Podwyższony potas we krwi – co może być przyczyną?
Spożyty dzień przed badaniem alkohol nie powoduje wzrostu poziomu potasu we krwi. Gdyby natomiast, w wyniku nadmiaru alkoholu, doszło do wymiotów lub biegunki, a w konsekwencji do odwodnienia, mógłby Pan spodziewać się poziomu potasu poniżej normy.
Prawidłowe stężenie potasu we krwi to 3,5-5,5 mmol/L. Do najczęstszych przyczyn hiperkaliemii należą:
- zbyt duża podaż potasu w diecie lub przyjmowanie preparatów zawierających potas;
- niedostateczne wydalanie potasu z moczem w wyniku zaburzeń pracy nerek, zaburzeń hormonalnych czy przyjmowania niektórych leków;
- nadmierne uwalnianie potasu z komórek (np. w hipertermii, przebiegu rabdomiolizy czy ciężkiej infekcji);
- kwasica.
Aby wykluczyć błąd w badaniu, może Pan ponownie wykonać oznaczenie stężenia potasu, a następnie skonsultować wynik z lekarzem. Jeśli natomiast zaobserwował Pan u siebie osłabienie, mrowienie kończyn, niemiarową pracę serca czy duszność, które są najczęstszymi objawami hiperkaliemii, wymaga Pan pilnej interwencji medycznej.
Przeczytaj również:
Jak się przygotować do badania krwi – czego nie jeść i nie pić dzień przed badaniem?
Czy leki moczopędne na nadciśnienie mogą powodować wzrost kreatyniny i mocznika we krwi ?
Dzień dobry. Nie wskazała Pani konkretnego leku, ale np. furosemid może powodować przejściowy wzrost stężenia kreatyniny i mocznika we krwi. Dlatego w trakcie przyjmowania tego typu leków zaleca się regularne monitorowanie tych parametrów, zwłaszcza w przypadku długotrwałej kuracji wysokimi dawkami.
Super
Dziękujemy 🙂
Czy po zabiegu TUMT moze być podwyższony wskaźnik PSA
Po zabiegu TUMT wskaźnik PSA może być podwyższony. Jest to związane z uszkodzeniem tkanki prostaty podczas zabiegu. Wzrost ten jest zazwyczaj przejściowy i powinien się stopniowo normalizować w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po zabiegu. Proszę jednak wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym.