Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
34

Seks podczas okresu – czy jest bezpieczny?

Słuchaj artykułu

Wiele par ma wątpliwości, czy seks podczas okresu, a także tuż przed i po nim jest bezpieczny. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź. Poznaj zalety i wady stosunku podczas menstruacji. 

Seks podczas okresu – czy jest bezpieczny?

Czy można uprawiać seks podczas okresu? 

Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, aby uprawiać seks podczas okresu. Kontynuując życie seksualne podczas menstruacji, należy jednak wziąć pod uwagę zarówno ryzyko infekcji, jak i możliwość zajścia w ciążę. W niektórych religiach i kulturach stosunek seksualny podczas okresu był zabroniony. Dla niektórych par seks podczas miesiączki jest przyjemny, a dla innych stanowi tabu. Według badań seks w czasie menstruacji częściej uprawiają kobiety starsze, będące w długoletnich związkach. 

Jeśli partnerzy wyrażają zgodę na tego typu zbliżenie i czują się komfortowo w jego trakcie, nie trzeba rezygnować z seksu podczas okresu.


Seks i intymność
Zakupy z doradcą Gemini

Pozytywny wpływ stosunku podczas menstruacji 

Seks redukuje stres i zmniejsza bóle menstruacyjne. Podczas bólów menstruacyjnych podobnie jak podczas orgazmu macica kurczy się, a później rozluźnia, co daje ulgę w bólu. Dodatkowo poprzez skurcze macicy podczas orgazmu, które wyrzucają szybciej fragmenty błony śluzowej macicy, sam okres może być krótszy. U kobiet borykających się z migrenami seks może pomóc w łagodzeniu bólu głowy. Krew menstruacyjna działa również jako naturalny lubrykant. 

Negatywny wpływ stosunku podczas menstruacji 

Podczas okresu ryzyko zakażeń wzrasta. Menstruacja może ułatwiać wstępowanie bakterii do układu rozrodczego kobiety na skutek utraty bariery wewnątrzmacicznej. Żelazo we krwi menstruacyjnej promuje wzrost gonokoków (np. dwoinki rzeżączki). Obecność krwi podczas stosunku zwiększa również ryzyko zakażenia wirusem HIV, ponieważ wirus ten jest obecny również we krwi menstruacyjnej. Istnieje więc większa szansa na przekazanie wirusa HIV partnerowi.  

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym infekcjom drobnoustrojami są zmiany w układzie hormonalnym i immunologicznym, jakie zachodzą podczas menstruacji. Mogą ona upośledzać reakcje obronne organizmu, co skutkuje zwiększonym ryzykiem zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI). Dodatkowo zmiany we florze pochwy sprzyjają grzybicy i waginozie bakteryjnej.  

Z tego powodu należy pamiętać, że prawidłowe stosowanie barier, np. prezerwatyw, zmniejsza ryzyko zakażeń.  

Mimo zwiększonego ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową nie udowodniono zwiększenia ryzyka występowania zapalnej choroby narządów miednicy mniejszej (PID – pelvic inflammatory disease). Istnieją również badania o potencjalnym wpływie stosunku seksualnego podczas okresu prowadzącego do orgazmu na zwiększenie ryzyka endometriozy u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Podejrzewa się, że odpowiedzialny jest za to refluks krwi menstruacyjnej podczas skurczów macicy przy orgazmie.  

Kolejną negatywną kwestią, która wiąże się ze zbliżeniem w trakcie miesiączki, jest dyskomfort. Seks podczas okresu może być dla części osób krępujący i mało przyjemny.  

Czy warto stosować gąbkę menstruacyjną podczas stosunku?

Gąbki menstruacyjne nie są nowością – są stosowane od wielu lat. Działają one jak tampon, wchłaniając krew menstruacyjną. Gąbki mogą być naturalne lub syntetyczne. Nie są one jednak najbezpieczniejszym środkiem higienicznym podczas menstruacji.

Zaletami gąbek jest ich dobra chłonność, wielorazowość (w zależności od informacji producenta i materiału) i wygoda.

Do wad gąbek można zaliczyć mało komfortowe usuwanie (zaleca się stanie pod prysznicem lub nad toaletą, by zapobiec wyciekaniu krwi na podłogę), problem z ich odpowiednią dezynfekcją i krótki czas używania – 4-6 godzin (najpóźniej gąbkę trzeba wyjąć po 8 godzinach). Największą wadą jest jednak niepewność co do ich bezpieczeństwa.

Gąbki nie są uznawane za bezpieczne przez FDA (Food and Drug Administration). Wynika to z badania przeprowadzonego w latach 80., w którym przebadano 12 naturalnych gąbek. Znaleziono na nich brud, piasek i bakterie.

Używanie gąbek powiązano z przypadkiem zespołem wstrząsu toksycznego. Z tego powodu gąbki menstruacyjne nie są dopuszczone do sprzedaży w USA.

Seks podczas okresu a ciąża

Jeśli nie planujesz ciąży, stosuj skuteczną metodę antykoncepcji niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Ryzyko zajścia w ciążę podczas menstruacji jest mniejsze, ale nie jest zerowe i ciąża w tym czasie nadal jest możliwa.  

Najbardziej płodne dni przeciętnej kobiety wypadają między 8 a 19 dniem cyklu. Wówczas zachodzi owulacja, podczas której komórka jajowa jest uwalniana z jajnika i przechodzi przez jajowody do macicy. W jajowodach zwykle dochodzi do jej zapłodnienia przez plemnik. Komórka jajowa żyje przez około 24 godzin, a plemniki w ciele kobiety mogą żyć nawet do 7 dni

Długość cyklu miesiączkowego różni się u każdej kobiety. Zwykle trwa od 26 do 32 dni, a na zmiany w jego długości ma wpływ wiele czynników, np.:  

  • karmienie piersią,  
  • zaburzenia odżywiania,  
  • intensywne ćwiczenia fizyczne,  
  • utrata masy ciała,  
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),  
  • zapalna choroba narządów miednicy (PID),  
  • mięśniaki macicy,  
  • endometrioza.  

Biorąc pod uwagę te zmiany, na które nie zawsze mamy wpływ, teoretycznie kobieta może zajść w ciąże w każdym okresie cyklu. Jeśli para nie chce mieć dziecka, należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji nawet podczas menstruacji. 


Podczas okresu reprodukcyjnego kobieta zwykle co miesiąc dostaje miesiączkę. Jeśli żadnemu z partnerów nie przeszkadza obecność krwi menstruacyjnej, nie ma powodu, aby unikać w tym czasie seksu. Jednak ważne, by pamiętać, że kobieta w tym czasie nadal może zajść w ciążę, a partnerzy mogą zarazić się infekcją przenoszoną drogą płciową. Dlatego powinno się stosować skuteczne metody antykoncepcji (najlepiej barierowej), które zmniejszą ryzyko zakażeń. Zaletą seksu podczas okresu jest zmniejszenie bólów miesiączkowych. Dodatkowo krew menstruacyjna działa jak lubrykant, ułatwiając penetrację.  

Przeczytaj również:
Ból podczas stosunku seksualnego – co może być jego przyczyną?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Allen K.R., Goldberg A. E., Sexual Activity During Menstruation: A Qualitative Study. Journal of Sex Research, 2019, 46(6), 535–545. doi:10.1080/00224490902878977. 
  2. Mollazadeh S., Sadeghzadeh Oskouei B., Kamalifard M., Mirghafourvand M., Aminisani N., Jafari Shobeiri M., Association between Sexual Activity during Menstruation and Endometriosis: A Case-Contr.ol Study. Int J Fertil Steril. 2019 Oct;13(3):230-235. doi: 10.22074/ijfs.2019.5601. Epub 2019 Jul 14. PMID: 31310078; PMCID: PMC6642425. 
  3. Lurie S., Does intercourse during menses increase the risk for sexually transmitted disease? Archives of Gynecology and Obstetrics, 2010, 282(6), 627–630. doi:10.1007/s00404-010-1564-4 . 
  4. Smith L., MSN, BSN, WHNP-BC, Brito J., Ph.D., LCSW, CST, Is it safe to have sex during menstruation? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321667, 2018.
  1. 29 grudnia 2022, 23:31
    Marek

    Kocham się w okresie Jet przyjemnie

    1. 17 stycznia 2024, 21:33
      terminator

      Ja również 😉

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę