Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
6

Miód gryczany. Jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Miód gryczany ma ciemną barwę i piekący, słodki smak. Jest jednym z najzdrowszych miodów. Kiedy warto go stosować? Czy mogą go spożywać diabetycy? 

Miód gryczany. Jakie ma właściwości?

Jakie właściwości ma miód gryczany?

Miód gryczany jest pozyskiwany z gryki zwyczajnej (łac. Fagopyrum esculentum). Ma charakterystyczną barwę przypominającą mocną, ciemną herbatę oraz intensywny aromat, który nie każdemu przypadnie do gustu. Zaliczamy go do grupy najbardziej wartościowych miodów. W swoim składzie zawiera ok. 51% fruktozy i ok. 46% glukozy, a więc łatwo przyswajalnych węglowodanów. Sprawiają one, że miód gryczany jest bardzo kaloryczny. 

100 gramów czystego produktu dostarcza aż 341 kalorii.  

W miodzie gryczanym możemy znaleźć: 

  • witaminy – z grupy B, witaminę C
  • cenne pierwiastki – żelazo, jod, nikiel, kobalt, fosfor, krzem, potas, bor, dużą ilość magnezu.  

Dodatkowo występują w nim cenne flawonoidy: rutyna i kwercetyna. Miód ten wyróżnia się także dużą zawartością białka, a także obecnością enzymów: amylazy, inwertazy i fosfatazy. 

Kiedy warto stosować miód gryczany?

Miód gryczany ze względu na bogaty skład możesz stosować w okresie przeziębień i infekcji. Korzystnie wpłynie on na wzmocnienie Twojego układu immunologicznego, wykazując działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.  

Ponadto świetnie uzupełni on leczenie nadciśnienia tętniczego u osób starszych. Jeśli zmagasz się z miażdżycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, lękami, nerwicami oraz dusznościami spowodowanymi astmą i anemią, warto regularnie stosować miód gryczany. 

Miód gryczany pomaga w szybszej regeneracji związanej z dużym wysiłkiem fizycznym czy psychicznym lub przebytą chorobą. Dodatkowo wspiera on pracę wątroby. Wspomaga jej regenerację i detoksykację, co jest szczególnie ważne u osób nadużywających alkohol i palaczy.  

Miód gryczany przyspiesza także proces gojenia ran, przeciwdziała powstawaniu blizn oraz wykazuje działanie nawilżające i przeciwzapalne, łagodząc wypryski czy zmiany trądzikowe. 

Miód gryczany na stawy

Wysoka zawartość rutyny w miodzie gryczanym wpływa korzystnie na elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia obrzęków i opuchnięć, co korzystnie wpłynie na Twoje stawy. Jeśli intensywnie uprawiasz sport, miód gryczany wspomoże regenerację tkanki kostnej i leczenie urazów. 

Miód gryczany na kaszel

Badania dowodzą, że miód gryczany może być pomocny w leczeniu suchego, napadowego kaszlu u dzieci i dorosłych.


Miody
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak spożywać miód gryczany?

Jeśli chcesz w pełni skorzystać z licznych właściwości miodu gryczanego, spożywaj go regularnie przez kilka miesięcy.  

Pamiętaj, że miód jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur, które negatywnie wpływają na jego właściwości.  

Łyżeczkę miodu rozpuść w szklance letniej wody lub herbaty. Jeśli lubisz słodki smak, możesz również zjeść miód bez jego rozpuszczania. Spożywaj go minimum raz dziennie, najlepiej na ok. 30 minut przed śniadaniem. Dzięki temu poprawisz pracę układu trawiennego. Możesz stosować miód częściej. Rekomenduje się wypijanie od 2 do 4 szklanek wody z miodem dziennie. 

Jakie są przeciwwskazania do spożywania miodu gryczanego? 

Miód gryczany zawiera w swoim składzie dużą ilość cukrów prostych, głównie fruktozy i glukozy.  

W związku z tym nie możesz go stosować, jeśli zmagasz się z:  

  • nietolerancją fruktozy,
  • fruktozemią,
  • cukrzycą. 

Nie można go także podawać niemowlętom poniżej 1. roku życia ze względu na ryzyko zatrucia toksyną produkowaną przez Clostridium botulinum

Miód gryczany a cukrzyca 

Miód gryczany jest jednym z zamienników cukru. Można nim słodzić kawę czy herbatę. W ograniczonych ilościach może być stosowany, jeśli cierpisz na cukrzycę niezależną od insuliny (typu II). Miód gryczany zawiera chiro-inozytol znajdujący się w ekstrakcie z gryki, który wykazuje właściwości obniżające poziom glukozy we krwi.

Jeśli zmagasz się z cukrzycą insulinozależną (typu I), zrezygnuj ze stosowania tego miodu ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. 

Ile kosztuje miód gryczany?

Ceny miodu gryczanego najczęściej oscylują w granicach 35-50 złotych za litrowy słoik. Mniejsze opakowania kosztują ok. 20-25 złotych. 

Przeczytaj również:
Miód nawłociowy i jego cenne właściwości


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://www.pszczoly.info/miod-gryczany/. 
  2. Bąkowska M., Janda K., Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian J Life Sci 2018;64(3):147-151. 
  3. https://www.izielnik.pl/blog/miod-gryczany-wlasciwosci-i-zastosowanie. 
  4. https://go4taste.pl/blog/miod-gryczany-cenne-wlasciwosci-i-zastosowanie/.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę