Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Skręt jądra – objawy, rozpoznanie i leczenie

Słuchaj artykułu

Skręt jądra i powrózka nasiennego to obrót jądra wokół szypuły, który prowadzi do ucisku struktur powrózka nasiennego i odcięcia dopływu krwi do jądra. To stan nagły i wymaga jak najszybszej interwencji medycznej.

Skręt jądra – objawy, rozpoznanie i leczenie

Przyczyny skrętu jądra

Jądra to narządy parzyste leżące w mosznie. Produkują plemniki oraz hormon płciowy – testosteron. Krew dopływa do jądra przez powrózek nasienny, który składa się również z nasieniowodu i nerwów. U większości mężczyzn jądro nie może się skręcić, ponieważ tkanka wokół niego przytwierdza go do moszny.  

Niektórzy jednak rodzą się z większą mobilnością jądra w mosznie, co może skutkować jego skrętem.  

Skręt jądra nie występuje często. Zdarza się u 1 na 4000 mężczyzn poniżej 25. roku życia. Rzadziej występuje u noworodków i starszych mężczyzn. Najczęściej skręt pojawia się po jednej stronie (zwykle lewej). 

Podczas skrętu jądra dochodzi do ucisku naczyń powrózka nasiennego, co prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia jądra.  

Może to skutkować jego martwicą i późniejszą niepłodnością. Aktywność fizyczna nie wpływa na ryzyko wystąpienia skrętu jądra – może się to zdarzyć podczas ćwiczeń, siedzenia, stania, a nawet snu.  


Produkty dla mężczyzn
Zakupy z doradcą Gemini

Objawy skrętu jądra

Najczęstszym objawem jest nagły, silny ból po jednej stronie moszny, który promieniuje do pachwiny. Występuje obrzęk i zaczerwienienie moszny. Często dodatkowymi objawami są nudności i wymioty. Charakterystyczne dla skrętu jądra są:  

  • objaw Brunzela – podciągnięcie jądra do góry, 
  • objaw Gera – punktowe zaciągnięcie skóry moszny.  

Skręt jądra – jak go rozpoznać?

Rozpoznanie skrętu jądra opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym przeprowadzonym przez lekarza. Sprawdza on wygląd moszny, tkliwość i bolesność oraz szuka charakterystycznych objawów. W razie wątpliwości może wykonać badanie USG z oceną dopplerowską w celu uwidocznienia przepływów naczyniowych w obrębie jądra.  

Istotne jest postawienie rozpoznania w ciągu 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. 

W rozpoznaniu skrętu jądra należy wziąć pod uwagę możliwość zapalenia jądra i najądrza lub zakażenia układu moczowego, które mogą dawać podobne objawy.  

Leczenie skrętu jądra

Leczenie polega na operacyjnym przywróceniu krążenia. Operacja musi być wykonana w ciągu 6 godzin od pierwszych objawów, ponieważ później następuje trwałe uszkodzenie jądra.  

Według badań zabieg przeprowadzony po 12 godzinach aż u 75% pacjentów kończył się usunięciem jądra.  

Operacja polega na odprowadzeniu skrętu oraz umocowaniu jądra za pomocą szwów, aby zapobiec jego powtórnemu skręceniu się. Zwykle jest wykonywana z dostępu przez mosznę. 

Skręt jądra to skręcenie powrózka nasiennego i jego zawartości. Jest to stan nagły. Szybkie rozpoznanie i leczenie jest kluczowe w ratowaniu jądra. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy mężczyzn przed 25. rokiem życia i objawia się nagłym bólem po jednej stronie. Leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny i powinno nastąpić w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów. Prawidłowo jądra powinny być mniej więcej tego samego rozmiaru. Każda nagła zmiana wielkości któregoś z jąder, zmiana koloru moszny lub ból i dyskomfort to sygnały alarmujące i powinny być szybko skonsultowane z lekarzem. 

Przeczytaj również:
Zapalenie jądra – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Sharp VJ, Kieran K, Arlen AM. Testicular torsion: diagnosis, evaluation, and management. Am Fam Physician. 2013 Dec 15;88(12):835-40. PMID: 24364548. 
  2. Drewa T, Juszczak K. Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018. 
  3. https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/testicular-torsion. 
  4. https://www.mp.pl/chirurgia/chirurgia-dziecieca/69136,zespol-ostrej-moszny-i-skret-jadra-u-dzieci-i-mlodziezy.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę