Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
107

Pielęgnacja męskiej skóry przed i po goleniu – co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Skóra mężczyzn jest o ok. 20% grubsza niż skóra kobiet, na co ma wpływ przede wszystkim testosteron. Hormon ten powoduje także, że męska skóra twarzy ma więcej gruczołów łojowych, a owłosienie jest grubsze i gęstsze. Te czynniki powodują, że mimo że skóra mężczyzn wolniej się starzeje, łatwiej ulega podrażnieniom i częściej występują na niej przewlekłe stany zapalne, zaczerwienienia czy trądzik. Co zrobić, aby jak najmniej ją podrażniać podczas golenia? Należy zastosować odpowiednią pielęgnację zarówno przed, jak i po goleniu. Przygotowanie skóry do golenia i zastosowanie odpowiednich kosmetyków w jego trakcie sprawia, że czynność ta przestaje być nieprzyjemnym i dokuczliwym obowiązkiem.

Pielęgnacja męskiej skóry przed i po goleniu – co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?

Jak zadbać o męską skórę przed goleniem? 

Usuwanie zarostu u mężczyzn rozpoczyna się już często w okresie nastoletnim. Dla wielu panów nie jest to przyjemny zabieg, gdyż jest związany ze skaleczeniami, podrażnieniami, uczuciem ściągnięcia, a nawet wysuszenia skóry. Odpowiednia pielęgnacja męskiej skóry powinna mieć miejsce już przed goleniem. Jeśli skóra zostanie dobrze przygotowana, a zarost zostanie usunięty w prawidłowy sposób, będzie ona mniej podrażniona i szybciej się zregeneruje.  

Nie ma jednego odpowiedniego kosmetyku zmiękczającego. Mężczyźni mają różny rodzaj cery oraz zarost. Warto przetestować różne rodzaje kosmetyków i dobrać ten właściwy.  Na rynku istnieją preparaty w formie mydła, kremu, pianki, żelu lub olejku do golenia. Działają one zmiękczająco na zarost. Przed użyciem tych preparatów można także zastosować ciepły okład.  


Produkty do golenia
Zakupy z doradcą Gemini

Jeśli skóra jest wrażliwa, zdecydowanie nie należy golić jej pod włos. Taki sposób jest bardziej czasochłonny i mniej skuteczny, ale skóra po nim jest mniej podrażniona.  

Po usunięciu zarostu zaleca się przemycie twarzy zimną wodą, która zadziała kojąco i obkurczy naczynia krwionośne

Należy pamiętać, że jednorazowe maszynki do golenia to rzeczywiście powinien być produkt jednokrotnego zastosowania.  

Na jednorazowych maszynkach do golenia namnażają się bakterie, co powoduje nadkażenie ran i powstawanie stanów zapalnych. Poza tym ostrza w jednorazówkach szybko się tępią, co wpływa na efektywność golenia.  Sprzęt do wielokrotnego użycia (np. brzytwa, golarka elektryczna) warto przed każdym użyciem zdezynfekować.  

Należy zwrócić uwagę, aby zabieg golenia nie był wykonywany bezpośrednio po przebudzeniu, ponieważ skóra jest wtedy wyjątkowo wrażliwa i podatna na skaleczenia.  

Pielęgnacja męskiej skóry po goleniu – jak to zrobić? 

Golenie podrażnia skórę i potrzebuje ona czasu na powrót „do formy”, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja po przeprowadzeniu tej czynności. Na rynku znajduje się wiele kosmetyków, które mogą okazać się przydatne. Woda po goleniu, krem lub balsam po goleniu są najczęściej wybierane przez mężczyzn. 

Bezpośrednio po pozbyciu się owłosienia warto zastosować wodę po goleniu, która w swym składzie zawiera alkohol. Dzięki temu ma właściwości dezynfekujące i antyseptyczne. Kolejnym krokiem może być zastosowanie balsamu lub kremu, które ukoją i zregenerują podrażnioną skórę. 

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji męskiej skóry przed i po goleniu? 

Woda po goleniu 

Wody po goleniu zawierają w swoim składzie przede wszystkim alkohol, który ma działanie odkażające. W związku z tym po nałożeniu kosmetyku po goleniu może pojawić się uczucie pieczenia. Należy jednak pamiętać, że doskonale dezynfekuje on mikrourazy, które często pojawiają się po goleniu.  

Kremy i balsamy po goleniu 

Golenie przesusza i podrażnia skórę. Aby jak najszybciej wróciła ona do równowagi, warto zastosować balsam lub krem po goleniu. Kosmetyki te zawierają substancje łagodzące, takie jak np. pantenol, wyciąg z aloesu, niektóre witaminy oraz składniki o działaniu nawilżającym.  

Peelingi 

Regularne wykonywanie peelingu doskonale sprawdzi się przy wrastającym zaroście. Zarówno zapobiega wrastaniu, jak i „uwalnia” wrośnięte włoski. Optymalna częstotliwość stosowania to 2 razy w tygodniu. 

Ałun 

Ałun glinowo-potasowy to naturalny produkt – występuje jako minerał. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i ściągającym świetnie sprawdzi się w tamowaniu drobnych krwawień z ran po goleniu. Poza tym działa bakteriobójczo i zapobiega poceniu. Na rynku dostępny jest w formie kostki lub sztyftu. 

Golenie skóry twarzy jest zabiegiem bardzo podrażniającym skórę, a większość mężczyzn wykonuje go codziennie. Aby nie stanowił on udręki, warto odpowiednio zadbać o skórę. Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów do pielęgnacji przed i po goleniu. Odpowiednie dbanie o skórę zarówno złagodzi podrażnienia, jak i wpłynie korzystnie na jej wygląd. 

Przeczytaj również:
Zmarszczki u mężczyzn – jak im zapobiegać?
Higiena intymna u mężczyzn – jak i dlaczego warto o nią dbać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródło: 

  1. Kosmetologia, Anna Kołodziejczak. 
  2. Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie-Claude Martini. 
  3. https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/skin-care-for-men. 
  4. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/male-skin-care-guide. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę