Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
9

Przeziębienie w ciąży. Czy jest niebezpieczne?

Słuchaj artykułu

Przeziębienie może zdarzyć się każdemu, a jego leczenie zwykle nie jest skomplikowane. Gorzej jeśli katar czy ból gardła dopadną Cię w ciąży. Jakie leki możesz zastosować? Jakimi domowymi sposobami możesz sobie pomóc? Odpowiadamy! 

Przeziębienie w ciąży. Czy jest niebezpieczne?

Przeziębienie w ciąży – przyczyny 

Najczęstszą przyczyną przeziębień u każdego z nas są wirusy. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży. Za 40-50% przypadków zachorowań odpowiadają rinowirusy, za 10-15% – koronawirusy. Resztę zachorowań wywołują inne wirusy, takie jak adenowirusy, RSV czy wirusy paragrypy. 

Większa zachorowalność na przeziębienie może wynikać ze zmian dotyczących błony śluzowej nosa. Zmiany temperatury i zimne powietrze sprawiają, że jest ona bardziej podatna na zakażenie wirusowe. 

Przeziębienie w ciąży – objawy 

Przeziębienie zazwyczaj ma łagodny przebieg, a dolegliwości rozwijają się stopniowo. Początkowo możesz narzekać na złe samopoczucie i podwyższoną temperaturę (37-38°C). Następnie może pojawić się ból gardła, katar lub kaszel. Najbardziej nasilone objawy powinny minąć po 3-4 dniach. Katar staje się gęstszy i zmienia zabarwienie z przezroczystego na żółty lub zielonkawy (co zwykle, wbrew powszechnej opinii, nie jest objawem nadkażenia bakteryjnego). 

Niekiedy poza złym samopoczuciem pojawiają się takie objawy jak: 

  • temperatura powyżej 38°C, 
  • bóle mięśniowo-stawowe, 
  • ból głowy, 
  • suchy kaszel, 
  • brak apetytu.

Mogą one świadczyć o grypie i wymagać konsultacji lekarskiej. 

Czy przeziębienie w ciąży może zaszkodzić dziecku? 

Objawy przeziębienia takie jak katar, kaszel czy ból gardła nie stanowią istotnego zagrożenia dla dziecka. Najgroźniejsza w skutkach jest infekcja wirusowa płodu w I trymestrze ciąży. Prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa jest jednak wówczas najmniejsze w porównaniu do kolejnych trymestrów. 

Niebezpieczna dla płodu może być wysoka gorączka, szczególnie na początku ciąży. Dlatego nie należy dopuszczać do długotrwałego podniesienia temperatury ciała powyżej 39°C.

Jak stosować leki na przeziębienie w ciąży?

Co na gorączkę w ciąży? 

Najbezpieczniejszym wyborem będzie paracetamol. Możesz go stosować w każdym trymestrze ciąży. Jednorazowa dawka wynosi 500-1000 mg, a łącznie przez całą dobę możesz przyjąć do 3 g tej substancji. Pamiętaj, by stosować go tylko wtedy, gdy to konieczne. 

Alternatywą dla paracetamolu jest ibuprofen, który działa nie tylko przeciwgorączkowo, ale również przeciwzapalnie. Nie powinien być jednak stosowany w I i III trymestrze ciąży ze względu na hamowanie syntezy prostagladyn. W konsekwencji pod koniec ciąży może dojść u płodu do przedwczesnego zamknięcia przewodu Bottala i wystąpienia nadciśnienia płucnego u noworodka. 


Co na ból gardła w ciąży? 

Sięgaj przede wszystkim po preparaty do stosowania miejscowego. Możesz użyć produktu na bazie chloroworodku benzydaminy w formie aerozolu, który jest polecany kobietom w ciąży. Substancja aktywna leku jest wchłaniana w minimalnym stopniu. Dzięki temu jest bezpieczna przy krótkotrwałym stosowaniu.  Wspomagająco w suchości gardła możesz zastosować preparaty z porostem islandzkim. Działa on powlekająco i osłaniająco, zmniejsza podrażnienia, łagodzi stany zapalne i wspomaga regenerację gardła. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Co na kaszel w ciąży? 

Przy kaszlu suchym możesz stosować tabletki do ssania z tymiankiem i podbiałem. Powlekają one gardło, dzięki czemu łagodzą suchy kaszel. Możesz również sięgnąć po syrop zawierający wyciąg z porostu islandzkiego. 

W kaszlu mokrym, który objawia się utrudnionym odkrztuszaniem, leki rozrzedzające wydzielinę stosuj jedynie po konsultacji z lekarzem. 

Pomocna może być również nebulizacja z użyciem inhalatora. W kaszlu suchym użyj soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. W kaszlu mokrym zastosuj sól hipertoniczną, która rozrzedzi zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. 


Co na katar w ciąży? 

Nie stosuj leków z oksymetazoliną oraz ksylometazoliną bez konsultacji z lekarzem. Pomimo podania miejscowego, z powodu zwiększonego obrzęku i ukrwienia śluzówki nosa, mogą one się mocniej wchłaniać. Ponadto większe dawki mogą zmniejszać przepływ krwi przez macicę. Nie są one zatem zalecane w szczególności w I trymestrze.  

Możesz za to bezpiecznie stosować nebulizacje z 0,9% roztworu chlorku sodu lub soli hipertonicznej (polecana przy gęstym katarze). 


Co na przeziębienie w ciąży? Domowe sposoby 

Przy gorączce ulgę przyniosą Ci chłodne okłady z namoczonego ręcznika. Przykładaj je w okolicy czoła i karku. Zastosowanie ich wraz z lekiem przeciwgorączkowym przyspieszy spadek temperatury. 

Podczas kataru możesz korzystać z inhalacji parowych. Do miski z gorącą wodą dodaj niewielką ilość olejków eterycznych. Bezpieczne dla ciężarnych są olejki: sosnowy, jodłowy i z drzewa herbacianego. Działają przeciwbakteryjnie i pomogą udrożnić zatkany nos. 


Męczy Cię suchy kaszel? Przygotuj kisiel. Produkt ten działa na gardło powlekająco i złagodzi kaszel. Możesz także spożyć miód lub domowy syrop z cebuli. 

Aby złagodzić ból gardła, wypłucz je wodą z solą (1 płaska łyżeczka na szklankę wody) lub ostudzonym naparem z rumianku. Skuteczne może być też wypicie mleka z masłem i miodem, a opcjonalnie także z czosnkiem

Jak widać, leczenie przeziębienia w ciąży ma swoje ograniczenia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z uporczywymi dolegliwościami. Pamiętaj jednak, że przy objawach, które trwają dłużej niż 3 dni, silnym bólu gardła, wysokiej gorączce albo nagłym początku choroby skonsultować się z lekarzem.

 


Wzmocnij odporność w ciąży


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Tuszyński P.K., Leki i ciąża: bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Wydawnictwo Farmaceutyczne 2020. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie. 
  • Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy, Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (2019). 
  • https://podyplomie.pl/medical-tribune/18102,przeziebiona-kobieta-ciezarna. 
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Apap 500 mg, tabletki powlekane. 
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. 
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin 1mg/ml, aerozol do nosa, roztwór.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę