Liście boldo – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Choć liście boldo są używane w medycynie naturalnej przez mieszkańców Ameryki Południowej już od wieków, to surowiec ten zyskał światową popularność dopiero niedawno. Badania potwierdziły, że zawarte w liściach związki czynne znajdują zastosowanie w schorzeniach układu pokarmowego.
Liście boldo – właściwości
Źródłem liści boldo jest roślina z gatunku Boldoa aromatyczna (łac. Peumus boldus), która w warunkach naturalnych rośnie wyłącznie na wzgórzach Chile i Peru. Jest endemitem, ale wskutek sztucznej hodowli prowadzonej przez człowieka coraz częściej możemy ją spotkać na siedliskach w Północnej Afryce oraz w całej Europie. Oprócz tego Brazylijczycy często uprawiają ją we własnych ogródkach.
Boldoa jest krzewem o mocno aromatycznym zapachu. Dorosłe rośliny osiągają od 4 do 5 metrów wysokości. Najważniejszymi częściami tej rośliny są małe jajowate liście, które stanowią magazyn wielu substancji mających pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dlatego standaryzowane pod względem zawartości alkaloidów suszone liście boldo stanowią surowiec farmaceutyczny stosowany przy wielu dolegliwościach zdrowotnych.
Liście boldo zawierają m.in.:
- alkaloidy aporfinowe (głównie boldyna),
- związki terpenowe, olejki eteryczne (głównie cyneol),
- flawonoidy,
- garbniki,
- witaminy,
- sole mineralne.
Liście boldo naturalnie zawierają askarydol, który stanowi dla organizmu ludzkiego truciznę. Niewłaściwie wysuszony surowiec często powoduje zatrucia pokarmowe i zaburza pracę wątroby. Aby się od tego ustrzec należy kupować surowce z zaufanych źródeł, z zapewnioną przez producenta standaryzacją.
Liście Boldo – zastosowanie
Suszone liście boldo znalazły zastosowanie w różnych schorzeniach, przede wszystkim układu pokarmowego. Zawarta w liściach boldyna działa stymulująco na produkcję soku żołądkowego i żółci. W wyniku tego działania wzrasta wydajność procesów trawiennych oraz przyswajania składników pokarmowych, dlatego stosowanie liści boldo jest zalecane osobom mających problemy z trawieniem, brakiem łaknienia i przewlekłymi bólami żołądka.
Inną ważną grupą substancji czynnych zawartych w tym surowcu są flawonoidy. Wpływają one na regulację perystaltyki układu pokarmowego poprzez działanie rozkurczające mięśni gładkich. Efekt ten może znaleźć zastosowanie w problemach z regularnym wypróżnianiem i przewlekłymi wzdęciami. Flawonoidy działają również w obrębie dróg żółciowych. Wysoka zawartość tych substancji w liściach boldo wykorzystywana jest pomocniczo w kamicy żółciowej i przy zastojach żółci. Powodują również delikatne działanie moczopędne.
Oprócz tego w liściach boldo znajdziemy cyneol działający przeciwdrobnoustrojowo. Ta substancja w połączeniu z witaminami i solami mineralnymi wspomaga działanie układu odpornościowego przed zakażeniem chorobami grzybiczymi i pasożytniczymi. Podobne zastosowanie mają również garbniki, które działają bakteriostatycznie na bakterie gram ujemne.
Liście Boldo – przeciwwskazania
Liście boldo nie powinny być stosowane długotrwale. Dochodzi wtedy do „rozleniwiania” układu pokarmowego. Zmniejsza się wówczas produkcja śliny, soku żołądkowego i żółci, co może doprowadzić do tzw. objawów z odbicia, czyli częstych zaparć, problemów z trawieniem oraz kolki żółciowej.
Przeczytaj również:
Brahmi (Bacopa monnieri) – czym jest i jak działa?
Źródła:
- Ravindran P.N., The Encyclopedia of Herbs and Spices, 2017.
- http://www.innerpath.com.au/matmed/herbs/Peumus_boldus.htm
- https://rozanski.li/