Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Olejek rozmarynowy na włosy. Hit czy kit?

Słuchaj artykułu

Olejek rozmarynowy to tegoroczny hit TikToka. Czy rozmaryn rzeczywiście wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu? Odpowiadamy!

Olejek rozmarynowy na włosy. Hit czy kit?

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) znamy głównie jako roślinę ozdobną i przyprawę. Czy wiesz, że ten niepozorny krzew skrywa w sobie również moc składników aktywnych? 

Według badań rozmaryn wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Możemy pozyskać z niego olejek eteryczny. To właśnie on odpowiada za właściwości przeciwutleniające rozmarynu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz „wymiata” te już powstałe. Dodatkowo olejek eteryczny stabilizuje błony komórkowe i chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Olejek ten bardzo dobrze wchłania się przez skórę. 

Jak olejek rozmarynowy działa na włosy? 

Olejek rozmarynowy to składnik wielu produktów kosmetycznych, w tym tych do włosów. Stosuj go na skórę głowy, by nadać pasmom blask i odżywić je. Twoja skóra głowy szybko się przetłuszcza? Olejek rozmarynowy ustabilizuje wydzielanie sebum i zadziała przeciwłupieżowo. Olejek rozmarynowy ma również zbawienny wpływ na mieszki włosowe i stymuluje cebulki do wzrostu. Usprawnia również krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega wypadaniu włosów, także spowodowanemu starzeniem się.

Badania wskazują, że olejek rozmarynowy obniża poziom dihydrotestosteronu (DHT), który przyczynia się do łysienia androgenowego.

Olejek z rozmarynu oraz ekstrakty z tej rośliny znajdziesz w wielu gotowych produktach. Możesz wypróbować szamponów, żeli do mycia, kremów z rozmarynem. Możesz też stworzyć własny kosmetyk.


Produkty z rozmarynem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Olejek rozmarynowy – co mówią badania? 

W 2015 roku naukowcy porównali skuteczność działania olejku rozmarynowego z lekiem na wypadanie włosów (2% minoksydylem) w walce z łysieniem androgenowym. W badaniu wzięło udział 100 osób podzielonych na dwie grupy. Przez 6 miesięcy jedna grupa stosowała olejek rozmarynowy, a druga wspomniany lek. Po tym czasie oceniono pacjentów pod kątem wypadania włosów oraz wzrostu nowych.

W grupie stosującej olejek rozmarynowy 38% osób zauważyło wzrost nowych włosów, a 82% zgłosiło umiarkowane zmniejszenie wypadania.

Z kolei w grupie stosującej lek wzrost nowych włosów zauważyło 24% badanych, a umiarkowane zmniejszenie wypadania 92%. Badanie to wskazuje, że olejek rozmarynowy jest niemal równie skuteczny w redukowaniu wypadania włosów co 2% minoksydyl. Dodatkowym atutem jest wysoka efektywność w stymulowaniu wzrostu nowych włosów.  

Wcierka z rozmarynem – przepis 

Stworzenie własnej wcierki do włosów z rozmarynem jest proste. Potrzebujesz jedynie kilku produktów i chwilę wolnego czasu. Do przygotowania wcierki do włosów potrzebujesz: 

  • 4-5 gałązek świeżego lub 2 łyżki suszonego rozmarynu, 
  • 1 litr wody, 
  • rondelek, 
  • sitko, 
  • lejek, 
  • butelkę z atomizerem, 
  • opcjonalnie 10 kropli olejku eterycznego z rozmarynu. 

Do rondelka wlej 1 litr wody i zagotuj. Do wody dodaj gałązki lub suszony rozmaryn. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Zostaw całość do ostygnięcia. Za pomocą sitka i lejka przecedź napar do butelki z atomizerem. Możesz dodać również około 10 kropli gotowego olejku eterycznego. Butelkę przechowuj w lodówce, maksymalnie przez 7 dni. 

Jak stosować domową wcierkę? 

Przygotowaną wcierkę nakładaj bezpośrednio na skórę głowy. Podziel włosy na partie i na te miejsca nanoś preparat. Skup się na skroniach i czubku głowy. Masuj skórę palcami lub specjalnym masażerem, przez około 5 minut. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.  

Wcierkę możesz nakładać także na całą długość włosów. Pamiętaj jednak, że rozmaryn ma właściwości łagodnie przyciemniające.  

Sam olejek eteryczny z rozmarynu możesz dodać do swojego ulubionego szamponu lub maski. Jeśli jesteś fanką zabiegu olejowania włosów, do oleju bazowego możesz dodać 2-3 krople olejku rozmarynowego. Tak rozrobioną mieszankę nałóż na skórę głowy i pozostaw na parę godzin lub całą noc. Po takim zabiegu pamiętaj o dokładnym umyciu skóry głowy za pomocą oczyszczającego szamponu.


Suplementy na porost włosów

Przeczytaj również:
Do włosów, skóry i paznokci. Olej z pestek śliwki


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kędzia A., Kędzia A.W., Wiśniewska J., Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini) na bakterie beztlenowe, Post Fitoter, 2018, 19(2): 98-105. 
  • Pawłowska K., Janda K., Jakubczyk K., Properties and use of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) Pomeranian J Life Sci, 2020;66(3):76-82. 
  • Panahi Y., Taghizadeh M., Marzony E.T., Sahebkar A., Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial, 2015 Jan-Feb;13(1):15-21. 
  • https://www.bensnaturalhealth.com/blog/rosemary-oil-vs-minoxidil/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę