Leki nootropowe (nootropy) – jak wpływają na pracę mózgu?
Tempo życia współczesnego człowieka nieustannie rośnie, co zwiększa obciążenia, z jakimi musi codziennie zmagać się mózg. Wielu z nas szuka wsparcia, aby poprawić swoje możliwości, sięgając m.in. po leki nootropowe. Czym są te substancje i czy są bezpieczne?
Czym są leki nootropowe?
Leki nootropowe, nazywane również prokognitywnymi, to substancje, których zadaniem jest poprawa funkcji poznawczych oraz pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Są również stosowane u osób ze zdiagnozowanymi problemami z zaburzeniami pamięci czy otępieniem [1]. Grupa substancji zaliczanych do nootropów jest bardzo zróżnicowana i związana z kilkoma mechanizmami działania.
W związku z korzystnymi efektami ich stosowania w ostatnich latach rośnie zainteresowanie tymi lekami i obserwowany jest wzrost sprzedaży preparatów wpływających na funkcje poznawcze. O ile w przypadku osób ze zdiagnozowanymi problemami zdrowotnymi (np. chorobą Alzheimera) nie wywołuje to poruszenia, to stosowanie nootropów u osób zdrowych budzi pewne kontrowersje.
Jakie substancje zalicza się do nootropów?
Do najbardziej popularnych leków nootropowych należą:
- piracetam,
- nicergolina,
- winpocetyna,
- kofeina,
- modafinil,
- rywastygmina,
- donepezil,
- memantyna,
- metylofenidat,
- atomoksetyna.
Większość tych substancji w Polsce jest dostępna wyłącznie na receptę.
Alternatywą dla leków nootropowych są substancje dostępne bez recepty, zazwyczaj pochodzenia naturalnego:
- żeń-szeń,
- ashwagandha,
- cytryniec chiński,
- różeniec górski,
- bakopa drobnolistna [2-4].
W związku z rosnącym zainteresowaniem preparatami wspierającymi funkcje poznawcze nieustannie pojawiają się nowe substancje zaliczane do tej grupy.
Do leków nootropowych często zaliczane są również substancje, których skuteczność nie zostaje potwierdzona w późniejszych badaniach naukowych.
Należy więc zachować ostrożność, sięgając po preparaty poprawiające pamięć.
Leki nootropowe – mechanizmy działania
W związku z dużą ilością substancji o działaniu nootropowym można wyróżnić kilka różnych mechanizmów pozwalających na osiągnięcie korzystnych rezultatów.
Przykładowo:
- piracetam poprawia czynność ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa metabolizm neuronów w stanach zmniejszonej aktywności, wspomagając przekazywanie sygnałów przez komórki nerwowe i przyspiesza syntezę neuroprzekaźników;
- winpocetyna poprawia mikrokrążenie mózgowe, wzmaga zużycie tlenu i glukozy;
- metylofenidat działa poprzez zmniejszenie wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, zwiększając ich stężenia w szczelinie synaptycznej.
Naturalne nootropy często działają antyoksydacyjnie i ułatwiają wychwytywanie wolnych rodników. W efekcie dochodzi do poprawy koncentracji i pamięci oraz zwiększenia zdolności do skupienia uwagi. Poprawie ulega ogólne funkcjonowanie intelektualne. Może dochodzić również do pobudzenia [2,4,5].
Stosowanie leków nootropowych – zagrożenia
Mimo wielu korzyści płynących ze stosowania nootropów wyróżnia się także pewne zagrożenia i kontrowersje, zwłaszcza w przypadku pozamedycznego stosowania przez zdrowe osoby. Przede wszystkim należy uwzględnić, że leki te nie działają na każdego. Poza tym do rozwoju pełnego profilu ich działania wymagane jest zazwyczaj regularne i długotrwałe stosowanie. Niestety duże zainteresowanie tymi preparatami powoduje, że na rynku dostępne są również preparaty niskiej jakości.
W związku z tym ważne jest, aby leki i suplementy nabywać jedynie ze sprawdzonych źródeł.
Kolejną ważną kwestią są potencjalne działania niepożądane. Do najczęstszych należą:
- wpływ na agregację płytek,
- nadmierne pobudzenie,
- nerwowość,
- bóle głowy,
- zwiększenie masy ciała,
- zaburzenia rytmu serca,
- zaburzenia snu [1].
Duże kontrowersje może również budzić fakt, że stosowanie niektórych preparatów w nadmiernych ilościach może wywołać efekt euforyzujący i narkotyczny. Rekreacyjne stosowanie tych preparatów ma na celu poprawienie nastroju, redukcję stresu i zmęczenia, ale może doprowadzić do rozwoju silnych i uciążliwych działań niepożądanych.
Leki nootropowe – czy są bezpieczniejsze alternatywy?
Najlepszym lekiem nootropowym jest zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i wystarczająca ilość snu.
Jeśli pojawiają się problemy z koncentracją, rozdrażnienie i brak uwagi, warto rozpocząć od oceny codziennych nawyków. Sposób codziennego funkcjonowania ma ogromny wpływ na samopoczucie. Zmiana stylu życia i zwiększenie aktywności fizycznej może dać najszybszy i najbardziej zauważalny efekt.
Jeśli to nie wystarczy, przed sięgnięciem po preparat wspierający funkcje poznawcze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Leki nootropowe budzą uzasadnione zainteresowanie, są skuteczne, na ogół dobrze tolerowane i przynoszą oczekiwane efekty. Mogą istotnie poprawić zdolności kognitywne, muszą być jednak stosowane z dużą rozwagą i w odpowiedni sposób.
Przeczytaj również:
Adaptogeny – substancje przywracające równowagę organizmu
Źródła:
- http://www.mp.pl/social/article/116189 (dostęp: 30.08.2022).
- https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/substancje-nootropowe-bezpieczne-psychostymulanty/ (dostęp: 30.08.2022).
- https://ptsf.pl/archiwum/leki-nootropowe-i-prokognitywne-w-praktyce-aptecznej (dostęp: 30.08.2022).
- Jaha R., Kolak T., Helać H. i wsp., Smartdrugs: Mechanisms of Action and Ethical Issues. In: Badnjevic A, Gurbeta Pokvić L (eds) CMBEBIH 2021. Cham: Springer International Publishing, 2021, pp. 462–468, DOI:10.1007/978-3-030-73909-6_53.
- Uddin M.S., Al Mamun A., Kabir M.T. i wsp., Nootropic and Anti-Alzheimer’s Actions of Medicinal Plants: Molecular Insight into Therapeutic Potential to Alleviate Alzheimer’s Neuropathology. Mol Neurobiol 2019; 56: 4925–4944, DOI: 10.1007/s12035-018-1420-2.
Dzięki za wyjaśnienie, że są również naturalne sposoby poprawienia sprawności umysłowej.
Cieszymy się, że artykuł był dla Pani pomocny 🙂