Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Olej z granatu. Czy warto go stosować?

Słuchaj artykułu

Granaty to smaczne owoce pochodzące m.in. z terenów Morza Śródziemnego. Pozyskiwany z nich olej nie należy jednak do najpopularniejszych. Okazuje się, że niesłusznie.

Olej z granatu. Czy warto go stosować?

Owoce granatu – właściwości 

W ostatnich latach granaty zyskały na popularności jako owoce, które mogą zmniejszyć stan zapalny, poprawić ogólny stan zdrowia, zmniejszyć poziom cholesterolu oraz wspomagać odchudzanie. Za ich korzystne właściwości odpowiadają przede wszystkim polifenole.

Badania wykazują, że owoce granatu, dzięki zawartości polifenoli i antocyjanów, mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zawierają witaminy C, E, B5 oraz znaczne ilości magnezu, potasu i fosforu. Owoce granatu mają niewiele kalorii, jednak ich głównym makroskładnikiem są węglowodany. W 100 gramach produktu znajduje się ich około 14,5-19,5 g. 

Olej z granatu – właściwości 

Z nasion owocu granatu wytłacza się olej. Ma on charakterystyczny, delikatny smak, intensywny zapach i gęstą konsystencję. Olej z granatu spośród innych olejów wyróżnia się zawartością kwasu punicynowego (około 79%). Kwas ten działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

Olej z granatu jest bogaty w:  

  • białko,  
  • błonnik,  
  • kwas foliowy,  
  • witaminy,  
  • minerały, 
  • kwasy tłuszczowe omega.  

Dzięki swoim właściwościom olej z nasion granatu znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetologii.  

Olej z pestek granatu w diecie 

Według badań olej z pestek granatu (tłoczony na zimno), może mieć zdolność ochrony przed rozwojem raka piersi, prostaty i jelita grubego. Działanie to zawdzięcza zawartości silnych antyoksydantów, które hamują podział komórek rakowych. Ponadto regularne spożywanie oleju z pestek granatu redukuje stany zapalne w organizmie, a także zapobiega insulinooporności poprzez uwrażliwianie tkanek na insulinę. Dodatkowo olej ten wspomaga proces odchudzania, a także redukcję niekorzystnych dla zdrowia trójglicerydów, chroniąc układ sercowo-naczyniowy.

Zalecana dzienna dawka to 1-2 łyżeczek dziennie. Olej pij na zimno. Przechowuj w ciemnym szklanym opakowaniu. 

Olej z nasion granatu w kosmetyce 

Olej z nasion granatu jest skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym. Przeciwutleniacze, takie jak witaminy A i C, zwalczają wolne rodniki, jednocześnie likwidując drobne zmarszczki. Kwas punicynowy poprawia elastyczność skóry, ujednolica jej koloryt, regeneruje naskórek.

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych olej z pestek granatu ma zdolność zmniejszania zaczerwienień i łagodzenia suchej, łuszczącej się skóry. Intensywnie nawilża skórę i włosy. Może działać wspomagająco w leczeniu trądziku, egzemy i łuszczycy.  

Olej z nasion granatu pobudza produkcję keranocytów, dzięki czemu chroni skórę przed promieniami UV, utratą wody oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Wysokie stężenie witaminy C, kwasu punicynowego i fitosteroli stymuluje produkcję kolagenu i regenerację komórek, zmiękczając i wygładzając skórę. Ponadto jego właściwości przeciwzapalne pomogą skórze zregenerować się po oparzeniach słonecznych


Oleje do twarzy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Olej z granatu – jak stosować? 

Olej z granatu możesz stosować na skórę głowy, twarzy i całego ciała. Podobnie jak w przypadku większości olejów, można go użyć bezpośrednio lub w połączeniu z innymi składnikami, np. w serum lub balsamie. W przypadku bezpośredniej aplikacji na skórę zaleca się stosowanie czystego, naturalnego, nierafinowanego oleju z granatu, ponieważ ma on wyższe stężenie dobrych dla skóry przeciwutleniaczy niż olej rafinowany. Olej ten możesz aplikować codziennie. 

Olej z granatu – skutki uboczne  

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy stosowaniu oleju z granatu jest bardzo niskie. Mimo to do stosowania oleju należy podejść indywidualnie. Przed pierwszą aplikacją wykonaj test na małym fragmencie skóry.

Polifenole szybko się utleniają, dlatego nie przechowuj zbyt długo produktów zawierających ekstrakt z granatu.

Przeczytaj również:
Olejek łopianowy w kosmetyce – czy warto go stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
  • Batechko S., Bańkowski Z., Moc życia żywych olejów.  
  • Wang L., Martins-Green M., Pomegranate and its components as alternative treatment for prostate cancer, Int J Mol Sci. 2014 Aug 25;15(9):14949-66. Doi: 10.3390/ijms150914949. 
  • Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Granat – tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych. Nauka Przyr. Technol. 9.3 (2015).
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę