Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Odżywka do rzęs. Czy jest skuteczna?

Słuchaj artykułu

Marzysz o pięknych, gęstych i długich rzęsach? Odżywka do rzęs pomoże Ci uzyskać taki efekt! Sprawdź, jakiego składnika unikać w tego typu produktach.

Odżywka do rzęs. Czy jest skuteczna?

Rzęsy z anatomicznego punktu widzenia to włosy. Wyrastają z mieszków włosowych znajdujących się na brzegu górnej i dolnej powieki. Mają cebulki i łodygę. Są zbudowane głównie z keratyny i melaniny. Za wzrost rzęs odpowiada mieszek włosowy, który dostarcza składniki odżywcze do cebulki.

Włosy rosą w trzech fazach: 

  • faza anagenu – 4-10 tygodni, 
  • faza katagenu – 15 dni, 
  • faza telogenu – 4-9 miesięcy. 

Odżywka do rzęs to kosmetyk zawierający substancje aktywne. Ma za zadanie odżywiać i regenerować rzęsy oraz stymulować ich wzrost. W gotowych odżywkach znajdziesz kilka substancji, które wzajemnie się uzupełniają.

Popularne składniki odżywek do rzęs 

  • Bimatoprost – substancja czynna stosowana w kroplach do oczu w celu obniżania ciśnienia w gałce ocznej. W kosmetykach stosowanych do pielęgnacji rzęs może być wykorzystywany w niższym stężeniu (do 0,03%). Bimatoprost stosowany na linię rzęs wspomaga wzrost nowych rzęs, wydłuża te znajdujące się w fazie wzrostu i je pogrubia. Stosowanie odżywek z tym składnikiem może przyczynić się do przyciemnienia rzęs. Okazuje się jednak, że bimatoprost może wywoływać poważne skutki uboczne, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu. 
  • Pantenol – znany także jako prowitamina B5. Stosowany w odżywkach do rzęs sprawia, że stają się miękkie i błyszczące. Wyraźnie pogrubia rzęsy, dodatkowo działa regenerująco i ochronnie. 
  • Biotyna – stymuluje wzrost rzęs. Jest niezbędnym składnikiem do syntezy keratyny, czyli głównego budulca rzęs.
  • Kwas hialuronowy – działa nawilżająco i regenerująco.
  • Witamina E – jest jednym z silniejszych antyoksydantów. Wspiera regenerację rzęs i je nawilża. 
  • Oleje – w składzie serum do rzęs można znaleźć oleje, takie jak rycynowy, jojoba czy makadamia. Są one źródłem substancji nawilżających, odżywczych i ochronnych. Ich dodatek wzmacnia rzęsy. 
  • Ekstrakty roślinne – np. ze skrzypu polnego, aloesu, palmy sabałowej, zielonej herbaty czy świetlika lekarskiego. Ich zadaniem jest wzmocnienie rzęs i dostarczenie im dużej ilości składników aktywnych. 

Dlaczego warto wybierać odżywki do rzęs bez bimatoprostu? 

Decydując się na zastosowanie odżywki do rzęs zawierającej ten składnik, musisz pamiętać o możliwych skutkach ubocznych.

Bimatoprost w postaci kropli do oczu może wywoływać m.in.: 

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • zaburzenia widzenia,
  • pogłębienie bruzd na powiekach,
  • ściemnienie skóry wokół oczu.

Pamiętaj o nakładaniu odżywki we właściwy sposób, aby nie dostała się do oka.

Nie stosuj odżywek zawierających bimatoprost w przypadku uczulenia na tę substancję aktywną. Jest to przeciwwskazane także wówczas, gdy zmagasz się ze stanami zapalnymi oka lub powiek. Po produkty z bimatoprostem nie powinny także sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. 


Odżywki do rzęs
Zakupy z doradcą Gemini

Jak stosować odżywkę do rzęs? 

Odżywka do rzęs zazwyczaj ma postać serum, które nakładamy na linię rzęs tak jak eyeliner. Niektóre odżywki mają specjalną szczoteczkę do nakładania produktu, która przypomina aplikator tuszu do rzęs. 

  1. Odżywkę do rzęs nakładaj na noc. 
  2. Przed zastosowaniem preparatu dokładnie zmyj makijaż. 
  3. Przed pierwszym zastosowaniem wykonaj próbę uczuleniową. Nałóż preparat na skórę (np. na nadgarstek) i pozostaw na 24 godziny. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, rozpocznij stosowanie odżywki. 
  4. Preparat nakładaj ostrożnie za pomocą aplikatora, aby nie dostał się do oka. 
  5. W przypadku serum w pędzelku nakładaj je na linię rzęs. Jeśli posiadasz aplikator w formie szczoteczki, produkt stosuj tak jak tusz do rzęs. 
  6. W przypadku gdy preparat przedostanie się do oka, obficie przemyj je wodą. 
  7. Odżywkę do rzęs nakładaj zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Pełna kuracja zazwyczaj trwa kilka tygodni. 

Naturalna odżywka do rzęs

Odżywkę do rzęs możesz przygotować samodzielnie, wykorzystując kilka prostych składników.

Przepis na domową odżywkę do rzęs 

  1. Przygotuj szczelnie zamykany słoik lub butelkę.
  2. W naczyniu wymieszaj łyżeczkę oleju rycynowego, zawartość kapsułki z witaminą E i żel aloesowy (o wielkości ziarna grochu). 
  3. Całość szczelnie zamknij.
  4. Serum nakładaj codziennie wieczorem. Możesz do tego wykorzystać np. wyczyszczoną szczoteczkę po tuszu do rzęs lub pędzelek po zużytym eyelinerze.
  5. Odżywkę przechowuj maksymalnie przez 7 dni w temperaturze pokojowej, chroniąc ją przed wilgocią.

Przydatne do przygotowania domowej odżywki

Przeczytaj również:
Jakie są przyczyny wypadania rzęs i brwi?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Patel B.C., Lopez M.J., Joos Z.P., Anatomy, Head and Neck, Eyelash Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022. 
  2. Woodward J.A., Haggerty C.J., Stinnett S.S., Williams Z.Y., Bimatoprost 0.03% gel for cosmetic eyelash growth and enhancement Journal of Cosmetic Dermatology Vol. 9, Issue 2, 2010. 
  3. https://www.biotebal.pl/rzesy-pielegnacja-i-makijaz/co-jest-dobre-na-porost-i-wzmocnienie-rzes-czyli-skladniki-aktywne-w-odzywkach. 
  4. https://gemini.pl/make-me-bio-intense-care-regenerujace-serum-do-rzes-i-brwi-9-5-ml-0092133. 
  5. https://gemini.pl/orphica-realash-odzywka-do-rzes-4-ml-krotka-data-0093615-kd. 
  6. https://gemini.pl/bimifree-bimatoprostum-p170351-rx. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę