Nakładkowe aparaty ortodontyczne – czy są lepsze od tradycyjnych?
W ostatnich latach popularność zyskały nakładkowe aparaty ortodontyczne na zęby. Ich główną zaletą jest to, że wyglądają bardziej estetycznie niż tradycyjne aparaty ortodontyczne. Czym jeszcze się od nich różnią? Czy można stwierdzić, że są od nich lepsze?
Czym są nakładkowe aparaty ortodontyczne?
Aparat nakładkowy to inaczej szyna stosowana w leczeniu ortodontycznym, a konkretniej w korekcji wad nieznacznego stopnia. Ich zaletą jest zdecydowanie większy komfort użytkowania w porównaniu do aparatów stałych. Związane jest to w dużej mierze z ich niewidoczną konstrukcją (są przezroczyste) i zachowaniem możliwości ich swobodnego użytkowania bez większego dyskomfortu.
Dla kogo dedykowane są aparaty nakładkowe?
Ze względu na wywieranie przez nakładki niewielkich sił, które mogą wpływać na pozycje zębów, są one dedykowane osobom z niewielkimi nieprawidłowościami w ustawieniu zębów. Mowa tutaj o nieznacznych wadach pod postacią rotacji zęba, jego wychylenia/przechylenia lub stłoczenia zębów. Tego typu zmiany nie wpływają na prawidłowość zgryzu, lecz mogą być nieestetyczne i powodować dyskomfort. Ponadto aparaty nakładkowe mogą być stosowane w celu zapewnienia retencji po standardowym leczeniu ortodontycznym wykorzystującym aparaty stałe.
Jak wykonywane są nakładki?
Nakładki na zęby wykonuje się z tworzyw termoformowalnych, których charakterystyczną cechą jest stosunkowo łatwe przybieranie pożądanego kształtu. Formowane są one za pomocą urządzeń próżniowych na podstawie pobranego wcześniej wycisku zębowego odzwierciedlającego uzębienie pacjenta, z którego wykonywany jest model gipsowy.
Etapy leczenia z wykorzystaniem nakładkowego aparatu ortodontycznego
W zależności od intensywności i złożoności leczonej wady cały proces leczenia podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy etap trwa 3 tygodnie. W tym czasie pacjent użytkuje nakładkę zgodnie z zaleceniami lekarza. Po tym okresie dokonywana jest ocena postępów leczenia i wykonywana jest nowa nakładka. Ilość etapów leczenia jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta i może wynosić od 3 do nawet 20 3-tygodniowych cykli, choć ich długość może zostać dostosowana do potrzeb pacjenta.
Zalety nakładkowych aparatów ortodontycznych
Do zalet aparatów nakładkowych należą:
- korekcja wad zębowych o niewielkim nasileniu,
- nieingerowanie w szkliwo zębów (brak zamków na zębach),
- niewielka widoczność aparatu,
- większy komfort użytkowania w porównaniu z aparatem stałym,
- łatwe zakładanie aparatu,
- możliwość zdjęcia aparatu i przeprowadzenia codziennej higieny jamy ustnej,
- brak podrażnień błon śluzowych jamy ustnej,
- krótszy czas leczenia,
- niższa cena w porównaniu do aparatów stałych.
Leczenie tego typu nakładkami ortodontycznymi wymaga od pacjenta dyscypliny. Związane jest to z koniecznością ich noszenia zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który oceni postępy leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem nakładkowego aparatu.
Przeczytaj również:
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
Źródła:
- Wheeler T., Orthodontic clear aligner treatment, Seminars in Orthodontics, tom 23, 03/17, str 83-89.
- Teo-Weon Kim, Pablo Echaris, Clear alginer an efficient, estetic, and confortable option for on adult patien. World Journal of Ortodontics, tom 8, rozdział 1, 2007, 13-18.
- Ercoli F., Topedino M., A comparative study of two different clear aligner systems, Progress in Orthodontics, art 15, numer 31, 2014.