Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny 14.09 światowy dzień azs
X - Odporność w szkole i przedszkolu
X - Aurovitas Flexistav
X - Unia Unituss
18

Olej z wiesiołka. Jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Olej z wiesiołka wykorzystywany jest w medycynie ludowej od setek lat. Znalazł zastosowanie jako suplement diety, ale także kosmetyk do użytku zewnętrznego. Jak go używać i czy zawsze jest bezpieczny?

Olej z wiesiołka. Jakie ma właściwości?

Olej z wiesiołka – co to jest? 

Olej z wiesiołka otrzymuje się z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.). Wiesiołek to dość popularna roślina pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej. Rdzenni Amerykanie używali jego liści i łodyg do przygotowywania kompresów na skórę, leczenia siniaków, ran i stanów zapalnych skóry. Przyrządzano także napary i herbaty o działaniu przeciwzapalnym, a liście stosowane były w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz jako remedium na bóle gardła. Dzisiaj wiesiołek rośnie praktycznie w całej Europie i w części Azji. Ma drobne, żółte kwiatki, które w ciągu dnia się zamykają, a rozkwitają nocą. 

Olej z wiesiołka otrzymywany jest z nasion, poprzez wytłaczanie na zimno lub ekstrakcję rozpuszczalnikową. Ma żółty kolor i orzechowo-zbożowy smak.

Zawiera wiele cennych składników, w tym: 

  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (kwas linolowy i kwas γ-linolowy) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwbólowym;  
  • kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy; 
  • cynk, selen, magnez, wapń; 
  • witaminę E

Olej z wiesiołka – właściwości 

Olej z wiesiołka wykazuje szereg cennych właściwości: 

  • poprawia nawilżenie, zmniejsza szorstkość, poprawia jędrność i elastyczność skóry; 
  • hamuje agregację płytek krwi; 
  • obniża poziom cholesterolu całkowitego, w tym frakcji LDL i trójglicerydów, a także zapobiega jego odkładaniu w ścianach naczyń; 
  • leczy stany zapalne skóry (trądzik, egzemę); 
  • działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi bóle związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów (artretyzmem); 
  • łagodzi ból piersi; 
  • łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takie jak: problemy trawienne, drażliwość i pogorszenie nastroju, bóle pleców, zmęczenie, ból i tkliwość piersi; 
  • łagodzi niektóre objawy menopauzy (np. zmniejsza intensywność uderzeń gorąca); 
  • zmniejsza ból i leczy uszkodzenia nerwów spowodowane cukrzycą; 
  • reguluje procesy przemiany materii, zmniejsza stężenie toksyn w organizmie, działa ochronnie na wątrobę i trzustkę; 
  • poprawia stan włosów i zapobiega ich wypadaniu. 

Olej z wiesiołka – zastosowanie na twarz i włosy

Olej z wiesiołka ze względu na swoje właściwości znalazł także zastosowanie w pielęgnacji i wzmocnieniu skóry i włosów. Stosowany zewnętrznie poprawia nawilżenie, zmniejsza szorstkość, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Stosowany bezpośrednio na skórę głowy (przez co lepiej wnika w pory) głęboko odżywia włosy i mieszki włosowe, wpływa na porost włosów i hamuje ich wypadanie. Olej z wiesiołka reguluje wydzielanie sebum, dlatego sprawdzi się do pielęgnacji nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy. Wiesiołek może być wykorzystywany także do olejowania włosów, dzięki czemu zapewni pasmom odpowiednie nawilżenie.  


Z wiesiołkiem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak dawkować olej z wiesiołka?  

Olej z wiesiołka może być stosowany jako suplement doustny w postaci kapsułek lub w postaci oleju do picia. Olej naturalny jest cenniejszy niż ten w kapsułkach. Dotyczy to suplementów, które nie zawierają oleju tłoczonego na zimno. Zastosowana w ich produkcji obróbka termiczna sprawia, że tracą wiele cennych składników. Z kolei przyjmowanie kapsułek jest wygodniejsze, a dawkowanie uzależnione od wskazania. Zazwyczaj są to 2-4 kapsułki dziennie. 

Olej naturalny może być rafinowany lub nierafinowany. Olej nierafinowany zawiera więcej składników aktywnych i jest zdrowszy. Zaleca się postać oleju extra virgin (nierafinowaną) w ilości 1-2 łyżeczek dziennie. Można go przyjmować na czczo, ale może być też stosowany jako dodatek do żywności, wyłącznie na zimno. Nie należy na nim smażyć.  

Obie postacie należy chronić przed światłem. Olej naturalny trzeba przechowywać w lodówce, a jego termin do spożycia jest krótki, bo szybko się utlenia i jełczeje. 

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania 

Olej z wiesiołka jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Rzadko pojawiają się działania niepożądane, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunki) czy bóle głowy. Nie zaleca się jego stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia. 

Olej z wiesiołka jest przeciwwskazany do stosowania doustnego u osób: 

  • stosujących leki rozrzedzające krew (jak np. warfaryna),  
  • z wysokim ciśnieniem krwi, 
  • stosujących lopinawir (lek przeciwwirusowy). 

Efekty przyjmowania oleju z wiesiołka w czasie ciąży i podczas laktacji są niewystarczająco poznane, dlatego nie zaleca się przyjmowania go w tym okresie. Olej z wiesiołka może zwiększać ryzyko powikłań w ciąży. Jego stosowanie, szczególnie w trzecim trymestrze, może wiązać się z powikłaniami w trakcie porodu. 

Ze względu na swoje właściwości olej z wiesiołka nazywany jest „olejem dla kobiet”. Znajduje zastosowanie w wielu „kobiecych” schorzeniach, a także w pielęgnacji skóry i włosów. Jest stosunkowo bezpieczny, ale nie należy go stosować przy zażywaniu leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych oraz w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Przeczytaj również:
Wiesiołek – na piękno i na zdrowie!
Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://e-jmm.org/DOIx.php?id=10.6118/jmm.18190. 
  2. https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/evening-primrose-oil. 
  3. https://www.nccih.nih.gov/health/evening-primrose-oil. 
  4. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-evening-primrose-oil#2. 
  5. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-2.pdf
  6. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2009/1215/p1405.html. 
  7. https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/olej-z-wiesiolka-na-wlosy.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę