Skin cycling. Co to za trend?
Masz trudności z ułożeniem prostej i efektywnej rutyny pielęgnacyjnej? Ogromna liczba substancji kosmetycznych przyprawia Cię o zawrót głowy? Dowiedz się, czym jest skin cycling i dlaczego warto go przetestować.
Świadoma pielęgnacja cery nie jest łatwa. Kwasy, retinol, niacynamid, peptydy, ceramidy… Mnogość substancji aktywnych często przeraża. Nieprzemyślane stosowanie różnych produktów może do tego szkodzić cerze. Nie bez znaczenia jest również czas stosowania substancji i ich stężenie. Na szczęście pojawiają się trendy, które ułatwiają ułożenie efektywnej pielęgnacji. Jednym z nich jest właśnie skin cycling.
Na czym polega skin cycling?
Jest to wieczorna rutyna pielęgnacyjna, która w ostatnim czasie podbija media społecznościowe. Metoda ta pomoże Ci zadbać o skórę twarzy, szyi i dekoltu.
Skin cycling polega na stosowaniu trzech typów składników kosmetycznych w czterodniowych cyklach.
Pozwala bezpiecznie łączyć mocniejsze składniki, takie jak kwasy i retinoidy. Zapewnia również odpowiedni czas na regenerację skóry przed kolejną dawką silniejszych substancji.
Dla kogo przeznaczona jest metoda skin cycling?
Ta prosta rutyna pielęgnacyjna sprawdzi się w przypadku każdego typu cery. Możesz stosować skin cycling nawet jeśli masz skórę wrażliwą. Odpowiednio ułożony schemat stosowanych produktów zapewni Ci bezpieczeństwo, nawet przy wyższych stężeniach substancji aktywnych. Skin cycling może być też świetnym wyborem, jeśli Twoja cera przetłuszcza się, są na niej widoczne zaskórniki, a nawet zmiany trądzikowe. Wiek również nie ma tu znaczenia. Substancje zawarte w stosowanych kosmetykach wygładzają skórę dojrzałą i widocznie spłycają zmarszczki. Stosuj je również zapobiegawczo, jeszcze zanim pojawią się widoczne oznaki starzenia.
Z jakich kroków składa się skin cycling?
Skin cycling składa się trzech kroków. Wykonuj je przez cztery dni.
Dzień 1.: Złuszczanie kwasami
Cykl rozpocznij od złuszczania mocniejszymi kwasami (AHA i BHA: glikolowy, migdałowy, mlekowy, azelainowy, laktobionowy, salicylowy). Dzięki temu dogłębnie oczyścisz cerę i pozbędziesz się martwego naskórka. Kwasy działają przeciwtrądzikowo i rozjaśniająco na przebarwienia oraz wyrównują koloryt skóry. Stosowane regularnie mogą również spłycać zmarszczki.
Przed nałożeniem kwasów wykonaj demakijaż. Następnie oczyść skórę twarzy, np. żelem lub pianką, i zaaplikuj tonik. Kwasy w mocniejszych stężeniach nakładaj zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Na noc nałóż sprawdzony krem nawilżający. Możesz również zastosować kwasy w niższych stężeniach, np. w postaci kremu na noc.
Dzień 2.: Kuracja retinoidami
Drugiego dnia nałóż retinoidy, np. retinol lub retinal. Retinoidy odpowiadają m.in. za odnowę komórek naskórka. Dzięki temu skóra będzie wygładzona, a zmarszczki płytsze. Retinoidy wpływają również korzystnie na syntezę kolagenu, co także wspomaga efekt przeciwstarzeniowy. Po umyciu twarzy odczekaj co najmniej 20-30 minut. Dopiero wtedy nałóż retinoidy. Po kolejnych 20-30 minutach zastosuj krem nawilżający.
Dni 3. i 4.: Regeneracja z użyciem ceramidów
Po kuracji kwasami i retinoidami pozwól skórze odpocząć. Mocniejsze substancje mogą bowiem uszkodzić jej barierę hydrolipidową. W tym czasie stosuj produkty, które zawierają regenerujące ceramidy. Doskonale wspomagają one intensywną odbudowę naskórka. Nie bez powodu nazywa się je cementem międzykomórkowym!
Postaw również na inne składniki nawilżające, m.in. kwas hialuronowy, aloes, mocznik i alantoinę. Wybierz produkt z kilkoma substancjami aktywnymi lub zastosuj serum i krem z ceramidami.
Jakie efekty daje skin cycling?
Skin cycling pomoże Ci:
- wyrównać koloryt skóry,
- zmniejszyć widoczność przebarwień,
- napiąć i ujędrnić skórę,
- spłycić zmarszczki,
- zmniejszyć stan zapalny,
- zredukować zmiany trądzikowe.
Efekty stosowania tej rutyny pielęgnacyjnej zaobserwujesz już po kilku cyklach. Dzięki prostocie metody skin cycling bez trudu utrzymasz regularność i uzyskasz zadowalające wyniki.
Przeczytaj również:
Minimalizm w pielęgnacji, czyli jak być zadbaną niewielkim nakładem pieniędzy i w duchu eko
- https://gemini.pl/poradnik/artykul/retinol-jak-dziala-i-czy-jest-bezpieczny/
- https://gemini.pl/poradnik/uroda/peeling-kwasowy-czy-kazdy-moze-go-stosowac/
- https://gemini.pl/poradnik/uroda/ceramidy-czym-sa-i-jaka-pelnia-role-w-kosmetykach/