Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
42

Co to jest bliznowiec?

Słuchaj artykułu

Bliznowiec, inaczej keloid, to nadmiernie rozrośnięta tkanka łączna włóknista, powstająca zwykle w miejscu uprzedniego uszkodzenia skóry. Choć zwykle nie powoduje dolegliwości, może powodować dyskomfort ze względów estetycznych. 

Co to jest bliznowiec?

Jak wygląda bliznowiec? 

Keloidy mogą przyjmować różne rozmiary, kształty i kolory. Zazwyczaj są jednak podłużne, posiadają „wypustki” szerzące się na sąsiadujące tkanki i wystają ponad poziom skóry. Mogą być czerwone, sinawe lub matowobiałe. Bliznowce mogą powstać w niemal każdej okolicy ciała. Najczęściej pojawiają się jednak w miejscach, gdzie napięcie skóry jest największe, a więc na: 

  • klatce piersiowej, 
  • ramionach, 
  • mostku. 

Na blizny
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Często lokalizują się również tam, gdzie skóra bezpośrednio przylega do kości, np. w okolicach stawów. W tym przypadku ich grubość i sztywność, wynikająca z obecności dużej ilości włókien kolagenowych, może stać się przyczyną: 

  • trudności w poruszaniu się, 
  • przykurczów, 
  • ograniczenia zakresu ruchów.

Bliznowce należy różnicować z blizną przerostową, która w przeciwieństwie do keloidów pokrywa wyłącznie miejsce uprzedniego uszkodzenia skóry i nie rozprzestrzenia się na sąsiadujące obszary. 

Bliznowiec – przyczyny 

Bliznowiec powstaje zwykle na skutek uszkodzenia skóry. Jego przyczyną mogą być: 

Mogą również pojawiać się w miejscu po szczepieniu, szczególnie BCG, a także po ukąszeniach lub zadrapaniach. Nierzadkim zjawiskiem jest również pojawienie się bliznowca po cesarce, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po porodzie. Również po porodzie siłami natury może pojawić się bliznowiec po nacięciu krocza. 

Przeczytaj więcej: 
Terapia blizny po cesarskim cięciu

W prawidłowym procesie gojenia ran w miejscach, w których skóra uległa uszkodzeniu, dochodzi do utworzenia blizny, pokrywającej płasko miejsce zranienia. U niektórych osób komórki tworzące bliznę, tzw. fibroblasty, namnażają się jednak zbyt intensywnie, co powoduje powstanie bliznowca lub blizny przerostowej.  

Bliznowiec na skórze

Bliznowce – kto jest narażony na ich wystąpienie? 

Bliznowce częściej występują u osób rasy czarnej, a ich powstawanie pozostaje w korelacji z ilością barwnika obecnego w skórze. Podejrzewa się, że wynika to z wpływu hormonu stymulującego melanocyty na procesy komórkowe zachodzące w tkance łącznej. Najczęściej spotykane są u osób w wieku 10-30 lat, gdyż właśnie w tym okresie procesy wzrostu i syntezy kolagenu są najbardziej nasilone.  

Bliznowiec – leczenie 

Terapia bliznowców jest zwykle trudna, długotrwała i często nie przynosi trwałych rezultatów. Wiele bliznowców po leczeniu zmniejsza się, spłyca lub zmienia swoją barwę na mniej widoczną, jednak wciąż odnotowuje się duży odsetek wznów.  

W leczeniu keloidów znajduje zastosowanie wiele technik inwazyjnych oraz nieinwazyjnych. Ich dobór zależy w dużej mierze od rozmiaru bliznowca, jego kształtu i umiejscowienia. Podstawowym rodzajem leczenia keloidów są ostrzyknięcia steroidami. Jest to metoda skuteczna głównie we wczesnych bliznowcach. Steroidy obniżają intensywność namnażania fibroblastów i ułatwiają niszczenie nadmiernie produkowanych włókien kolagenowych. Skutkiem jest zmniejszenie grubości i wielkości zmiany oraz jej zblednięcie. Bliznowce mogą być również ostrzykiwane m.in. interferonem oraz 5-fluorouracylem, które mogą być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie terapii steroidowej. 

W leczeniu i profilaktyce keloidów stosuje się również opatrunki kompresyjne. Ucisk, który powodują, skutkuje ograniczeniem ukrwienia tkanek i w efekcie zmniejszeniem produkcji włókien kolagenowych. Ponadto dzięki tym opatrunkom blizna ulega stabilizacji, a stan zapalny w jej obrębie się zmniejsza. Terapia ta ma jednak ograniczone zastosowanie, gdyż nie każda okolica ciała może zostać poddana uciskowi, a sama kompresja może powodować dyskomfort. Innym rodzajem opatrunków o podobnym mechanizmie działania są opatrunki silikonowe, które poza uciskiem zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry.  

W terapii bliznowców stosowane są również krioterapia i laseroterapia, a także leczenie operacyjne, polegające na chirurgicznym usunięciu keloidu. Po leczeniu zabiegowym często dochodzi jednak do odrośnięcia bliznowca, dlatego metoda ta stosowana jest obecnie bardzo rzadko. 

Często stosowanymi preparatami, które pomagają zapobiegać powstawaniu bliznowców, są maści i żele z wyciągiem z cebuli. Zawarte w niej substancje aktywują enzymy, które pomagają rozkładać świeżo wytworzony kolagen i zapobiegać powstawaniu rozległych bliznowców i blizn przerostowych.  

Bliznowce, mimo ciągłego rozwoju możliwości terapeutycznych i pojawiania się nowych metod leczenia, wciąż stanowią duże wyzwanie, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Odpowiednie postępowanie okołooperacyjne i pooperacyjne, właściwa profilaktyka oraz wcześnie wdrożona terapia znacząco zwiększają szanse na wyleczenie lub zmniejszenie widoczności i poprawę estetyki już powstałych keloidów. 

Źródła: 

  • Lek. Jakub Sazanów-Lubelski, dr hab. med. Beata Bergler-Czop, dr n. med. Katarzyna Mierzwińska, lek. Gabriela Ochała, Blizny – profilaktyka i wybrane opcje terapeutyczne, Dermatologia po Dyplomie 03/2017, 
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, 
  • Rei Ogawa; Review „Keloid and Hypertrophic Scars Are the Result of Chronic Inflammation in the Reticular Dermis”. 
  1. 29 grudnia 2020, 21:52
    Anonim

    Jak z bliznowcem pozbyć się zgrubienia na nosie ?

    1. 30 grudnia 2020, 08:52
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      W tym przypadku konieczna będzie konsultacja z dermatologiem.

  2. 20 marca 2021, 08:25
    Anonim

    Mozna robić tatuaż mając tą chorobę?

    1. 28 kwietnia 2021, 15:00
      Anonim

      Można. Ja mam tatuaż, zagoił się prawidłowo, bez przerostów tkanki, ale wycięcie chirurgiczne to już powatał keloid

    2. 30 września 2021, 22:03
      Kuba

      no ja zrobiłem właśnie 2 tatuaż w dobrym i bardzo znanym studiu w krakowie i niestety powstały znowu blizny więc nie mam pojęcia od czego to zależy

    3. 1 października 2021, 06:42
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Niestety u osób ze skłonnością do tworzenia się bliznowców mogą one powstawać samoistnie lub w miejscach naruszenia skóry nawet po zadrapaniu. Tatuaż niesie spore ryzyko w tym względzie niezależnie od wybranego salonu 🙁

  3. 10 września 2021, 18:18
    Michał

    Mam to na ramionach i klatce piersiowej po szczepieniu BCG , czy bać się szczepionki na Covid ?

    1. 13 września 2021, 14:34
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Bliznowce powstają na skutek zaburzenia procesu gojenia się ran. Igła stosowana do podania szczepionki przeciwko Covid-19 jest na tyle mała, że po iniekcji nie pozostaje właściwie żaden ślad. Nie należy się zatem spodziewać bliznowca po tym szczepieniu. Jednocześnie proszę pamiętać o korzyściach wynikających z zaszczepienia się.

  4. 28 lutego 2023, 23:37
    Ewa

    Ja mam taki problem: Jakiś czas temu miałam wypadek, kiedy to pękła mi obudowa okularów i wbiła się w twarz, byłam u chirurga i od tego czasu mam bliznę na górnym policzku. Chciałabym się pozbyć jej jakimiś smarowidłami, ale chyba wybierałam te słabe, trochę mi pojaśniała, ale nic ponadto. Poza tym wyskakują mi na twarzy krosty podobne do tych zaczopowanych łojem, ale w swojej budowie nie zawierają one tłuszczu tylko powietrze. Próbowałam pozbyć się tych paskudztw preparatem Brodacid, a on tylko powoduje krwawe rany. Jak te ranki się wygoją, wszystko wraca do normy.

    1. 1 marca 2023, 11:20
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Powinna się Pani skonsultować z dermatologiem, który obejrzy zmiany na skórze i dobierze odpowiednie leczenie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę