Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
9

Koszmary senne. Jak im zapobiegać?

Słuchaj artykułu

Zdrowy sen jest dla człowieka bardzo ważny. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie i przygotowuje organizm do wysiłku kolejnego dnia. Istnieje jednak wiele czynników mogących zakłócić ten stan. Czym są koszmary senne i dlaczego ich doświadczamy?

Koszmary senne. Jak im zapobiegać?

Czym są koszmary senne? 

Koszmarem sennym nazywamy potocznie marzenie senne o charakterze negatywnym, wywołującym strach i niepokój. Koszmary senne pojawiają się w fazie snu REM (ok. 90 minut od zaśnięcia). Ich treść zwykle składa się z sytuacji niebezpiecznych i zagrażających życiu, np. wypadek komunikacyjny, kataklizm, napaść. Często koszmar senny powoduje gwałtowne wybudzenie się i może powodować trudność w ponownym zaśnięciu, czego skutkiem jest zmęczenie odczuwane nazajutrz.  

Koszmary senne związane są z negatywnymi emocjami, np. złością, strachem i smutkiem. Długotrwałe i powtarzające się koszmary mogą prowadzić do problemów psychicznych i fizycznych oraz przyczyniać się do rozwoju bezsenności i przewlekłego zmęczenia.

U kogo najczęściej występują koszmary senne? 

Koszmary senne mogą wystąpić niezależnie od wieku, lecz największą ich częstotliwość można zaobserwować u dzieci. Często powtarzające się koszmary i problemy ze snem mogą być skutkiem doświadczanego przez dziecko stresu lub być powiązane z traumą i negatywnymi zmianami w życiu dziecka, np. rozwodem rodziców.  

Koszmary senne pojawiają się również często u osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Dotyczą one wówczas wydarzenia traumatycznego. W snach osób zmagających się z PTSD mogą występować dokładnie przywoływane sytuacje traumatyczne (np. napaść seksualna). 

Jak zapobiegać koszmarom sennym? 

Przede wszystkim zadbaj o dobrą jakość snu. 

  • Co najmniej na godzinę przed zaśnięciem wyłącz urządzenia elektroniczne. Emitowane przez nie światło niebieskie ma negatywny wpływ na zegar biologiczny. Nadmierne korzystanie z tych urządzeń, szczególnie przed snem, może prowadzić do problemów z zasypianiem i wybudzaniem się w ciągu nocy. 
  • Zadbaj o to, aby sypialnia była dobrze wywietrzona, a pościel regularnie zmieniana. Ważny jest także dobór odpowiedniego materaca. 
  • Ostatni posiłek zjedz minimum 2 godziny przed snem i nie pij alkoholu. 
  • Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na organizm i rytm dobowy.
  • Unikaj stresu i stosuj techniki relaksacyjne. 
  • Nie chodź spać z głową pełną myśli – pomocne może być np. prowadzenie dziennika. 
  • Wprowadź „rutynę spania”, kładąc się spać i wstając zawsze o tej samej porze. 
  • Ogranicz spożycie napojów zawierających kofeinę i dużą ilość cukru. Wybieraj herbaty ziołowe, np. z melisy, rumianku, szyszek chmielu. 

Zioła
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Leczenie koszmarów sennych 

W przypadku, gdy koszmary senne powracają (występują co najmniej raz w tygodniu) i współwystępują z innymi objawami, np. obniżeniem nastroju, nerwowością, poszukaj pomocy u psychoterapeuty. Skuteczna może okazać się psychoterapia poznawczo-behawioralna lub psychodynamiczna.  

Jeśli koszmary senne występują jako element szerszej gamy objawów psychofizycznych w przebiegu zaburzeń psychicznych, takich jak np. depresja, zaburzenia lękowe czy PTSD, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Przeczytaj również:
Lunatykowanie (somnambulizm) – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Jaeschke R., Leczenie koszmarów sennych. Podsumowanie stanowiska American Academy of Sleep Medicine. Medycyna Praktyczna, 9, 2020, s. 33-38. 
  • Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. 
  • https://www.webmd.com/sleep-disorders/nightmares-in-adults
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę