Krostki na penisie. O czym może świadczyć ten objaw?
Zmiany skórne na prąciu mogą mieć różny wygląd oraz przyczyny. Czy krostki na penisie zawsze wymagają leczenia? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Krostki na penisie – przyczyny
Grzybica
Grzybica penisa najczęściej dotyczy żołędzi i napletka. Jej przyczyną są chorobotwórcze grzyby, przede wszystkim drożdżaki z rodzaju Candida. Oprócz krostek na penisie, które zwykle występują z rumieniem, często obserwuje się niewielkie pęcherzyki. Zmiany te mogą się zlewać. Objawy towarzyszące to swędzenie, pieczenie, biały nalot, a nawet sącząca się wydzielina.
Grudki perliste prącia
To dość częsta choroba skóry, która nie wymaga leczenia. Objawia się małymi, perłowobiałymi krostkami na żołędzi penisa. Nie bagatelizuj jednak tak wyglądających zmian, ponieważ podobnie wyglądają kłykciny kończyste, które są znacznie poważniejszym schorzeniem.
Kłykciny kończyste
Na początku kłykciny kończyste przybierają postać niewielkich czerwonych krostek na penisie, które z czasem zlewają się w kalafiorowate wykwity. Są one wynikiem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Choć specjaliści określają je jako wykwity łagodne, w ich obrębie mogą rozwijać się zmiany nowotworowe. Czujność powinny wzbudzić owrzodzenia na narządach płciowych i krwawienie.
Wyprysk (egzema)
Krostki na penisie mogą być także wynikiem podrażnienia lub alergii. Do czynników wywołujących należą m.in.: leki, środki myjące, kosmetyki, czynniki mechaniczne (w tym prezerwatywy), środki antyseptyczne, konserwanty.
W rzadkich przypadkach krostki na penisie są objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Typową cechą dla tej choroby są różnie wyglądające zmiany skórne.
Łuszczyca
To najbardziej powszechna choroba zapalna narządów płciowych. Jej cechą charakterystyczną jest przewlekły, nawrotowy przebieg z okresami zaostrzeń i remisji. W przebiegu łuszczycy występują czerwone, czasami swędzące grudki. Zmiany mogą pojawiać się po urazie mechanicznym, co nazywane jest objawem Koebnera. Można zaobserwować złuszczanie się zmian, jednak nie jest ono bardzo widoczne w obrębie narządów płciowych.
Kiła
Wczesny objaw zakażenia Treponema pallidum pojawia się w okolicach żołędzi lub na napletku. Jest to zmiana twarda, niebolesna, z lśniącym dnem. Gdy pojawi się owrzodzenie, zmiana zanika w ciągu 4 tygodni. Objaw towarzyszący to powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, które stają się twarde i ruchome.
Krostki na penisie mogą być też objawem kiły nawrotowej drugiego okresu. W tym przypadku osutka krostkowa może zanikać, pozostawiając blizny.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych to poważna choroba. U 1 na 4 pacjentów z pierwotną opryszczką narządów płciowych dochodzi do zapalenia opon mózgowych. Za zakażenie odpowiadają wirusy HSV-1 i HSV-2. Małe, bolesne pęcherzyki przypominające krostki przyjmują postać nadżerek i strupów. Ustępują bez pozostawienia blizn. Oprócz zmian skórnych mogą pojawić się m.in.: zapalenie prącia i cewki moczowej, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych, a nawet zatrzymanie moczu.
Wrzód miękki
Wrzód miękki (weneryczny) to bolesne owrzodzenie na narządach płciowych. Choroba wywoływana przez bakterię Haemophilus ducreyi przenoszona jest drogą płciową. Najpierw pojawia się bolesna w dotyku grudka, która ulega owrzodzeniu. Zmiana może oznaczać ryzyko powstania stulejki oraz przetok między cewką a prąciem.
Krostki na penisie – diagnostyka
Jeśli zaobserwujesz krostki na penisie lub w okolicy narządów płciowych, umów się na wizytę u urologa, dermatologa lub lekarza rodzinnego.
Już po samej rozmowie i dokładnym obejrzeniu zmian lekarz może postawić diagnozę. Niekiedy jednak potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań. Jeśli istnieje podejrzenie kiły, lekarz zleca badania serologiczne. W przypadku AZS istnieje duże prawdopodobieństwo, że w badaniu krwi obecne będzie podwyższenie stężenia IgE. Czasami pomocna okazuje się biopsja, np. przy stwierdzeniu kłykcin kończystych lub przy podejrzeniu przewlekłej grzybicy. Badanie histopatologiczne wykluczy lub potwierdzi diagnozę także w razie podejrzenia zmian nowotworowych.
Zmiany na prąciu o przypuszczalnym podłożu łuszczycowym powinny skłonić do poszukiwania zmian w innych częściach ciała. Łuszczyca rzadko kiedy zajmuje jedynie narządy płciowe. Opryszczka narządów płciowych powinna być jak najszybciej poddana leczeniu, gdyż w przeciwnym razie grozi to powikłaniami zdrowotnymi. Zawsze powinno się także zachować czujność onkologiczną.
Choć nowotwory prącia nie należą do częstych, grudki i krostki na penisie, czy jakiekolwiek nowopowstałe zmiany skórne mogą być jego wczesnym objawem.
Krostki na penisie – leczenie
Leczenie zmian skórnych na prąciu zależy przede wszystkim od postawionej diagnozy.
W przypadku kandydozy żołędzi i napletka stosuje się leki przeciwgrzybicze – najczęściej w formie kremów. Terapia przynosi w większości przypadków pełne wyleczenie. W razie niepowodzenia włącza się kremy z nystatyną, a w przypadku towarzyszącego stanu zapalnego – steryd.
W leczeniu łuszczycy stosuje się sterydy w maści, a przy opryszczce narządów płciowych włącza się acyklowir (lek przeciwwirusowy), doustnie lub dożylnie w zależności od stanu pacjenta.
Trwają badania kliniczne nad szczepionką chroniącą przed infekcją HSV. Wrzód miękki zwalcza się antybiotykoterapią ogólnoustrojową, przy czym niezbędne jest również objęcie leczeniem partnera seksualnego. Gdy lekarz stwierdzi zakażenie kiłą, zaleci terapię penicyliną benzatynową.
Czasami w przypadku krostek na penisie wystarczy zmiana kosmetyku do higieny intymnej lub środka piorącego na delikatniejszy, hipoalergiczny.
Przeczytaj również:
Grzybica penisa. Tych objawów nie bagatelizuj!
- https://podyplomie.pl/medycyna/37756,grzybice-narzadow-plciowych-jak-rozpoznac-i-leczyc
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1020
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/295710,klykciny-konczyste-przyczyny-objawy-i-leczenie
- https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.3.4.1.1.1.
- https://podyplomie.pl/dermatologia/35739,opryszczka-narzadow-plciowych-w-roznych-grupach-pacjentow
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/80490,wrzod-miekki