Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
5

Krwawienie w ciąży – co oznacza? Przyczyny i zagrożenia plamienia w ciąży

Słuchaj artykułu

Krwawienie lub plamienie w ciąży może zdarzyć się w każdym jej momencie. Plamienie to lekkie krwawienie często zmieszane z wydzieliną z pochwy. Jest na tyle niewielkie, że krew nie przesiąkłaby przez wkładkę higieniczną. W odróżnieniu od plamienia, krwawienie jest bardziej obfite. Oba objawy wymagają jednak skonsultowania się z lekarzem prowadzącym ciążę, w celu wykrycia ich przyczyny. 

Krwawienie w ciąży – co oznacza? Przyczyny i zagrożenia plamienia w ciąży

Plamienie na początku ciąży – przyczyny krwawienia 

Nawet 20-40% ciężarnych doświadcza krwawienia podczas pierwszego trymestru ciąży. Przyczynami krwawienia na początku ciąży są:  

 • Poronienie – jest to najczęstsza przyczyna krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży (10-20%). 
 • Ciąża ektopowa – stanowi 1-2% przypadków. Ciąża ektopowa, często nazywana ciążą pozamaciczną występuje, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu.  
 • Krwawienie implantacyjne – to niegroźne lekkie plamienie. Jego przyczyną jest implantacja zarodka w ścianie macicy.  
 • Zmiany na szyjce macicy – ciąża zmienia szyjkę macicy, między innymi zwiększając jej ukrwienie, co może powodować krwawienie, np. po stosunku. Krwawienie może też być spowodowane zmianami takimi jak nadżerki, nowotwory, polipy czy stany zapalne. 
 • Ciążowa choroba trofoblastyczna – oznacza patologiczny rozrost tkanek łożyska. Powinna być zawsze wzięta pod uwagę, szczególnie w przypadku nieprawidłowo podwyższonej gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG) albo wskazań w USG. 

Produkty dla przyszłych mam
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czy niewielkie plamienie w ciąży ma niepokoić? 

Plamienie i krwawienie może wzbudzić niepokój ciężarnej. Jednak nie zawsze oznacza to, że coś jest nie tak z ciążą. Może być ono spowodowane stosunkiem płciowym, badaniem ginekologicznym lub oznaczać krwawienie implantacyjne. Krwawienie w pierwszym trymestrze zdarza się często i w większości przypadków nie zagraża zdrowiu matki i dziecka. Jednak warto być świadomym, że może to być oznaka ciąży ektopowej lub poronienia, szczególnie jeśli trwa dłużej, dlatego warto wspomnieć o wystąpieniu epizodów krwawienia lekarzowi prowadzącemu.  

Krwawienie a poronienie – jak rozpoznać? 

Każda utrata ciąży przed ukończonym 22. tygodniem nazywana jest poronieniem. Nawet 20% wszystkich ciąż kończy się w ten sposób. Do większości poronień dochodzi w pierwszych 12 tygodniach ciąży i zwykle oznacza to wady płodu. Innymi przyczynami poronienia mogą być zaburzenia hormonalne bądź zaburzenia krzepnięcia. Niestety większości poronień nie jesteśmy w stanie zapobiec. Najczęściej przy poronieniu obserwuje się obfite krwawienie ze skrzepami i fragmentami tkanek. Dodatkowo występują bóle brzucha i ustąpienie objawów ciąży. W przypadku podejrzenia poronienia należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, który sprawdzi czy jama macicy nie wymaga oczyszczenia, by zapobiec ciężkim powikłaniom. 

Zagrożenie ciąży – czy krwawienie może wpłynąć na ciążę? 

Krwawienie w ciąży może mieć wiele przyczyn, zarówno tych nie niosących ryzyka, jak i tych zagrażających ciąży. Krwawienie implantacyjne, po stosunku lub badaniu ginekologicznym zwykle nie stanowi zagrożenia, szczególnie we wczesnym etapie ciąży. Według badań, plamienie i lekkie krwawienie podczas pierwszego trymestru nie mają wpływu na ryzyko poronienia. 

W celu znalezienia przyczyny krwawienia wykonuje się badanie ginekologiczne, badanie USG oraz badanie krwi oceniające poziom hormonów. Ginekolog również zapyta o towarzyszące objawy, np. bóle brzucha. Czasami nie da się ustalić dokładnej przyczyny krwawienia. W przypadku ciężkich krwawień może być niezbędne monitorowanie stanu zdrowia matki i płodu w warunkach szpitalnych. 

Czym jest krwawienie implantacyjne i kiedy się pojawia? 

We wczesnej ciąży może wystąpić lekkie krwawienie lub plamienie. Zdarza się to w sytuacji kiedy rozwijający się zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Ten typ krwawienia, zwany krwawieniem implantacyjnym, występuje mniej więcej w czasie, kiedy powinna wystąpić miesiączka (około 10-14 dni po zapłodnieniu). Krwawienie implantacyjne jest normalne i nie stanowi zagrożenia dla ciąży. 

Krwawienie w ciąży po stosunku – czy może się pojawić? 

Podczas zdrowej, niepowikłanej ciąży można uprawiać seks, chyba, że lekarz zalecił wstrzemięźliwość. Niewielka ilość krwi po stosunku jest normalna i znika po paru godzinach. Związane jest to z bardziej ukrwionymi drogami rodnymi podczas ciąży. Występujące dodatkowo lekkie bóle brzucha mogą być wywołane przez orgazm. Jeśli natomiast po stosunku krwawienie trwa długo lub jest intensywne, występują bolesne bóle brzucha lub wycieka płyn owodniowy, należy pilnie udać się do szpitala.  

Plamienie w ciąży i jego kolory – co mogą oznaczać? 

Plamienie to niewielka ilość krwi zmieszana z wydzieliną z pochwy. Może mieć ona różne odcienie: 

 • brązowa – oznacza najczęściej „starą” krew opuszczającą ciało, może być to wczesny objaw ciąży. Niewielkie plamienie nie jest zwykle przyczyną zmartwień. 
 • różowa – zwykle pojawia się na wczesnym etapie ciąży lub tuż przed porodem, ale również może być oznaką poronienia lub ciąży ektopowej. 
 • czerwonawymaga interwencji lekarskiej, szczególnie jeśli krwawienie jest intensywne, zawiera skrzepy, kawałki tkanek i towarzyszy mu ból brzucha. Najczęściej są to objawy poronienia lub ciąży ektopowej.  

Przeczytaj również:
Ból brzucha i podbrzusza w ciąży – co oznacza? Przyczyny, objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Bleeding During Pregnancy, The American College of Obstetricians and Gynecologists, https://www.acog.org/ 
 2. Breeze, C. “Early pregnancy bleeding.” Australian family physician vol. 45,5 (2016): 283-6. 
 3. Hasan, R. et al. “Association between first-trimester vaginal bleeding and miscarriage.” Obstetrics and gynecology vol. 114,4 (2009): 860-867. doi:10.1097/AOG.0b013e3181b79796 
 4. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, PZWL 2020. 
 5. https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vaginal-bleeding/ 
 6. https://www.mayoclinic.org/symptoms/bleeding-during-pregnancy/basics/when-to-see-doctor/sym-20050636 
 7. Jayne L., Amin S., What do different colors of discharge mean in pregnancy? https://www.medicalnewstoday.com/, January 17, 2020. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 27 maja 2022, 17:10
  Kasia

  Witam nie dawno zrobiłam test ciążowy o wyszedł pozytywny lecz na moje oko to może być już początek 8tc
  Od 2 dni plamie kilka razy w ciągu dnia jest to żywy kolor krwi
  Pojawia się na bieliźnie i po korzystaniu z toalety na papierze… Zdążają się bóle jak na miesiączkę ale do wytrzymania… Czytałam że to zdarza się w 1 trymestrze ciąży,lecz może powinnam się martwić i udać do szpitala?

  1. 31 maja 2022, 12:14
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Plamienie i ból podbrzusza nierzadko występują w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak w przypadku ich wystąpienia z całą pewnością należy zgłosić się do lekarza. Z podanych informacji wynika, że nie potwierdziła Pani jeszcze ciąży u ginekologa – to kolejny powód, dla którego powinna Pani jak najszybciej umówić wizytę u specjalisty.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę