Nanocząsteczki w kosmetykach – które zostaną zakazane?
Nanocząsteczki jako składniki używane w przemyśle kosmetycznym od początku budziły kontrowersje. Pojawiały się znaczne wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Czy obawy okazały się właściwe? Komisja Europejska interweniuje.
Nanocząsteczki – czym są?
Nanocząstki definiowane są jako nierozpuszczalny lub biotrwały oraz celowo wytworzony materiał, który ma jeden lub więcej z wymiarów zewnętrznych lub struktury z zakresu 1-100 nm.
Rozmiar cząsteczek determinuje właściwości fizykochemiczne, a co za tym idzie możliwe interakcje w organizmie. Nanocząstki mają dużą zdolność do agregacji, czyli łączenia się w większe skupiska, a także wiązania się z innymi cząsteczkami. Istnieją obawy, że nanocząsteczki mogą transportować substancje potencjalnie szkodliwe do wnętrza komórek, ponieważ z łatwością przenikają przez błony biologiczne. W uproszczeniu można powiedzieć, że właściwości i działania nanocząstek w organizmie są nieprzewidywalne, stąd tak duże obawy o bezpieczeństwo ich stosowania.
Nanocząsteczki – dlaczego zostaną zakazane?
W 2021 r. Komitet Naukowy UE ds. bezpieczeństwa konsumentów (SCCS – Scientific Committee on Consumer Safety) wniósł o poddanie nanocząsteczek zawartych w kosmetykach ocenie bezpieczeństwa.
Według członków Komitetu Naukowego UE ds. bezpieczeństwa konsumentów, właściwości nanocząsteczek mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Komitet zaznaczył, że wymienione w dokumencie nanocząstki muszą zostać zakazane nawet jeśli dane z badań okażą się niejednoznaczne. Komisja Europejska przychyliła się do tej rekomendacji. Główne wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa nanocząstek, jakie wskazuje SCCS to:
- aspekty fizykochemiczne – bardzo mały rozmiar cząstek, trwałość, rozpuszczalność, charakter chemiczny i toksyczność, reaktywność, modyfikacje powierzchni;
- aspekty związane z ekspozycją odnoszące się do częstotliwości i ilości używanych produktów oraz możliwością akumulacji nanocząstek w organizmie;
- aspekty związane z nowymi właściwościami i odmiennym działaniem wynikającym z różnych rodzajów aplikacji produktów.
Potencjalne ryzyko, jakie niosą wymienione nanocząsteczki:
- możliwość akumulacji w organizmie,
- wywoływanie stanów zapalnych,
- tworzenie reaktywnych form tlenu,
- immunotoksyczność,
- genotoksyczność,
- neurotoksyczność,
- mutagenność,
- kancerogenność.
Obecnie uważa się, że nanocząsteczki zawarte w kosmetykach mają niewielką możliwość przenikania przez naskórek lub nie przenikają przez niego w ogóle. Liczba przeprowadzonych badań nie jest jednak wystarczająca, aby uznać je za całkowicie bezpieczne, dlatego tak dużą uwagę poświęca się środkom bezpieczeństwa [1-2]. Mając na względzie ochronę ludzkiego zdrowia, Komisja Europejska na podstawie rekomendacji SCCS podjęła decyzję o wpisaniu wymienionych poniżej nanocząsteczek do wykazu substancji zakazanych [5-6].
Nanocząsteczki – które zostaną zakazane?
11 lutego 2022 r. Komisja Europejska poinformowała Światową Organizację Handlu o planach wprowadzenia całkowitego zakazu dotyczącego 12 nanocząsteczek wchodzących w skład wielu popularnych kosmetyków o różnych właściwościach.
Te nanocząstki to:
- styren – Styrene/Acrylates copolymer (nano);
- styren sodowy – Sodium Styrene / Acrylates copolymer (nano);
- miedź – Copper (nano);
- miedź koloidalna – Colloidal Copper (nano);
- hydroksyapatyt – Hydroxyapatite (nano);
- złoto – Gold (nano);
- złoto koloidalne – Colloidal Gold (nano);
- kompleks złota, tioetyloaminy i kwasu hialuronowego – Gold Thioethylamino Hyaluronic Acid (nano);
- peptyd kolagenowy sprzężony z cząstkami złota koloidalnego – Acetyl heptapeptide-9 Colloidal gold (nano);
- platyna – Platinum (nano);
- platyna koloidalna – Colloidal Platinum (nano);
- peptyd z koloidalną platyną – Acetyl tetrapeptide-17 Colloidal Platinum (nano) [3-4].
Nanocząsteczki – od kiedy obowiązuje zakaz?
Wymienione cząsteczki jeszcze w 2022 r. trafią do załącznika II Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego produktów kosmetycznych. Załącznik II jest wykazem substancji zakazanych w produktach kosmetycznych. Komisja Europejska proponuje, aby do zmiany doszło w trzecim kwartale 2022 r. Prawo wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu dokumentu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej [3]. Zmiany nie będą jednak natychmiastowe. Komisja Europejska zapewni okres przejściowy, który pozwoli rynkowi na łagodniejszą adaptację do nowych obostrzeń.
- Produkty kosmetyczne, zawierające wymienione nanocząstki, nie będą mogły trafić na rynek po upływie 9 miesięcy od wejścia w życie tego prawa.
- Po 18 miesiącach obowiązywania prawa, kosmetyki zawierające nanocząstki uznane za szkodliwe muszą całkowicie zniknąć z rynku, zakazana zostanie ich sprzedaż.
Przeczytaj również:
Składniki kosmetyczne, które warto łączyć
Składniki kosmetyków, których nie należy łączyć
Źródła:
- Fytianos G., Rahdar A., Kyzas G., Nanomaterials in cosmetics: Recent updates, Nanomaterials , 2020.
- Kulawik-Pióro A., Przyszłość nanomateriałów w kosmetykach, biotechnologia.pl, 2017.
- World Trade Organization, Notification G/TBT/N/EU/872, 2022: https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/SS/directdoc.aspx?filename=q:/G/TBTN22/EU872.pdf&Open=True
- European Commission, Commission Regulation (EU) …/… of XXX amending Regulation (EC) No 1223/2009 of the European Parliament and of the Council as regards the use of the nanomaterials Styrene/Acrylates copolymer, Sodium Styrene/Acrylates copolymer, Copper, Colloidal Copper, Hydroxyapatite, Gold, Colloidal Gold, Gold Thioethylamino Hyaluronic Acid, Acetyl heptapeptide-9 Colloidal gold, Platinum, Colloidal Platinum, Acetyl tetrapeptide-17 Colloidal Platinum in cosmetics products, 2022: https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/FE_Search/ExportFile.aspx?id=282064&filename=2022/TBT/EEC/22_1564_00_e.pdf&Open=True
- SCIENTIFIC ADVICE on the safety of nanomaterials in cosmetics, 2021: https://health.ec.europa.eu/system/files/2021-08/sccs_o_239_0.pdf
- GUIDANCE ON THE SAFETY ASSESSMENT OF NANOMATERIALS IN COSMETICS, 2019: https://health.ec.europa.eu/system/files/2020-10/sccs_o_233_0.pdf