Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
6

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – czy warto go suplementować?

Słuchaj artykułu

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest związkiem istotnym dla zdrowia układu nerwowego. Współcześnie, gdy tempo życia jest szybkie i na co dzień towarzyszy nam przewlekły stres, może on również wspomagać funkcjonowanie organizmu, zmniejszać stres i lęk, poprawiać sen oraz wspomagać adaptację organizmu do nowych warunków. Jak się okazuje, GABA wpływa również na funkcjonowanie innych układów i narządów. Czym jest kwas gamma-aminomasłowy i jak działa? 

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – czy warto go suplementować?

Czym jest kwas gamma-aminomasłowy (GABA)?  

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) należy do grupy aminokwasów niebiałkowych. Jest jednym z głównych przekaźników o działaniu hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest to związek szeroko rozpowszechniony w przyrodzie.   

W organizmie człowieka kwas gamma-aminomasłowy jest syntetyzowany z glutaminianu i występuje w wysokich stężeniach głównie w różnych obszarach mózgu – zwłaszcza w układzie pozapiramidowym i podwzgórzu.  

Źródłami kwasu gamma-aminomasłowego są także produkty spożywcze, zwłaszcza zielona herbata, soja i kiełkujący brązowy ryż.


Suplementacja kwasem gamma-aminomasłowym
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak działa kwas gamma-aminomasłowy? 

Fizjologiczne role kwasu gamma-aminomasłowego są związane z modulacją transmisji synaptycznej, promowaniem rozwoju i relaksacji neuronów oraz zapobieganiem bezsenności i depresji. Jak się okazuje, utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasu gamma-aminomasłowego w neuronach jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.  

Kwas gamma-aminomasłowy jest również istotny w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, choroba Huntingtona czy stwardnienie rozsiane. Jak podają publikacje naukowe, kwas gamma-aminomasłowy działa ochronnie na układ nerwowy i może zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych. Udowodniono, że GABA może mieć wpływ na poprawę pamięci i funkcji poznawczych mózgu. Stosowanie kwasu gamma-aminomasłowego może być również pomocne w zapobieganiu bezsenności czy depresji. W badaniach naukowych zaobserwowano jego korzystny wpływ w zapobieganiu zaburzeniom snu i wydłużeniu całkowitego czasu snu. Zastosowanie kwasu gamma-aminomasłowego może być także pomocne w przypadku osób narażonych na stres. Wykazano, że GABA może wywoływać relaksację, zmniejszać lęk i wzmacniać odporność organizmu w warunkach stresu oraz wpływać na poprawę samopoczucia. 

Obecnie mówi się również o korzystnym działaniu kwasu gamma-aminomasłowego na funkcjonowanie innych układów i narządów. Jak donoszą publikacje naukowe, bada się zastosowanie kwasu gamma-aminomasłowego w celach hipotensyjnych (obniżających ciśnienie tętnicze krwi), przeciwcukrzycowych, przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych, przeciwutleniających, przeciwalergicznych oraz ochronnych na wątrobę, jelita czy nerki.  

Kiedy można rozważyć suplementację kwasem gamma-aminomasłowym? 

  • U osób mających problemy ze snem, cierpiących na bezsenność. 
  • U osób pracujących w systemie zmianowym, które mają problemy ze snem. 
  • W celu zwiększenia nocnej regeneracji w czasie snu. 
  • W stanach stresu, lęku. 
  • Wspomagająco w leczeniu chorób układu nerwowego. 
  • Wspomagająco w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. 

Oczywiście warto pamiętać, że obok suplementacji GABA kluczowe jest również dbanie o inne elementy stylu życia, takie jak właściwa higiena snu, odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednia podaż płynów. Bez tych elementów organizm nie będzie zdolny do efektywnej regeneracji w czasie snu.

Przeczytaj również:
Bezsenność – kto jest na nią narażony?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ngo D.H., Vo T.S., An Updated Review on Pharmaceutical Properties of Gamma-Aminobutyric Acid, Molecules. 2019 Jul 24;24(15):2678. 
  2. Kowalski A., Rębas E., Żylińska L., Kwas γ- aminomasłowy – metabolizm i jego zaburzenia, Postępy biochemii, 2007. 
  3. Ming Yeong Lim,  O’Neale Roach J., Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012. 
  4. Murray Robert K., Granner Daryl K., Rodwell Victor W., Biochemia Harpera, PZWL, 2008. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę