Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Książeczka sanepidowska. Jak ją wyrobić?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Pauliny
Zaczynam nową pracę i muszę mieć książeczkę sanepidowską. Co muszę zrobić, żeby ją otrzymać?

Książeczka sanepidowska została obecnie zastąpiona orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Zmieniła się forma i nazwa. Cel i procedura zostały podobne.  

Skierowanie na badanie otrzymasz od pracodawcy. Wówczas on pokrywa jego koszt. Możesz wykonać je też we własnym zakresie. 

Uzyskanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych krok po kroku 

1. Udaj się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i poproś o 3 wymazówki ze specjalnym podłożem transportowym oraz 3 zlecenia na badanie. Wymazówki możesz także kupić w aptece.  

Możesz też kupić 3 jałowe (w folii) pojemniki na kał z łopatką. Jednak ze względu na brak podłoża transportowego próbka powinna być dostarczona maksymalnie do 44 godzin od pobrania. Oznacza to, że każdą próbkę trzeba dostarczyć każdego dnia osobno.  

Większość stacji sanitarno-epidemiologicznych wymaga telefonicznej rejestracji przed przyjęciem materiału.

2. Przez kolejne trzy dni pobieraj próbkę kału do każdej wymazówki. Próbka nie powinna być duża. Wystarczy niewielka ilość materiału na waciku. Uważaj, żeby nie pobrudzić patyczka, na którym znajduje się wacik. Na każdej próbce napisz swoje imię i nazwisko oraz datę i godzinę pobrania materiału. Próbki przechowuj w lodówce.  

3. Trzeciego dnia (nie dłużej niż 72 h po pobraniu pierwszej próbki) dostarcz 3 wymazówki z pobranym materiałem do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Możesz włożyć je do koperty podpisanej imieniem i nazwiskiem. Wypełnij 3 zlecenia i oddaj je razem z wymazówkami. Jeśli kupiłeś/-aś je w aptece, a rejestracja odbyła się telefonicznie, zlecenia możesz wydrukować ze strony internetowej. 

Stacje wymagają, aby wraz z dostarczonymi próbkami przedstawić wydruk potwierdzający wykonanie przelewu za badanie. Jeśli na badanie kieruje Cię pracodawca, zapytaj go o formę rozliczenia za badanie. 

Uczniowie, studenci i doktoranci, którzy kształcą się do wykonywania pracy związanej z możliwością przeniesienia zakażenia, są zwolnieni z opłaty za badanie. W tej sytuacji zamiast potwierdzenia przelewu zabierz ze sobą skierowanie na badania wystawione przez dyrektora Twojej szkoły lub rektora uczelni. 

4. Oczekiwanie na wyniki badań potrwa 1-2 tygodnie. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.  

5. Umów się do lekarza medycyny pracy. Zabierz ze sobą wyniki badania. Jeśli dostałeś/-aś skierowanie od pracodawcy, umów się w placówce, w której ma on podpisany kontrakt. Zabierz skierowanie ze sobą. Możesz umówić się na wizytę lekarską online. 

6. Na podstawie wyniku badania na nosicielstwo Salmonella/Shigella lekarz wystawi zaświadczenie o zdolności wykonywania pracy na danym stanowisku. Jeśli jest to wizyta online, podpisze on dokument podpisem kwalifikowanym i wskaże miejsce, gdzie uzyskasz do niego dostęp.  

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna co 1-3 lata, w zależności od typu stanowiska. Na podstawie wyniku badania na nosicielstwo oraz kilku innych wykonywanych okresowo, lekarz przedłuży ważność Twojego zaświadczenia o zdolności do wykonywanej pracy. 

 Przeczytaj również:
Karta EKUZ. Czy warto ją wyrobić?


Pojemniki na kał
Zakupy z doradcą Gemini
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę