Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Toksyna botulinowa – zastosowanie w dermatologii

Słuchaj artykułu

Toksyna botulinowa, inaczej zwana jadem kiełbasianym, jest neurotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Rozróżnianych jest aż siedem jej rodzajów, z czego w klinice używa się dwóch: BTX-A i BTX-B. Ze względu na zastosowania w medycynie estetycznej, popularność BTX-A w latach 1997-2016 wzrosła o 6956.6%.

Toksyna botulinowa – zastosowanie w dermatologii

Leczenie nadpotliwości 

Nadpotliwość dotyczy od 1 do 5% populacji. Przeważnie jest samoistna, a jej objawy są przyczyną stygmatyzacji społecznej, co jest ogromnym problemem dla pacjentów.  

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową jest jednym z najczęstszych zastosowań BTX. Polega ono na wstrzyknięciu toksyny śródskórnie celem porażenia nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Odpowiedź na leczenie uzyskuje się zwykle po 2-4 tygodniach, a efekty utrzymują się od 3 do 9 miesięcy. Długość działania może wydłużać się z każdym kolejnym zabiegiem.  

Nadpotliwość jest chorobą przewlekłą i takiego leczenia wymaga. Choć terapia za pomocą BTX-A okazała się być efektywną i stosunkowo bezpieczną metodą przy jednorazowym zastosowaniu, nie ma dostępnych wielu danych na temat bezpieczeństwa w przypadku powtarzanych iniekcji.


Na problemy dermatologiczne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Blizny hipertroficzne i keloidy 

Blizny hipertroficzne (inaczej: przerostowe) są wynikiem nadmiernej odpowiedzi tkanki na uraz. Charakteryzują się lokalną niekontrolowaną proliferacją fibroblastów i nadmiaru macierzy pozakomórkowej. Blizny te charakteryzują się zwiększoną ilością kolagenu.  

Na powstawanie blizn przerostowych najbardziej narażone są osoby czarnoskóre. Istotna jest także lokalizacja urazu – bardziej podatne na powstawanie blizn przerostowych miejsca to ramiona, tułów, czy małżowiny uszne. Inne czynniki ryzyka obejmują uwarunkowania genetyczne oraz przedłużony czas gojenia rany.  

Pojawiły się badania sugerujące, że BTX-A może być użyta do terapii blizn hipertroficznych. Klasycznie keloidy leczone są za pomocą glikokortykosteroidów. Randomizowane badanie wykazało, że BTX-A była nie tylko równie skuteczna w redukcji wielkości keloidów, ale i wykazała większą skuteczność w zmniejszaniu nasilenia dolegliwości bólowych oraz świądu związanych z tą dolegliwością. 

Uważa się, że BTX-A można także stosować profilaktyczne – toksyna botulinowa ogranicza napięcie mięśni,  których skurcz utrudnia proces gojenia ran i predysponuje do powstawania blizn. 

Zaczerwienie twarzy 

Nagłe zaczerwienienie twarzy to dolegliwość, która może wynikać ze zmian hormonalnych związanych z menopauzą lub z trądziku różowatego. Może być też przypadłością idiopatyczną, tj. nie posiadającą znanej przyczyny. 

Toksyna botulinowa okazała się skuteczna w leczeniu przyczynowym zaczerwienienia twarzy – blokuje ona przewodnictwo nerwowe ścieżki związanej z acetylocholiną (jest to jeden z neuroprzekaźników). W badaniach randomizowanych pacjenci obserwowali różnicę już po 2-3 tygodniach od iniekcji. 

Przetłuszczająca się cera 

Przetłuszczająca się cera to częsty problem, na który ciężko znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. Podstawą do badań nad zastosowaniem toksyny botulinowej w terapii tej dolegliwości jest fakt, że gruczoły łojowe zaopatrywane są przez neurony cholinergiczne, których szlaki toksyna ta blokuje. Istnieją badania o obiecujących wynikach, ale by potwierdzić to zastosowanie, określić właściwą technikę wstrzykiwania oraz zakres odpowiednich dawek – potrzebnych jest więcej danych.  

Botoks a regulacje prawne i bezpieczeństwo 

Przeciwwskazaniami do stosowania toksyny botulinowej są m.in.:  

  • nadwrażliwość na substancję czynną,  
  • ogólne zaburzenia czynności mięśniowej, 
  • stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia.  

Zachowania szczególnej ostrożności wymagają pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi i stosujący leki przeciwzakrzepowe, chorzy na stwardnienie zanikowe boczne czy osoby z zaburzeniami czynności nerwowo-mięśniowej. 

W Polsce kwestie przepisów w zakresie medycyny estetycznej, tj. wykonywania zabiegów z użyciem m.in. toksyny botulinowej nadal nie są uregulowane. W praktyce oznacza to, że zabiegi te może wykonywać każdy. Dla dobra pacjenta zabiegi te powinny być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje.

Przeczytaj również:
Toksyna botulinowa – najbardziej śmiertelna substancja świata czy cudowny lek?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  • Primary focal hyperhidrosis – UpToDate. (n.d.). Retrieved July 25, 2021, from https://www.uptodate.com/contents/primary-focal-hyperhidrosis?search=hyperhidrosis&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1#H3 
  • Naumann M., Lowe N.J., Kumar C.R., Hamm H., Botulinum Toxin Type A Is a Safe and Effective Treatment for Axillary Hyperhidrosis Over 16 Months: A Prospective Study. Arch Dermatol. 2003;139(6):731–736. doi:10.1001/archderm.139.6.731 
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/26929,blizny-profilaktyka-i-wybrane-opcje-terapeutyczne 
  • Keloids and hypertrophic scars – UpToDate. (n.d.). Retrieved July 27, 2021, from https://www.uptodate.com/contents/keloids-and-hypertrophic-scars?search=hypertrophic scar&source=search_result&selectedTitle=1~62&usage_type=default&display_rank=1 
  • Guida S., Farnetani F., Nisticò S.P., et al., New trends in botulinum toxin use in dermatology. Dermatol Pract Concept. 2018;8(4):277-282. Published 2018 Oct 31. doi:10.5826/dpc.0804a05 
  • Campanati A., Martina E., Giuliodori K., Consales V., Bobyr I., Offidani A., Botulinum Toxin Off-Label Use in Dermatology: A Review. Skin Appendage Disord. 2017;3(1):39-56. doi:10.1159/000452341 
  • Kim Y.S., Hong E.S., Kim H.S., Botulinum Toxin in the Field of Dermatology: Novel Indications. Toxins (Basel). 2017;9(12):403. Published 2017 Dec 16. doi:10.3390/toxins9120403
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę