stymuluje syntezę kolagenu. Wykazuje dużą stabilność. Glukozyd askorbylu jest dodawany do kremów przeciwstarzeniowych w stężeniu 1-10%, a do serum w stężeniu 15-20%.  
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI Tetrahexyldecyl ascorbate) – jest to olejowa forma witaminy C, bardzo stabilna i trwała. Producenci dodają ją do emulsji, masek i kremów przeciwstarzeniowych w stężeniu 1-3%. Wykazuje dużą skuteczność, dlatego jej dodatek do kosmetyków nie musi być wysoki. 
  • Kwas 3-0-ethyl askorbinowy (INCI 3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – to nowoczesna forma witaminy C, która wykazuje wysoką stabilność. Jest bezpośrednio wykorzystywana przez skórę i nie musi być przekształcana wewnątrz niej. Jest dobrze tolerowana także przez cerę wrażliwą, nie powodując podrażnień. W tej formie witamina C na twarz wykazuje skuteczność w ochronie przed światłem niebieskim, chroni skórę przed fotostarzeniem i wolnymi rodnikami. Wykazuje także właściwości rozjaśniające, w tym redukuje blizny potrądzikowe. Ta postać witaminy C występuje często w połączeniach z innymi substancjami, np. enzymami antyoksydacyjnymi czy ekstraktami roślinnymi. W serach występuje w stężeniu 5-20%. Jest także składnikiem balsamów, kremów i masek. Ta forma witaminy C jest polecana szczególnie osobom aktywnym fizycznie, u których w trakcie wysiłku zużywane są rezerwy witaminy C ze skóry.  

Jakie działanie wykazują kosmetyki z witaminą C? 

Witamina C może być stosowana zarówno w przypadku cery młodej, jak i dojrzałej.  

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania kosmetyków z witaminą C

  • zapobieganie powstawaniu zmarszczek – dzięki właściwościom antyoksydacyjnym witamina C wymiata z komórek wolne rodniki, które przyczyniają się do niszczenia struktur w skórze; dzięki temu procesy starzenia skóry się opóźniają, co przekłada się na wolniejsze powstawanie zmarszczek; stosowanie kosmetyków z witaminą C zapewnia także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, toksyny i smog, które wzmagają powstawanie zmarszczek;
  • zwiększenie syntezy kolagenu w skórze – odpowiada on za odpowiednią gęstość i elastyczność skóry; witamina C jest podstawowym elementem podczas syntezy cząsteczek kolagenu; dzięki stosowaniu kosmetyków z witaminą C pobudzamy syntezę kolagenu w skórze, co daje efekt bardziej sprężystej, elastycznej i jędrnej skóry;
  • wzmacnianie naczyń krwionośnych w skórze – witamina C bierze udział w uszczelnianiu drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze; poprawia mikrocyrkulację krwi, dzięki czemu komórki skóry są lepiej odżywione; poprzez wzmacnianie drobnych naczyń krwionośnych witamina C na twarz niweluje powstawanie rumienia i pękanie naczynek;
  • rozjaśnianie cery – regularne stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C w formie kremów lub serów widocznie rozjaśni i rozpromieni cerę; to działanie jest związane z lepszym odżywieniem komórek skóry i zwiększoną syntezą kolagenu; witamina C sprawdzi się, jeśli zmagasz się z problemem szarej, zmęczonej cery; 
  • walka z trądzikiem – witamina C ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu może łagodzić objawy trądziku pospolitego i różowego;
  • ochrona przed promieniowaniem słonecznym – witamina C wykazuje niewielkie właściwości przeciwsłoneczne; wzmacnia działanie kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne, nie stosuj jej jednak jako jedynej ochrony; chroni także przed fotostarzeniem skóry.  

Kosmetyki z witaminą C
Zakupy z doradcą Gemini

Kto powinien stosować kosmetyki z witaminą C? 

Po kosmetyki z witaminą C mogą sięgnąć osoby w każdym wieku. Ich stosowanie zaleca się szczególnie w przypadku cery dojrzałej. Pozwoli to zredukować zmarszczki i zwiększyć syntezę kolagenu w skórze. Kosmetyki z witaminą C polecane są także osobom z cerą trądzikową. Redukuje ona wydzielanie sebum oraz powstawanie zaskórników, wyprysków i krostek. Jeśli poddajesz się zabiegom z wykorzystaniem kwasów AHA, dermabrazji laserowej czy peelingom chemicznym, możesz wesprzeć kurację za pomocą kosmetyków zawierających witaminę C. Możesz ją także stosować w redukcji przebarwień powstałych pod wpływem przebywania na słońcu czy zwalczaniu plam potrądzikowych.  

Kosmetyki z witaminą C – na lato czy zimę? 

Witamina C może być stosowana zarówno latem, jak i zimą. Przebywanie na słońcu przyczyna się do zmniejszenia ilości witaminy C w skórze nawet o 50%. Aby uzupełnić ten niedobór, zastosuj kosmetyk z witaminą C.  

Witamina C nie wykazuje właściwości fotouczulających, dlatego możesz ją bezpiecznie stosować także latem.  

Zadbaj przy tym o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Serum czy krem z witaminą C nałóż przed kremem z filtrem.


Kremy z filtrem

Latem najlepiej stosuj kosmetyki z niższym stężeniem witaminy C. Z kolei jesienią i zimą zaopatrz się w takie o wyższym stężeniu. Dzięki temu zabezpieczysz skórę przed powstawaniem rumienia, zmarszczek czy przebarwień przez cały rok.  

Jakie kosmetyki z witaminą C wybrać? 

Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień, drobnych zmarszczek i dostarczyć skórze witaminę C, postaw na serum i krem zawierające tę witaminę. Serum zazwyczaj zawiera wyższe stężenie witaminy C, dlatego najlepiej stosuj je na noc. Z kolei krem możesz nakładać o każdej porze. Możesz go stosować jako bazę pod makijaż lub jako środek chroniący przed negatywnym działaniem słońca (razem z filtrem przeciwsłonecznym). Warto także zabrać taki kosmetyk na wakacje, gdy przez długi czas przebywamy na słońcu. 

Jeśli poddajesz się zabiegowi mikrodermabrazji lub peelingom enzymatycznym, możesz sięgnąć po witaminę C w ampułkach. Dzięki temu dopełnisz efekt zabiegów przeprowadzonych w gabinecie kosmetycznym.  

Czy warto stosować kosmetyki z witaminą C? 

Kosmetyki zawierające witaminę C są bezpieczne dla każdego rodzaju cery. Są szczególnie polecane dla osób dojrzałych, które zmagają się z pierwszymi zmarszczkami, utratą elastyczności skóry czy nieestetycznymi przebarwieniami. Witamina C na twarz działa rozjaśniająco, dzięki czemu cera staje się zdrowsza i bardziej promienna oraz wygląda młodziej. Witamina C wykazuje także korzystne działanie w walce z trądzikiem oraz przebarwieniami powstałymi po wypryskach. Aby zachować zdrowy i młody wygląd skóry na dłużej, wprowadź kosmetyki zawierające witaminę C do codziennej pielęgnacji,

Przeczytaj również:
Zabieg C-Peel. Na czym polega złuszczanie skóry witaminą C?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Centrum Dermatologii Symbiosis. 
  • Winkler S., Charakterystyka kwasu askorbinowego w wyrobach kosmetycznych i produktach leczniczych, Zakład Technologii Środków Leczniczych, Wydział Farmaceutyczny z oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. 
  • Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Zakład Profilaktyki Chorób Skóry, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 
  • Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Społeczna Akademia Nauk, Wydział Nauk Medycznych w Warszawie.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę