Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Pryszcze na plecach – przyczyny, jak się ich pozbyć?

Słuchaj artykułu

Pryszcze na plecach szczególnie uciążliwe są w okresie letnim, gdy chętniej odsłaniamy ciało. Mogą powodować spadek pewności siebie i uczucie wstydu. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Pryszcze na plecach – przyczyny, jak się ich pozbyć?

Czym są pryszcze na plecach? 

Pryszcze na plecach to problem dotyczący głównie młodych osób w wieku dojrzewania. Czasami dotyka też dorosłych. Ta przypadłość może być bardzo uciążliwa, ponieważ zaniża samoocenę i pewność siebie. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy podczas wysokich temperatur odsłaniamy plecy. Istnieje jednak wiele sposobów, by poradzić sobie z tym problemem.


Produkty do skóry trądzikowej
Zakupy z doradcą Gemini

Jak powstają pryszcze na plecach? 

Pryszcze na plecach powstają najczęściej na skutek nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Wydzielina gruczołów, czyli łój, odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry oraz zapobiega nadmiernej utracie wody i przesuszaniu się skóry. Jest to bardzo istotne szczególnie w okresach letnich, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Nadmierna produkcja łoju może jednak spowodować powstawanie czopów, a co za tym idzie – zablokowanie ujścia gruczołu. Dodatkowo w takich zblokowanych mieszkach włosowych znacznie zwiększa się ryzyko namnażania drobnoustrojów, głównie bakterii. Odpowiadają one za powstawanie stanu zapalnego objawiającego się najczęściej zaczerwienieniem [1]. 

Problem pryszczów na plecach może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęstszą jego przyczyną jest nieodpowiednia higiena miejsc dotkniętych zmianami. Miejsca te sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, dlatego wymagają wyjątkowej higieny i mycia odpowiednimi środkami.  

Obok nieprawidłowej higieny do przyczyn powstawania pryszczy należą: 

  • predyspozycje genetyczne, 
  • czynniki hormonalne, 
  • przewlekły stres,  
  • nadmierna potliwość,  
  • stosowanie niektórych leków,  
  • nieprawidłowa dieta, 
  • palenie papierosów [1, 2]. 

Kobiety mogą zauważać nasilenie objawów na kilka dni przed miesiączką.  

Pryszcze na plecach kto jest najbardziej narażony? 

Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2]. 

Pryszcze na plecach – jak zapobiegać? 

By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.: 

  • fiołka trójbarwnego,  
  • lipy, 
  • rumianku, 
  • szałwii [2]. 

Pryszcze na plecach – leczenie 

W przypadku występowania intensywnych zmian skórnych konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Należy się do niego udać także, gdy stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz dostępnych bez recepty preparatów nie przynosi poprawy. Pryszcze na plecach leczymy zwykle miejscowo, a w przypadku braku skuteczności terapii sięgamy po leczenie ogólnoustrojowe. Dermatolodzy najczęściej zalecają stosowanie maści, kremów lub płynów do użytku zewnętrznego. Gdy te nie przynoszą pożądanych efektów, stosuje się antybiotyki lub retinoidy. W przypadku kobiet skuteczna można okazać się doustna antykoncepcja, lecz decyzję o jej włączeniu warto podjąć w porozumieniu z ginekologiem. Leczenie trwa zwykle długi okres czasu, dlatego nie należy zniechęcać się w przypadku braku natychmiastowych efektów [1, 2]. 

Pryszcze na plecach – jak dbać o skórę? 

W przypadku często powracającego problemu pryszczy na plecach należy szczególną uwagę zwrócić na odzież – powinna być przewiewna i wykonana z dobrej jakości naturalnych materiałów.  

Zmian trądzikowych nie powinno się opalać, ponieważ grozi to pogorszeniem stanu skóry. Bezwzględnie zakazane jest wyciskanie pryszczy, które powoduje rozsiew bakterii na większą powierzchnię skóry. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe pod warunkiem utrzymywania prawidłowej higieny i włączenia odpowiedniej terapii [1].

Przeczytaj również:
Trądzik pospolity – jak go leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity. 
  2. Schnopp C., Mempel M., Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży. Dermatologia dziecięca, Dermatologia po Dyplomie 2012; 3 (2). 
  1. 17 listopada 2022, 22:48
    angelika26

    najlepsze co pomaga to unikanie syntetycznych materiałów. żadnych poliestrów, tylko bawełna! ta zmiana mi najbardziej pomogła. poza tym nie wyciskam, oczyszczam codziennie, spryskuję skórę hydrolatem. skóra ma oddychać, być nawilżona i odżywiana dobrym jedzeniem – nie takim które zaostrza trądzik xD

    1. 15 lutego 2023, 16:03
      Sylwia

      A używasz też czegoś do smarowania skóry? Obecnie używam kwasu salicylowego z nacomi, ale szukam czegoś jeszcze leczniczego na trądzik.

    2. 3 marca 2023, 14:39
      klaudia t

      kwas salicylowy jest świetny na nos i pory. kocham najmocniej jeżeli chodzi o ich oczyszczanie. ten co podajesz jest na prawdę świetny. co do pytania o leczenie to myślę że dobrze by było skupić się na odbudowie BHL. mi bardzo pomogło serum na trądzik sevolium i krem basiclab z bogatą konsystencją. używam ich i na ciało i na twarz. przy pielęgnacji twarzy dodatkowo jeszcze na stosuję retinol z licq i też witamine c od nich. plus filtry ale to raczej oczywiste.

    3. 14 lipca 2023, 15:58
      renia33

      jakie jeszcze składniki polecacie nakładać na trądzik by go się pozbyć?

    4. 10 lipca 2024, 13:36
      klaudia t

      ekstrakt z lukrecji, wyciąg z kory i liści, ekstrakt z nagietka, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, cynk, wyciąg z drożdży, miedź, nanozłoto – to jest to co polecam od siebie.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę