Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Mydło marsylskie. Poznaj właściwości tego francuskiego kosmetyku!

Słuchaj artykułu

Czy istnieje jeden produkt, który sprawdzi się do mycia ciała, prania i sprzątania? Czy „cudowne mydło” z południa Francji to kosmetyk o szerokim zastosowaniu? Odpowiadamy!

Mydło marsylskie. Poznaj właściwości tego francuskiego kosmetyku!

Mydło marsylskie – co to takiego? 

Mydło marsylskie (franc. savon de marseille) od standardowego mydła różni się składem. Do jego produkcji wykorzystuje się głównie oleje roślinne, np. olej kokosowy, olej palmowy, oliwę z oliwek. Mydło marsylskie zawiera około 72% olejów roślinnych. Pierwsze mydła marsylskie powstały w 1370 roku w Marsylii, stąd ich nazwa. Od 1688 roku nazwa savon de marseille zarezerwowana była tylko dla mydeł na bazie oliwy z oliwek, jednak z czasem zmieniono to podejście i zezwolono na używanie innych tłuszczów roślinnych. Obecnie na terenie Marsylii znajduje się pięć fabryk, które wytwarzają kosmetyki według tradycyjnej receptury.

Proces powstawania mydła marsylskiego jest czasochłonny i wieloetapowy. Polega on na zmieszaniu tłuszczu z wodorotlenkiem sodu w wysokiej temperaturze, a następnie gotowaniu mieszaniny nawet przez kilka godzin. Powstały produkt przemywa się wodą, suszy i wylewa do form. W końcowym etapie wycina się kostki o odpowiedniej gramaturze i wytłacza odpowiednie informacje dotyczące zawartości olejów roślinnych oraz miejsca wykonania. Standardowa kostka takiego mydła ważyła około 600 g. Obecnie można spotkać gramatury takie jak: 100, 200 czy 300 g. Mydło marsylskie występuje w wielu formach. W sprzedaży znajdziemy mydło w płynie, wiórki mydlane czy większe bloki.  

Mydło marsylskie nie zawiera w składzie tłuszczów zwierzęcych ani parabenów. Dodatkowo jest w 100% biodegradowalne. 

Mydło marsylskie. Jakie ma właściwości? 

  • Bakteriobójcze, 
  • przeciwtrądzikowe, 
  • przeciwłupieżowe, 
  • nawilżające, 
  • regenerujące, 
  • natłuszczające,  
  • odżywcze, 
  • delikatnie przeciwgrzybicze

Mydło marsylskie jest hipoalergiczne. Może być używane przez alergików i dzieci.  

Jeśli cierpisz na problemy dermatologiczne, skonsultuj stosowanie mydła marsylskiego z lekarzem lub wykonaj próbę uczuleniową na małej powierzchni skóry. 

Mydło marsylskie – zastosowanie 

Mydło marsylskie polecane jest do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Wspomagająco można używać go w terapii trądziku. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym sprawdzi się jako środek do higieny intymnej. Stosuje się je również w walce z łupieżem (zamiast szamponu). Ze względu na właściwości antybakteryjne i regenerujące będzie dobrym produktem myjącym skórę w okolicach ran i zadrapań. Jeden z producentów mydła marsylskiego podaje, że produkt sprawdzi się także do golenia (zamiast pianki) oraz do mycia sierści zwierząt. 

W internecie natkniemy się również na informacje, że mydło marsylskie stosuje się jako: 

  • detergent do mycia naczyń i podłóg, 
  • środek do mycia zębów, 
  • repelent przeciwko molom czy mszycom, 
  • środek do czyszczenia butów, 
  • detergent do prania odzieży. 

Mydła marsylskie
Zakupy z doradcą Gemini

Mydło marsylskie do prania. Czy się sprawdzi? 

Mydło marsylskie może być pomocne w usuwaniu tłustych plam z ubrań. Sprawdzi się również jako detergent w praniu delikatnych tkanin, takich jak jedwab, wełna, koronka. Pranie dziecięcej bielizny w mydle marsylskim zmniejsza ryzyko powstania odczynu alergicznego. Skóra małych dzieci jest bardzo delikatna i często nie toleruje dostępnych na rynku proszków czy płynów do prania.  

Mydło marsylskie – przeciwwskazania 

Jedynym przeciwwskazaniem do używania mydła marsylskiego jest alergia na jego składniki. Mydło marsylskie jest uznawane za bezpieczny sposób na wiele problemów dermatologicznych oraz za świetny zamiennik chemii domowej. 

Powrót do naturalnych kosmetyków niesie za sobą wiele korzyści. Oprócz poprawy kondycji skóry, zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska toksycznymi detergentami, co pośrednio wpływa również na stan naszego zdrowia. 

Przeczytaj również:
Woda termalna w pielęgnacji skóry


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.la-corvette.com/en/
  • https://www.marius-fabre.com/en/38-marseille-soap-for-the-laundry
  • https://www.savon-de-marseille.com/en/ 
  • https://www.rampal-latour.com/
  • https://www.savon-leserail.com/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę