Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Peeling do skóry głowy. Co daje naszym włosom?

Słuchaj artykułu

Zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy. Dlatego regularne złuszczanie naskórka to jeden z najważniejszych kroków w drodze do pięknych włosów. Jak działają peelingi do skóry głowy? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Jaki preparat wybrać?

Peeling do skóry głowy. Co daje naszym włosom?

Peeling do skóry głowy – po co się go stosuje?

Pielęgnacja włosów nie ogranicza się jedynie do szamponu i odżywki. Jednym z kosmetyków, które warto stosować, jest peeling do skóry głowy. Znajdziemy go nie tylko w gabinetach trychologicznych, ale również w aptekach czy drogeriach.

Produkt ten pełni wiele funkcji:

  • pomaga usunąć martwy naskórek,
  • rozpuszcza złogi łojotokowo-rogowe (w przypadku peelingów chemicznych),
  • dzięki właściwościom silnie oczyszczającym odblokowuje ujścia mieszków włosowych, przez co skuteczniej wchłaniają się preparaty przeznaczone do skóry głowy,
  • odbija włosy od nasady dzięki pozbyciu się łoju,
  • wspomaga leczenie dermatoz, które przebiegają z nadmiernym rogowaceniem naskórka,
  • oczyszcza pozostałości po produktach, np. stylizatory czy lakiery do włosów,
  • pomaga utrzymywać prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry głowy, chroniąc ją przed drobnoustrojami.

Pośrednio peeling do skóry głowy: 

  • wspomaga porost włosów – dzięki regularnym masażom,
  • reguluje sebum – takie właściwości wykazują niektóre kwasy wchodzące w skład peelingu,
  • działa kojąco – większość peelingów zawiera substancje nawilżające. 

Trychologiczny peeling do skóry głowy – jaki wybrać?

Peelingi do skóry głowy dzielą się na dwie podstawowe kategorie: 

Trychologiczne peelingi mechaniczne 

Zawierają one drobiny złuszczające. Działają na zasadzie mechanicznego usuwania zrogowaciałego naskórka poprzez pocieranie o skórę.

W trychologicznych peelingach mechanicznych znajdziesz:

  • zmielone pestki i sproszkowane nasiona moreli,
  • suszone i zmielone pestki oliwek,
  • estry jojoba w formie kuleczek (najkorzystniejsze składniki peelingów mechanicznych).

Zakupy z doradcą Gemini

Trychologiczne peelingi chemiczne 

Peeling kwasowy do skóry głowy – jak sama nazwa wskazuje, swoje działanie złuszczające zawdzięcza kwasom. Najczęściej znajdziesz w nim kwasy AHA (alfahydroksylowe), np. mlekowy, glikolowy, jabłkowy. Doskonale usuwają one martwy naskórek, a dodatkowo nawilżają skórę, co sprawia, że peeling rzadko powoduje podrażnienia. Wśród substancji aktywnych w peelingach kwasowych są także kwasy BHA (betahydroksykwasy), np. kwas salicylowy, który działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Polecany jest szczególnie w przypadku skóry głowy, która nadmiernie wytwarza łój. Ostatnią grupą substancji złuszczających stosowanych w peelingach chemicznych są kwasy PHA (polihydroksykwasy), np. kwas laktobionowy. To łagodniejsza alternatywa dla kwasów AHA.


 

Peeling enzymatyczny do skóry głowy – najbardziej uniwersalny spośród peelingów trychologicznych. Działa jedynie na powierzchniowe warstwy naskórka. Zwykle znajdziesz w nim papainę pozyskiwaną z owoców papai i bromelainę z owoców ananasa. Peeling enzymatyczny jest szczególnie polecany osobom, które mają wrażliwą skórę głowy i nie tolerują peelingów kwasowych.


 

Jak stosować peeling do skóry głowy?

Peeling kwasowy nanieś na suchą, a peeling mechaniczny lub enzymatyczny na mokrą skórę głowy, chyba że producent zaleca inaczej. Zastosuj produkt ok. 10 minut przed umyciem głowy. Peeling do skóry głowy wykonuj co 7-14 dni, zależnie od przypadłości i rodzaju skóry. 

Domowy peeling do skóry głowy – czy jest bezpieczny?

Mimo dużego wyboru peelingów do skóry głowy niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie takiego produktu. Korzystają wówczas z cukru, kawy, soli, posiekanych migdałów, płatków owsianych, jogurtu naturalnego czy oliwy. Nie są to jednak bezpieczne rozwiązania dla skóry głowy.

Grube drobiny mają ostre krawędzie, które uszkadzają skórę głowy i przerywają ciągłość naskórka. Wpływają one także na samą łodygę włosa, osłabiając ją już od podstawy. Prowadzi to do uszkodzeń mechanicznych, które przekładają się na późniejszą kondycję i wytrzymałość włosa. Domowe preparaty nie usuną również nadbudowanych złogów łojotokowych. Prowadzi to do pogłębienia problemu, zamiast jego zmniejszenia. Domowy peeling do skóry głowy jest niewygodny w użyciu, nieskuteczny i trudny do wymycia. Pozostanie drobin na skórze głowy powoduje świąd, podrażnienia, a także nadmierne wypadanie włosów.

Warto zatem postawić na gotowy kosmetyk. Utrzyma on skórę głowy w dobrej kondycji i sprawi, że włosy będą zdrowe, mocne i lśniące.

Przeczytaj również:
Wcierka do włosów. Jak wybrać odpowiednią?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Wolski T., Kędzia B., Farmakoterapia skóry, Cz. 1: Budowa i fizjologia skóry, Postępy Fitoterapii 2019; 20(1): 61-67. 
  • Wolski T., Kędzia B., Farmakoterapia skóry, Cz. 2: Przenikanie substancji przez skórę, Postępy Fitoterapii 2019; 20(2): 154-158. 
  • Romańska-Gocka K., Farmakoterapia łuszczycy, Tom 65 nr 9, Katedra i Klinika Dermatologii Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK, Toruń, 2009. 
  • Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja  w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020 vol.9. 
  • Kolenda M., Peeling enzymatyczny, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/peeling-enzymatyczny,12727?month=12&year=2016 (dostęp: 13.08.2013).
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę