Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pierwsze wakacje malucha
X - Nowości
X - Kolagen
X - Mamy lato
X - Wyjazdy wakacyjne
X - Strefa opalania
3

Pokrzywka słoneczna – przyczyny, objawy i leczenie

Słuchaj artykułu

Promienie słoneczne mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu – przede wszystkim stanowią źródło witaminy D. Niestety mogą być również szkodliwe. Czym jest pokrzywka słoneczna? Jakie są jej objawy?

Pokrzywka słoneczna – przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest pokrzywka słoneczna?  

Pokrzywka słoneczna jest przewlekłą nabytą nadwrażliwością na światło promieni słonecznych. Składa się z nawracających epizodów wysypki pokrzywkowej na obszarach skóry wystawionych na działanie promieni słonecznych. Chociaż jest zwykle łagodnym stanem, może ograniczać w ten sposób codzienne czynności, wpływając na jakość życia pacjentów.


Preparaty przeciwalergiczne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Spektrum promieniowania w przypadku pokrzywki słonecznej waha się od ultrafioletu B do światła widzialnego (długość fali od 300 nanometrów do 500 nanometrów) i jest zmienne w zależności od pacjenta. Według badań pokrzywka słoneczna jest rzadkim rodzajem – stanowi mniej niż 0,5% wszystkich przypadków pokrzywki i 7% wszystkich fotodermatoz.

Choroba zwykle rozpoczyna się w młodym wieku (mediana wieku 35 lat), ale odnotowano przypadki zachorowania u noworodków lub osób starszych. Istnieje przewaga kobiet, ale nie ma różnic etnicznych.

W największej grupie pacjentów historię atopii stwierdza się w mniej niż 30% przypadków. Związek pokrzywki słonecznej z innymi typami przewlekłej pokrzywki można zaobserwować nawet u 16% pacjentów. 

Pokrzywka słoneczna – objawy 

Rumień i grudki obrzękowe pojawiają się w ciągu kilku minut po ekspozycji na światło słoneczne, na obszarach wystawionych na działanie promieni słonecznych, a nawet na obszarach pokrytych cienką i białą odzieżą, która pozwala promieniowaniu słonecznemu dotrzeć do skóry.  

Skóra twarzy i dłoni wydaje się być bardziej tolerancyjna na promieniowanie słoneczne. Wysypka wiąże się z uczuciem swędzenia lub pieczenia. Można również zaobserwować obrzęk naczynioruchowy oczodołu i/lub błon śluzowych. Objawy ogólnoustrojowe, takie jak nudności, świszczący oddech, duszność, omdlenia nie są rzadkie, zwłaszcza jeśli duże obszary skóry są wystawione na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas.  

Objawy skórne ustępują w 75% przypadków w ciągu godziny po przerwaniu ekspozycji na słońce, a w pozostałych przypadkach w ciągu 24 godzin. Nasilenie i czas trwania objawów są również związane z natężeniem światła. 

Pokrzywka słoneczna – jak przebiega leczenie?  

Niestety nie ma konkretnych wytycznych dotyczących leczenia pokrzywki słonecznej. Metody przedstawione w badaniach były stosowane ze zmiennym powodzeniem. Zalecane jest unikanie ekspozycji na słońce i nakładanie filtrów przeciwsłonecznych.  

Leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne) zawierające loratadynę, feksofenadynę i cetyryzynę mogą przynieść ulgę, ale wymagają stosowania wyższych dawek (o 2-4 razy). 

Pokrzywka słoneczna – profilaktyka  

Filtry przeciwsłoneczne mają szerokie spektrum działania, dlatego zawsze należy o nich pamiętać, wychodząc w bardzo nasłonecznione miejsca. Ponadto istotne jest, by dla własnego bezpieczeństwa unikać słońca w godzinach największego promieniowania (między 11 a 15).  

W przypadku wystąpienia objawów pokrzywki warto zaopatrzyć się w aptece w leki antyhistaminowe. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu doby należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również:
Czym nawilżyć skórę po ekspozycji na słońce?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Harris B.W., Badri T., Schlessinger J., Solar Urticaria. 2021. 
 2. Rogala B., Śpiewak R., Klasyfikacja pokrzywek., Pokrzywki. Rozpoznawanie i leczenie, Stanowisko Panelu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Medycyna Praktyczna 2011, nr 4, s. 13-17. 
 3. Rudzki E., Choroby alergiczne skóry, Postępy Nauk Medycznych 2007, nr 11, s. 457-465.  
 4. Rozpoznanie i leczenie pokrzywki, Wytyczne European Academy of Allergology and Clinical Immunology, Global Allergy and Asthma European Network (GA2LEN) i European Dermatology, Forum. Medycyna Praktyczna 2008, nr 10, s. 65-72.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 24 lipca 2023, 03:04
  Lidia

  Artykuł jest bardzo zrozumialy i dobrze opisanÿ o tej przypadlosci. Dziekuje

  1. 24 lipca 2023, 10:56
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę