Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Olejki eteryczne w kosmetykach – na co zwrócić uwagę?

Słuchaj artykułu

Zapach kosmetyku bardzo często sprawia, że podejmujemy decyzję o jego zakupie. W związku z tym producenci chętnie dodają do kosmetyków olejki eteryczne, co zwiększa atrakcyjność produktu. Czym one są? W jakich kosmetykach znajdziemy olejki eteryczne i jak wpływają one na nasz organizm?

Olejki eteryczne w kosmetykach – na co zwrócić uwagę?

Czym są olejki eteryczne i jakie mają właściwości? 

Olejki eteryczne to substancje chemiczne pozyskiwane z roślin. Są otrzymywane na kilka sposobów – za pomocą destylacji, ekstrakcji lub wytłaczania. Olejki eteryczne charakteryzuje intensywny zapach. Wyróżnia się m.in. olejki: 

  • cynamonowy,  
  • jaśminowy,  
  • różany,  
  • cytrynowy,  
  • lawendowy,  
  • miętowy.  

Właściwości olejków eterycznych zależą od rośliny, z której zostały pozyskane. W związku z tym mogą wykazywać np. Działanie nawilżające, rozgrzewające, rozświetlające skórę, antyseptyczne, przeciwłupieżowe, tonizujące czy uspokajające.


Olejki eteryczne
Zakupy z doradcą Gemini

Zastosowanie olejków eterycznych 

Jednym z zastosowań olejków eterycznych jest przemysł kosmetyczny. Olejki eteryczne dodaje się do produktów kosmetycznych w celu wzmocnienia ich działania na skórę, a także jako środki zapachowe. Olejki eteryczne znajdziemy w takich produktach jak kremy, maseczki, balsamy, szampony, odżywki żele czy toniki. Ponadto olejki stosuje się do aromaterapii. Poprzez inhalację olejkami eterycznymi możemy złagodzić objawy stresu, bezsenności, ale również poprawić koncentrację i poprawić nastrój. Olejki eteryczne można również dodawać do kąpieli oraz stosować do masażu. Przyniesie to podwójną korzyść – wpłynie na nasze zmysły, ale również wykaże działanie prozdrowotne dla naszego organizmu (w zależności od użytego olejku). 

Na co zwrócić uwagę, wybierając olejek eteryczny? 

Butelka

Olejki eteryczne powinny być sprzedawane w bursztynowej (ciemnej), szklanej buteleczce. Ciemne szkło chroni przed światłem, które może niekorzystnie wpłynąć na właściwości olejku eterycznego. Olejki eteryczne są sprzedawane najczęściej w opakowaniach o objętości 10-100 ml. 

Etykieta

Powinna się na niej pojawić zwyczajowa i łacińska nazwa rośliny, która została wykorzystana do produkcji olejku (wraz z jej częścią, np. liść czy ziele). Ponadto na etykiecie powinna znaleźć się metoda, którą otrzymano olejek (destylacja, ekstrakcja itd.). Najlepiej wybrać stuprocentowy olejek eteryczny – w składzie produktu powinien pojawić się tylko jeden składnik. Jeśli na etykiecie pojawi się dopisek „olejek esencjonalny”, to możemy być pewni, że jest to rozcieńczona mieszanina olejku eterycznego z innym olejem nośnym. 

Źródło

Na etykiecie produktu powinien być umieszczony kraj, z którego pochodzi olejek. Znajduje się na niej również numer partii produktu, po którym również możemy zweryfikować pochodzenie olejku.  

Jak rozpoznać, czy olejek jest dobrej jakości? 

 Aby zweryfikować, czy olejek jest prawdziwy, należy zwrócić uwagę na trzy elementy:  

  • etykieta nie może zawierać informacji „olejek zapachowy”. Ponadto warto wziąć pod uwagę fakt, że z niektórych roślin (np.  kwiatów fiołka) nie da się wydobyć olejku eterycznego z powodu ich delikatności oraz zbyt małego rozmiaru; 
  • łacińska nazwa – jeśli na produkcie nie została umieszczona łacińska nazwa olejku, to możemy być pewni, że nie jest to prawdziwy olejek eteryczny. Może to być mieszanina syntetycznych olejów zapachowych z domieszką olejku eterycznego. Pełna łacińska nazwa powinna zawierać roślinę oraz jej część, z której został pozyskany olejek np. Citrus dulcis; 
  • cena – olejek eteryczny nie powinien być ani zbyt drogi, ani zbyt tani. Popyt na olejki eteryczne wciąż rośnie, dlatego wielu producentów może podnosić ceny swoich produktów. Wysoka cena produktu nie zawsze idzie w parze z jego jakością. 

Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych 

Podczas używania olejków eterycznych szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz dzieci. Nie wszystkie olejki eteryczne są przeznaczone do stosowania przez kobiety ciężarne.    

Na bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych ma wpływ rodzaj cery, występujące choroby czy stosowane leki.   

Przed użyciem olejku eterycznego należy go każdorazowo rozcieńczyć. Użycie stężonego olejku bezpośrednio na skórę może ją podrażnić.  

Najbezpieczniejsze stężenie olejków eterycznych stosowanych w kosmetykach i perfumach to maksymalnie 5%. Aby uzyskać bezpieczne stężenie do stosowania na skórę, należy dodać 1 kroplę olejku eterycznego do 1 łyżki stołowej oleju nośnikowego. Przed pierwszym zastosowaniem należy wykonać test wrażliwości rozcieńczonym olejkiem na niewielkim obszarze skóry. Jeśli na skórze w ciągu 24 godzin nie wystąpią żadne działania niepożądane, można bezpiecznie zastosować olejek.  

Na skórę można stosować jedynie olejki eteryczne, które są do tego przeznaczone.  

Obecnie rynek kosmetyczny oferuje duży wybór kosmetyków o różnym zastosowaniu i składzie. Jednym ze składników dodawanym do kosmetyków są olejki eteryczne. Charakteryzują się one intensywnym, relaksującym zapachem. W trakcie używania olejków eterycznych należy pamiętać o ich rozcieńczeniu, aby uniknąć niechcianych podrażnień skóry. Powinno się wybierać olejki eteryczne sprzedawane w butelkach z ciemnego szkła. Na etykiecie powinna być podana łacińska nazwa, użyte części roślin, rodzaj ekstrakcji, metoda wzrostu, objętość produktu i kraj pochodzenia. 

Przeczytaj również:
Olejek różany – czym się cechuje i jakie ma zastosowanie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kieć-Świerczyńska M, Kręcisz B, Świerczyńska-Machura D. Uczulenie na kosmetyki. Część I. Środki zapachowe. Med Pracy 2004, 55: 203-206. 
  2. Buchbauer G., Koll A., Kosmetologia Estetyczna, Sztuka perfumerii – o substancjach zapachowych, 2/2012. 
  3. J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza·Terapeutyczne właściwości aromaterapii, “Kosmetologia Estetyczna”, t. 4, nr. 6, 2015, s. 525-530. 
  4. A. Radosz, S. Klasik-Ciszewska, K. Duda- Grychtoł·Kosmetyczne i lecznicze zastosowanie roślin ozdobnych, “Medycyna Rodzinna”,21(1A), 2018, s. 66-67.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę