Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

3

Powiększanie piersi. Jakie mogą być powikłania po zabiegu?

Słuchaj artykułu

Wiele kobiet marzy o pełnych i jędrnych piersiach. Niektóre z nich decydują się spełnić to marzenie za pomocą operacji powiększenia biustu. Z jakich metod mogą skorzystać? Jak wygląda zabieg i z jakimi powikłaniami może się wiązać?

Powiększanie piersi. Jakie mogą być powikłania po zabiegu?

Po co powiększać piersi?  

W czasach wysokiej świadomości swego ciała biust to dla wielu kobiet ważny atrybut związany z kobiecością. Dobrze wyglądające piersi mogą dodawać pewności siebie i poprawić samoocenę. 

Na powiększenie piersi nie decydują się jedynie kobiety z niewielkim biustem. Duże piersi, które wraz z wiekiem lub przez karmienie tracą jędrność, także mogą stanowić źródło kompleksów. Zabieg może pomóc również w przypadku wrodzonych lub nabytych wad powodujących asymetrię piersi. Implanty wszczepia się też podczas rekonstrukcji piersi po zabiegach onkologicznych.

Jakie są metody powiększania piersi? 

Wszczepienie implantów 

To najpopularniejszy rodzaj zabiegu, ponieważ jego efekty utrzymują się przez wiele lat. Implanty mogą być wypełnione solą fizjologiczną lub silikonem i mieć różny kształt – okrągły lub anatomiczny. W tej metodzie lekarz nacina skórę w fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki sutkowej i umieszcza implant w okolicy gruczołu piersiowego lub mięśnia piersiowego. Istnieje jednak ryzyko, że organizm nie przyjmie implantu lub pęknie on po przeszczepie. 

Powiększanie piersi własnym tłuszczem 

Zabieg powiększenia piersi można przeprowadzić również z wykorzystaniem autogennej, czyli własnej tkanki tłuszczowej. Jest to metoda mniej inwazyjna i obarczona niższym ryzykiem powikłań. Polega na wstrzyknięciu w obrębie piersi tkanki tłuszczowej pozyskanej z innej części ciała w procesie liposukcji. 

Efekty zabiegu nie są długotrwałe, dlatego należy go powtarzać. Ponadto nie są one tak spektakularne jak w przypadku implantów. Lekarz może jedynie lekko powiększyć i ujędrnić piersi pacjentki. 

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym 

Kwas hialuronowy w formie żelu to nowoczesny i bezpieczny wypełniacz. Z jego pomocą modelujemy kształt piersi i zwiększamy ich objętość. Sposób ten również niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań i nie zwiększa dolegliwości bólowych. Wymaga regularnego powtarzania (co 18-24 miesiące), a sam żel może zaburzać obraz badania mammograficznego.


Zadbaj o swoje piersi
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak się przygotować do wszczepienia implantu piersi? 

Na początku pacjentka powinna skonsultować się z chirurgiem plastycznym, aby określić cel i pożądane efekty zabiegu.  

Lekarz zleci wówczas szereg badań:  

 • morfologię krwi,  
 • parametry krzepnięcia krwi, 
 • poziom glukozy, 
 • określenie grupy krwi, 
 • USG piersi, 
 • EKG, 
 • mammografię (w przypadku kobiet po 40. roku życia).  

Zabieg wszczepienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka powinna zatem skonsultować się wcześniej z anestezjologiem, aby określić potencjalne ryzyko związane z narkozą. 

W dniu zabiegu należy zgłosić się do kliniki na czczo z kompletem wyników wykonanych badań i lekami przyjmowanymi na stałe. Przed zabiegiem wykonywana jest fotografia, aby ocenić efekty, a następnie pacjentka wprowadzana jest w stan narkozy. Chirurg nacina skórę w okolicach fałdu podpiersiowego lub wokół otoczki sutkowej, a następnie mięsień piersiowy i wykonuje „kieszeń” na implant. Po jego prawidłowym umiejscowieniu zszywa tkanki i skórę.  

Zabieg trwa około 1-1,5 godziny. Jeśli nie doszło do żadnych powikłań, pacjentka zostaje zwykle w klinice do następnego dnia.

Rekonwalescencja po zabiegu powiększania piersi 

Po zabiegu pacjentka ma założone opatrunki. Oprócz tego powinna stosować specjalną bieliznę kompresyjną, która ma dodatkowo stabilizować umieszczony implant. Nie wolno zdejmować jej przez pierwszy tydzień po zabiegu. Przez 3 miesiące po zabiegu pacjentka powinna unikać biustonoszy z fiszbinami i nie opalać piersi. Przez pierwszy miesiąc należy powstrzymywać się również od uprawiania sportów siłowych.

Powikłania po zabiegu powiększania piersi

Jak każda operacja chirurgiczna, powiększenie piersi również może wiązać się z wystąpieniem powikłań.  

Do najpoważniejszych zaliczamy:  

 • infekcje
 • ból lub krwawienie, 
 • zwłóknienie, 
 • obrzęk limfatyczny, 
 • przewlekłe zapalenie tkani łącznej piersi.

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania piersi 

Nie każda kobieta może poddać się zabiegowi powiększania piersi.  

Do przeciwwskazań należą: 

 • skazy naczyniowe, 
 • zaburzenia krzepliwości krwi, 
 • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,  
 • niekontrolowana cukrzyca,  
 • infekcje skóry i śluzówek, 
 • opryszczka (sugerująca obniżoną odporność), 
 • ciąża i karmienie piersią,
  nowotwory. 

Zabieg powiększenia biustu nie wpływa negatywnie na możliwość karmienia piersią. Chirurg plastyczny nie ingeruje w część wydzielniczą piersi. Najczęściej implant umieszczany jest podmięśniowo, pozostawiając gruczoł wydzielniczy nietknięty.  

Zabieg powiększenia piersi jest coraz bardziej popularnym sposobem na pozbycie się kompleksów i nabranie pewności siebie wśród kobiet. Istnieją różne metody powiększenia biustu, jednak najpopularniejszą jest wszczepienie implantów. Daje ono trwałe efekty na wiele lat, które są widoczne tuż po jego przeprowadzeniu. Pacjentka powinna jednak dobrze przygotować się do operacji i stosować do zaleceń lekarza, aby uniknąć potencjalnych powikłań. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Roy P.G., Yan Z., Nigam S. i in., Aesthetic breast surgery: putting in context—a narrative review. Gland Surg 2021; 10: 2832–2846. 
 • Gupta V., Yeslev M., Winocour J. i in., Aesthetic Breast Surgery and Concomitant Procedures: Incidence and Risk Factors for Major Complications in 73,608 Cases. Aesthetic Surgery Journal 2017; 37: 515–527. 
 • Guimarães P.A.M.P., Resende V.C.L., Sabino Neto M. i in., Sexuality in Aesthetic Breast Surgery. Aesth Plast Surg 2015; 39: 993–999. 
 • Heidekrueger P.I., Sinno S., Hidalgo D.A. i in., Current Trends in Breast Augmentation: An International Analysis. Aesthetic Surgery Journal 2018; 38: 133–148. 
 • McCleave M.J., Is Breast Augmentation Using Hyaluronic Acid Safe? Aesth Plast Surg 2010; 34: 65–68. 
 • Persing S., Manahan M., Rosson G., Enhanced Recovery After Surgery Pathways in Breast Reconstruction. Clinics in Plastic Surgery 2020; 47: 221–243. 
 • Blaine C.M.H., Tuesday J., 28. How long is the recovery for a breast augmentation? American Society of Plastic Surgeons, https://www.plasticsurgery.org/news/blog/how-long-is-the-recovery-for-a-breast-augmentation (accessed 13 December 2022). 
 • Spector D.J., Mayer D.K., Knafl K. i in., Women’s Recovery Experiences After Breast Cancer Reconstruction Surgery. Journal of Psychosocial Oncology 2011; 29: 664–676.
 • Vitug A.F., Newman L.A., Complications in Breast Surgery. Surgical Clinics of North America 2007; 87: 431–451.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę