Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Słuchaj artykułu

Twoje włosy niedługo po umyciu wyglądają na nieświeże? Z problemem przetłuszczających się włosów boryka się wiele osób. Czy wiesz, jakie nawyki pielęgnacyjne wprowadzić, by Twoja fryzura odzyskała zdrowy blask?

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Dlaczego włosy się przetłuszczają? 

Jest to objaw nadmiernego wydzielania sebum (łoju), czyli naturalnej substancji nawilżającej skórę. Łój wydzielany w prawidłowych ilościach wywiera na skórę pozytywny wpływ, ponieważ chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz drobnoustrojami, a także zmiękcza naskórek. 

Kiedy łój jest wydzielany w nadmiernej ilości, mamy do czynienia z łojotokiem.  

Przyczyną mogą być: 

  • stres, 
  • nieprawidłowa pielęgnacja, 
  • czynniki genetyczne, 
  • zaburzenia poziomu hormonów (zmienny poziom androgenów, progesteronu i estrogenów), 
  • niewłaściwa dieta. 

Nadmierne przetłuszczanie się włosów może przyczynić się do rozwoju łupieżu tłustego. Grzyby i bakterie bytujące na skórze głowy rozkładają tłuszcz zawarty w łoju do substancji drażniących skórę, co powoduje stan zapalny. 

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy? 

Przede wszystkim włosy przetłuszczające się myj tak często, jak tego wymagają. Mitem jest, że „przetrzymanie” ich przyniesie poprawę. Przeciwnie – stan skóry może się pogorszyć. Na co dzień myj włosy delikatnym szamponem, ale przeznaczonym typowo do włosów przetłuszczających się. Sprawdzą się tutaj wyciągi ziołowe o właściwościach zmniejszających łojotok, np. z rozmarynu, pokrzywy, lawendy, melisy. 

Wiele drogeryjnych szamponów zawiera substancje niekoniecznie służące włosom. Jedną z nich jest SLS – laurylosiarczan sodu. Ten środek myjący należy do silnych detergentów anionowych. Poprawia spienianie się kosmetyku, co może dawać wrażenie lepszego działania. SLS przesusza jednak skórę i ją podrażnia oraz zaburza wydzielanie potu i łoju Może doprowadzić nawet do wystąpienia świądu, wyprysków, cyst ropnych i guzków zapalnych. 

W jednym z badań porównano działanie szamponów z SLS oraz naturalnych na wydzielanie sebum. Okazało się, że te drugie zmniejszały jego wydzielanie o ok. 13%. Z kolei w grupie stosującej szampony z SLS odnotowano wzrost wydzielania sebum o ok. 9%. 


Zakupy z doradcą Gemini

Włos z dużą ilością sebum zwykle jest odpowiednio nawilżony, mocny i mało podatny na uszkodzenia. Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, gdy włosy u nasady są tłuste, a na pozostałej długości suche i zniszczone. W tym przypadku warto skorzystać z preparatów nawilżających czy regenerujących. Używaj je jedynie na długości, pomijając skórę głowy i nasadę włosa. Dzięki temu unikniesz nadmiernego obciążenia włosów i wzmożonego przetłuszczania się skóry głowy. 

Pamiętaj również o złuszczaniu martwego naskórka, który blokuje ujście gruczołów łojowych. Doskonale sprawdzi się tutaj peeling enzymatyczny


Najlepsza metoda na wysuszenie włosów to dokładne odciśnięcie ich z nadmiaru wody, a następnie użycie suszarki, najlepiej z chłodnym nawiewem. Unikaj suszenia włosów pod ręcznikiem oraz pozostawiania włosów do samoistnego wyschnięcia. Stwarza to ryzyko namnażania niekorzystnych dla skóry głowy bakterii i grzybów. Zbyt częste czesanie włosów również może nadmiernie pobudzić gruczoły łojowe do pracy. 

Mało oczywistym aspektem walki z tłustymi włosami jest zmiana diety oraz suplementacja witamin (zwłaszcza A, B, C, PP). Alkohol, słodycze, produkty wysoko przetworzone oraz ostre przyprawy mogą nasilać łojotok. 

Jeżeli poprawna pielęgnacja tłustej skóry głowy nie przynosi pożądanych rezultatów, zgłoś się do dermatologa i/lub trychologa. Specjalista sprawdzi, gdzie leży przyczyna problemu. 

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy 

Aby zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, możesz stosować ziołowe kuracje nie tylko zewnętrznie, ale również od wewnątrz.  

Przepis na ziołową mieszankę 

Składniki: 

  • ziele dziurawca – 100 g 
  • ziele fiołka trójbarwnego – 100 g 
  • korzeń arcydzięgla – 50 g 
  • liść pokrzywy – 50 g 
  • korzeń mniszka – 50 g 
  • korzeń cykorii – 50 g 
  • ziele macierzanki – 50 g 

Przygotowanie: 

Zioła zalej szklanką wrzącej wody i zagotuj. Odstaw pod przykryciem na 20 minut. Pij 3 razy dziennie między posiłkami. 


Przeczytaj również:
Ranking suplementów na piękne włosy


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Rodzeń J., Fitrzyk K., Ciszek A., Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, Kosmetologia Estetyczna, 2016. 
  • Kaczmarczyk-Sedlak I., Ciołkowski A., Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020. 
  • Zioła z apteki natury, praca zbiorowa, Grupa Wydawnicza Publicat S.A., Poznań 2015. 
  • Machałek P., Siła ziół, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2021. 
  • W Krainie Składów, Tłuste włosy i swędząca skóra głowy, YouTube.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę