Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu

Słuchaj artykułu

Pobyt w szpitalu to dla dziecka ogromny stres – z dala od bezpiecznego domowego azylu, ulubionych zabawek oraz potrzebnych rzeczy. Jako rodzic możesz zadbać o dobre przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów. W ten sposób zapewnisz dziecku komfort podczas pobytu w szpitalu. 

Lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu

Przygotowanie się do wizyty w szpitalu z dzieckiem jest dużym wyzwaniem. Przedstawiona lista potrzebnych rzeczy na pobyt dziecka w szpitalu pozwoli rodzicom usystematyzować wiedzę, jak również sprawnie zorganizować się na czas hospitalizacji. 


Witaminy dla dzieci
Zakupy z doradcą Gemini

Jakie dokumenty powinno zabrać ze sobą dziecko do szpitala? 

  • Komplet dokumentów, które potwierdzają tożsamość dziecka. Warto również zapisać w telefonie lub na kartce dane dziecka: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy. Bardzo często podczas nieoczekiwanego pobytu w szpitalu są to informacje, które są potrzebne przy rejestracji. Spisane informacje można wtedy przekazać bezpośrednio osobie przyjmującej, które rejestruje dziecko w systemie. Pomysł ten sprawdza się też w sytuacji, gdy do szpitala trafia rodzic z dzieckiem, który nie posługuje się płynnie językiem ojczystym danego kraju. 
  • Książeczka zdrowia dziecka informuje personel medyczny o aktualnych badaniach i wynikach dziecka od momentu urodzenia, poprzez szczepienia i bilanse. Często znajdują się tam informacje o chorobie podstawowej (jeśli taka jest), o lekach, które dziecko przyjmuje na stałe lub wykrytych alergiach czy wcześniejszych pobytach w szpitalu. Zgłaszając się z dzieckiem na izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy pamiętaj, że zostaniesz poddany weryfikacji pilności przyjęcia. Tutaj zbierany jest wstępny wywiad, który polega na wypytaniu o przyczynę przybycia, dolegliwości. Mierzone są podstawowe parametry życiowe np. saturacja – czyli poziom wysycenia krwi tlenem, jak również pomiar temperatury ciała. 

Jeśli przebywasz na SORZ-e czy Izbie Przyjęć z dzieckiem przestrzegaj zasady, by przed konsultacją z lekarzem nie podawać dziecku nic do jedzenia i picia. 

  • Skierowanie do szpitala, pakiet dokumentów dodatkowych odnośnie wykonywanych badań obrazowych i laboratoryjnych. Są to rzeczy szczególnie ważne, gdy dziecko przyjmowane jest do danego oddziału w trybie planowym. 

Lista niezbędnych rzeczy dla dziecka w szpitalu 

Załóż, że planowa hospitalizacja potrwa co najmniej 7 dni. Dla dziecka wybierz torbę, którą łatwo po powrocie do domu upierzesz, umyjesz i zdezynfekujesz. Świetnie sprawdzają się walizki na kółkach. Są łatwe w utrzymaniu czystości. 

Do torby spakuj: 

  • 7 kompletów ubrań (góra, dół) oraz bieliznę na zmianę. Ubranka powinny być wygodne, przewiewne, czyli z oddychających materiałów, które nie krępują ruchów, ale i zapewniają swobodny dostęp w celu wykonania podstawowych badań. Dziecko podczas pobytu w szpitalu poddawane jest wielu procedurom, w tym pobieraniu krwi. Najlepsze będą zatem ubrania, które odsłaniają zgięcie łokciowe. Wygodne ubranie dziecka to też ogromna wygoda dla rodzica. Ogranicza to stres przy przebieraniu czy przygotowaniu do toalety. 
  • Ręczniki – najlepiej sprawdzają się ręczniki szybkoschnące z mikrofibry. 
  • Pampersy i środki pielęgnacyjne do okolic intymnych, chusteczki nawilżane dla dzieci. To szczególnie ważne, jeśli dziecko nie jest jeszcze odpieluszkowane. 
  • Przyrządy do toalety ciała i zębów – często toaleta małych pacjentów do 1. roku życia odbywa się w łóżeczku dziecka lub na dostępnych w salach przewijakach. Starsze dzieci, które potrafią chodzić, mogą wykąpać się pod opieką opiekuna pod prysznicem. 
  • Klapki pod prysznic i kapcie, by dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z podłogą, szczególnie w toalecie. To wszystko w celu ograniczenia transmisji zakażenia.  
  • Ulubione zabawki, najlepiej takie, które codziennie możesz umyć – dla dziecka bardzo istotne jest poczucie bezpieczeństwa związane z rzeczami, które zna. 

Prócz niezbędnych rzeczy, opiekun powinien zapewnić dziecku spokojną  atmosferę, starać się wypełnić czas między badaniami a zabawą, nie zapominając o kontakcie werbalnym, który doda dziecku otuchy. Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o planie badań na kolejny dzień, próbować wytłumaczyć, co będzie się działo.  

Warto, by rodzice zapoznali się z podręcznikiem małego pacjenta, dostępnym bezpłatnie pod linkiem: https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/08/Podrecznik-malego-pacjenta-2016.pdf. Pozwoli to przygotować i zrozumieć wiele aspektów związanych z chorobą dziecka.  

Przeczytaj również:
Badania przesiewowe dzieci i młodzieży – jak przebiegają?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę