Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Przetoka odbytu. Jak się objawia? 

Słuchaj artykułu

Ból, pieczenie i wyciek wodnistej lub ropnej treści to tylko niektóre z objawów, które mogą wskazywać na rozwój przetoki odbytu. Jest to schorzenie o przewlekłym przebiegu rozwijające się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Jak przebiega leczenie? Czy domowe sposoby są wystarczające?

Przetoka odbytu. Jak się objawia? 

Co to jest przetoka odbytu?

Przetoką odbytu nazywamy nieprawidłowe połączenie między końcowymi odcinkami jelita grubego, czyli odbytnicą lub kanałem odbytu a skórą w okolicy krocza. Na to schorzenie najczęściej cierpią młodzi mężczyźni w wieku 25-45 lat. Prowadzi ono do nieprzyjemnych objawów, które często wiążą się z lękiem i poczuciem wstydu przed wizytą u lekarza. 

Przetoka odbytu – przyczyny 

Najczęstszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju przetoki odbytu jest nieprawidłowe leczenie infekcji toczącej się w tej okolicy – ropnia odbytu.  

Wśród innych przyczyn przetok odbytu możemy wymienić: 

  • nieswoiste choroby zapalne jelit, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, 
  • stan zapalny gruczołów potowych zlokalizowanych w sąsiedztwie odbytu, 
  • szczeliny odbytu, 
  • urazy i operacje okolicy odbytu, 
  • torbiele włosowe, 
  • nowotwory końcowego odcinka jelita grubego i odbytu, 
  • stan obniżonej odporności (immunosupresji) spowodowany np. zakażeniem wirusem HIV czy lekami stosowanymi u pacjentów po przeszczepie narządu. 

Przetoka odbytu – objawy

Przed wytworzeniem się przetoki odbytu zazwyczaj mamy do czynienia z rozwojem ropnia w tej okolicy. Z tego względu w początkowym okresie możesz zauważyć wyniosły guzek niedaleko odbytu. Następnie pojawia się mały otwór, z którego wydziela się ropa lub wodnista treść. Czasami występuje także krew.

Dodatkowo występują nieprzyjemne dolegliwości bólowe, uczucie pieczenia lub dyskomfort. Symptomy nasilają się podczas oddawania stolca i siedzenia.

U niektórych pacjentów, ze względu na zatkanie jednego z końców przetoki, dochodzi do powstania nawracających ropni odbytu. 

Objawy przetoki odbytu wiążą się zazwyczaj ze znacznym obniżeniem jakości życia chorych. 

Przetoka odbytu u dziecka 

Przetoki odbytu są stosunkowo często spotykanym schorzeniem u dzieci. Lekarze stwierdzają je najczęściej u niemowląt, ale mogą rozwinąć się na każdym etapie rozwoju. U mniejszych dzieci występują typowo jako następstwo ropnia odbytu. U nastolatków mogą towarzyszyć nieswoistym chorobom zapalnym jelit, a w szczególności chorobie Leśniowskiego-Crohna. 

Przetoka odbytu – diagnostyka

Pojawienie się objawów, które mogą wskazywać na rozwój przetoki odbytu, powinno Cię skłonić do konsultacji z chirurgiem lub proktologiem.

Podczas wizyty specjalista zbierze dokładny wywiad dotyczący m.in.:  

  • rodzaju dolegliwości,  
  • czasu ich trwania, 
  • tego, czy objawy zmieniły się na przestrzeni czasu,  
  • chorób współistniejących,  
  • stosowanych leków.

Następnie lekarz zbada jamę brzuszną i przeprowadzi badanie per rectum, czyli palpacyjnie oceni wnętrze odbytu. Jeśli stwierdzi występowanie przetoki odbytu, będzie starał się zlokalizować jej ujścia.

W diagnostyce przetok odbytu znalazły zastosowanie również badania obrazowe. Lekarz może zadecydować o wykonaniu przezodbytniczego badania ultrasonograficznego (TRUS). W celu lepszego uwidocznienia kanału przetoki w trakcie badania do jej zewnętrznego ujścia czasami podaje się wodę utlenioną. Inne badania wykonywane w przypadku podejrzenia przetoki odbytu to m.in. rezonans magnetyczny (MRI) miednicy oraz wziernikowanie odbytnicy zwane rektoskopią.

Przetoka odbytu – leczenie

Złotym standardem w leczeniu przetoki odbytu jest zabieg operacyjny, który polega na jej przecięciu lub wycięciu. W wyjątkowych sytuacjach konieczne może okazać się usunięcie części lub całości odbytnicy.  

W okresie pooperacyjnym pacjent musi dokładnie przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji rany i pamiętać o wizytach kontrolnych.


Powikłaniem pojawiającym się po zabiegu operacyjnym jest m. in. nietrzymanie stolca i gazów. 

Poza leczeniem chirurgicznym stosuje się także mniej inwazyjne metody. Zaliczamy do nich wypełnianie przetoki klejem tkankowym lub wprowadzenie do jej wnętrza specjalnie przygotowanej zatyczki z biodegradowalnego materiału.  

Przetoka odbytu – domowe sposoby leczenia. Czy są skuteczne? 

Domowe sposoby leczenia przetok odbytu mogą stanowić uzupełnienie leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. 

Niektórzy pacjenci otrzymują zalecenie, aby dwa lub trzy razy na dobę wykonywać tzw. nasiadówki. Polegają one na moczeniu okolicy odbytu w płynie dezynfekującym.

Do codziennego jadłospisu wprowadź produkty bogate w błonnik, np. świeże warzywa i owoce oraz pij odpowiednią ilość płynów w celu unikania zaparć, które mogą podrażniać końcowy odcinek jelita grubego.  


Błonnik pokarmowy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Do diety możesz włączyć również probiotyki. Ich naturalnym źródłem są kiszonki i fermentowane przetwory mleczne. 

Przetoka odbytu – leczenie farmakologiczne 

Jednym z elementów terapii przetok odbytu jest farmakoterapia. W przypadku współistniejącego stanu zapalnego lub ropni lekarz może zadecydować o włączeniu antybiotykoterapii ogólnoustrojowej (doustnej) lub miejscowej, np. w postaci maści.  

Jeśli przetoka odbytu pojawia się w przebiegu schorzenia ogólnoustrojowego, to kluczowe jest jego rozpoznanie i leczenie. W przypadku potwierdzenia choroby Leśniowskiego-Crohna stosuje się m.in. glikokortykosteroidy, antybiotyki i leczenie biologiczne.


Probiotyki

Przeczytaj również:
Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/815,ropien-okoloodbytniczy-i-przetoka-okoloodbytnicza. 
  • Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2017. 
  • https://podyplomie.pl/chirurgia/34317,przetoki-odbytu-co-nowego-w-diagnostyce-i-leczeniu. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165583,przetoka-odbytu. 
  • Bałaż K., Trypens A., Polnik D., Pankowska-Woźniak K., Kaliciński P., Ropnie i przetoki odbytu u dzieci – ocena skuteczności leczenia. Czy można uniknąć nawrotów?, POL PRZEGL CHiR, 2020: 92 (2): 29-33. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68789,ropnie-odbytu.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę