Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Metaplazja jelitowa. Czy taka diagnoza oznacza nowotwór?

Słuchaj artykułu

Pojęcie metaplazji jelitowej może wzbudzać niepokój. Czy taka diagnoza oznacza nowotwór? Co sprzyja powstawaniu metaplazji jelitowej? Sprawdź w artykule. 

Metaplazja jelitowa. Czy taka diagnoza oznacza nowotwór?

Czy metaplazja jelitowa to rak? 

Układ pokarmowy składa się z kilku części, m.in. przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego. Każdy z tych narządów ma nieco inną budową komórkową. Metaplazją jelitową nazywamy stan, w którym prawidłowe komórki wyściełające część wewnętrzną przełyku lub żołądka przeistaczają się w komórki przypominające swoim wyglądem te obecne w jelicie. 

Istnieją różne typy metaplazji jelitowej. Niektóre formy są łagodniejsze od innych, ale trzeba traktować je jako stan przedrakowy, który wymaga regularnej kontroli. Inne mają dużo większe ryzyko przeistoczenia w raka.  

Typ metaplazji jest określany przy pomocy badania histologicznego. Materiał do badania pobiera się podczas gastroskopii.

Metaplazja jelitowa jest stanem przedrakowym. Oznacza to, że nie jest to rozrost nowotworowy, ale jego obecność sprzyja rozwojowi raka, np. żołądka. 

Metaplazja jelitowa – przyczyny 

Istnieje szereg potencjalnych przyczyn rozwoju metaplazji jelitowej. Nie ma jednego konkretnego czynnika wywołującego te zmiany. Powstanie metaplazji jelitowej najczęściej wynika z przewlekłego drażnienia komórek wyściełających żołądek lub przełyk.  

Do czynników drażniących należą m.in.: 

  • alkohol, 
  • dym tytoniowy, 
  • zakażenie H.pylori
  • sok żołądkowy (np. w refluksie), 
  • żółć (np. w refluksie z dwunastnicy), 
  • zanieczyszczenie środowiska. 

Nadmierne spożycie soli i tłuszczów może sprzyjać występowaniu metaplazji jelitowej, podobnie jak niewystarczające spożycie warzyw i owoców. Częstotliwość występowania metaplazji jelitowej wzrasta z wiekiem oraz jeśli występują ku temu predyspozycje genetyczne, np. rak żołądka w rodzinie.  

Metaplazja jelitowa – objawy 

Sama metaplazja jelitowa nie wywołuje żadnych specyficznych objawów. Natomiast wszelkie odczuwane dolegliwości najczęściej wynikają z towarzyszącego refluksu żołądkowo-przełykowego lub zapalenia błony śluzowej żołądka.  

Do takich objawów możemy zaliczyć m.in.: 

  • utrudnione przełykanie, 
  • zgagę, 
  • cofanie treści żołądka, 
  • nudności, 
  • bóle brzucha.  

Nie bagatelizuj objawów gastrologicznych. Skonsultuj się z lekarzem. 


Na zgagę
Zakupy z doradcą Gemini

Metaplazja jelitowa – leczenie 

Metaplazja jelitowa jest zmianą powstającą z przewlekłego drażnienia śluzówki żołądka, dlatego trzeba odstawić wszelkie czynniki, które potencjalnie mogą się przyczyniać do rozwoju lub utrzymywania stanu zapalnego.  

W przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori trzeba ją wyleczyć za pomocą odpowiedniej złożonej terapii. Dzięki temu komórki błony śluzowej żołądka będą miały większe szanse na regenerację. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o wycięciu zmienionej tkanki. Nie można również zapominać o regularnej kontroli w postaci wykonywania gastroskopii. 

Istotnym czynnikiem w zapobieganiu i leczeniu metaplazji jelitowej jest również dieta i zmiana stylu życia. Całkowicie zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów. Ogranicz spożywanie tłuszczów, soli, wysoce przetworzonych produktów oraz pikantnych dań. Wprowadź do diety warzywa i owoce.

Przeczytaj również:
Helicobacter pylori. Częsta przyczyna problemów z żołądkiem


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22215-intestinal-metaplasia 
  • https://www.termedia.pl/Epidemiologia-i-patogeneza-raka-zoladka,60,23611,1,1.html 
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/322056#diet 
  • https://www.pathologyoutlines.com/topic/stomachintestinalmetaplasia.html
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę