Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
7

Omikron. Objawy u zaszczepionych, dorosłych i dzieci

Słuchaj artykułu

Omikron to jeden z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, który może wywołać chorobę COVID-19. Jakie są objawy i jak je złagodzić?

Omikron. Objawy u zaszczepionych, dorosłych i dzieci

W listopadzie 2021 r. w Bostwanie w Afryce wykryto nowy wariant koronawirusa, który nazwano Omikron. Bardzo szybko wyparł on wariant Delta i stał się wariantem dominującym. W porównaniu do oryginalnego wirusa SARS-CoV-2 wariant Omikron obejmuje ponad 50 mutacji, które zmieniają jego właściwości, w tym zdolność do przenoszenia się. 

Wariant Omikron może łatwiej się rozprzestrzeniać, łatwiej unika przeciwciał w porównaniu do poprzednich wariantów, co wpływa na wzrost reinfekcji oraz może wywoływać infekcje wśród osób zaszczepionych 

Dalsze obserwacje nowego wariantu wykazały, że składa się on z 3 podwariantów BA.1, BA.2 i BA.3. W lutym 2022 r. wykryto kolejne dwa subwarianty: BA.4 i BA.5, które prawdopodobnie wywodzą się z wariantu BA.2. W związku z tym, że wirus cały czas ewoluuje i mutuje, w sierpniu 2022 r. pojawiły się kolejne dwa subwarianty wykryte w Europie Zachodniej. Zostały oznaczone jako BQ.1 oraz BQ.1.1. Warianty te zostały wykryte także w Polsce. W trzecim i czwartym kwartale 2023 r. pojawiły się kolejne subwarianty Omikrona – najbardziej znane Eris (EG.5), Pirola (BA.2.86) i Kraken (XBB.1.5).

Omikron – objawy

Omikron wywołuje chorobę, której przebieg jest lżejszy niż w przypadku poprzednich wariantów.

Najczęstsze objawy wariantu Omikron to: 

  • cieknący katar, 
  • kichanie, 
  • ból gardła, 
  • chrypka, 
  • ból głowy, 
  • uporczywy kaszel, 
  • ból mięśni, 
  • zmęczenie, 
  • gorączka. 

Omikron – objawy u dzieci 

Zakażenie wariantem Omikron u dzieci często wywołuje podobne objawy jak u osób dorosłych. Dzieci jednak przechodzą zakażenie znacznie lżej.

Najczęstszymi objawami są: 

  • gorączka, 
  • ból i drapanie w gardle, 
  • osłabienie, 
  • katar, 
  • kichanie. 

U dzieci infekcja wirusowa często objawia się także zaburzeniami przewodu pokarmowego. Mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka, wymioty, wysypka skórna.  

Omikron – objawy u zaszczepionych 

Szczepienia profilaktyczne w przypadku wariantu Omikron zapobiegają ciężkiej postaci choroby i znacząco obniżają liczbę hospitalizacji. Pomimo zaszczepienia przy kontakcie z osobą chorą może dojść do zakażenia wariantem Omikron.  

Objawy są zdecydowanie lżejsze u osób, które się zaszczepiły.  

Zazwyczaj obejmują: 

  • zatkany nos,  
  • kichanie,  
  • ból gardła, 
  • zmęczenie, 
  • ból głowy, 
  • ból mięśni. 

Jak długo trwa Omikron? 

Okres wylęgania wirusa jest krótszy niż w przypadku poprzednich wariantów. Pierwsze objawy pojawiają się po 3-5 dniach od zakażenia. Choroba zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni. Podczas pierwszych 4-6 dni objawy są najbardziej nasilone. Wpływ na długość infekcji mają także przeprowadzone szczepienia. Przyjęcie trzech dawek szczepionki znacząco skraca czas choroby. 

Omikron – leczenie 

W przypadku lekkiego przebiegu choroby, który jest podobny do przeziębienia, możesz stosować leki przeciwbólowe np. paracetamol w przypadku występującej gorączki, bólów mięśni i stawów czy bólu głowy. Częstym objawem wariantu Omikron jest ból i drapanie w gardle. Na takie objawy weź pastylki do ssania z substancjami przeciwbólowymi, flurbiprofenem, salicylanem choliny. Do środków przeciwbólowych dołącz także środki nawilżające gardło, np. tabletki do ssania z porostem islandzkim, propolisem czy tymiankiem z podbiałem. Kaszel suchy możesz hamować za pomocą syropów zawierających np. butamirat. 

Jeśli masz wysoką gorączkę i trudności w oddychaniu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.  


Łagodzenie objawów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Omikron – szczepienia 

Wraz z rozwojem nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2 zostały zmodyfikowane składy szczepionek przeciwko COVID-19. Obecnie ich składy zostały zaktualizowane do wariantu Omikron oraz jego subwariantów. Aktualnie dostępne są szczepionki przeciwko wariantom BA.4, BA.5 oraz najnowszego XBB.1.5 (Kraken). 

Omikron – śmiertelność 

Wariant Omikron wiąże się z lżejszym przebiegiem choroby niż poprzednie warianty. Znaczący wpływ mają na to m.in. szczepienia ochronne. W związku z tym spada liczba przypadków hospitalizacji, co przekłada się na niższą śmiertelność. Pamiętaj jednak, że osoby z innymi chorobami współistniejącymi nadal znajdują się w grupie ryzyka, a zgony związane z zakażeniem koronawirusem nadal są odnotowywane. 

Przeczytaj również:
COVID-19. Poznaj najważniejsze informacje


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Shrestha L.B.,Foster Ch.,Rawlinson W.,Tedla N., Bull R.A., Evolution of the SARS‐CoV‐2 omicron variants BA.1 to BA.5: Implications for immune escape and transmission, Reviews in Medical Virology,2022. 
  • https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/309486,mz-2-przypadki-nowego-subwariantu-omikronu 
  • https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/71/wr/mm7104e4.htm 
  • https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jak-sa-podawane-szczepionki-przeciw-covid-19-zaktualizowane-dla-wariantu-omikron/ 
  • Menni C. i in., Symptom prevalence, duration, and risk of hospital admission in individuals infected with SARS-CoV-2 during periods of omicron and delta variant dominance: a prospective observational study from the ZOE COVID, Study Lancet, 2022. 
  1. 16 grudnia 2023, 11:56
    Ewa

    Artykuł dostarczą przydatne informacje,

    1. 16 marca 2024, 18:28
      Iwona Lempe

      Dziękuję, aktualnie stwierdzono u mnie wirusa i wiadomości z artykułu są dla mnie bardzo przydatne. Zaraziłam się w sanatorium. Chorowało bardzo dużo osób, niektóre miały ciężki przebieg. Ja w styczniu zaszczepiłam się i zachorowałam dopiero po trzech tygodniach po powrocie do domu. W sanatorium nikt nam nie powiedział, że to zakażenie covidem. Objawy mam podobne do opisanego omikrona B2A.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę