Test PAPP-A. Normy, kiedy go wykonać?
Pomiar poziomu białka PAPP-A i β-hCG w surowicy w połączeniu z USG są efektywnymi metodami badań przesiewowych w kierunku anomalii chromosomalnych płodu, które możesz wykonać w ciąży. Badania te pomagają nie tylko wykryć wady płodu, ale również przewidzieć ryzyko komplikacji w trakcie ciąży.
Czym jest test PAPP-A i na czym polega?
Badanie poziomu PAPP-A razem z poziomem wolnej podjednostki β-hCG składają się na tzw. test podwójny. Jest to badanie biochemiczne z krwi wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży: między 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży.
PAPP-A (ciążowe białko osoczowe, pregnancy associated plasma protein-A) to glikoproteina produkowana głównie przez komórki łożyska. Jest obecna we krwi matki, a jej stężenie rośnie wraz z rozwojem ciąży.
PAPP-A jest niezbędne do prawidłowej implantacji, formowania łożyska i regulacji wzrostu płodu. Ciążowe białko osoczowe zwiększa ilość wolnego insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF) odpowiedzialnego za zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy i prawidłowy wzrost płodu. Ma również działanie immunosupresyjne i przeciwzakrzepowe w łożysku w celu ułatwienia implantacji zarodka oraz zapobieżenia rozpoznania go przez układ odpornościowy matki jako obce.
Test PAPP-A jest badaniem przesiewowym w kierunku niektórych anomalii chromosomalnych.
Nie potwierdza on obecności zaburzenia, ale pozwala zidentyfikować grupę kobiet, którym powinno zaoferować się dalszą diagnostykę, taką jak biopsja kosmówki, kordocenteza lub amniocenteza.
Test PAPP-A – jakie choroby pozwala wykryć?
Niski poziom PAPP-A jest związany z aberracjami (nieprawidłowościami) chromosomalnymi.
Są to głównie:
- trisomia 21 (zespół Downa) – jest to zespół cech wynikających z dodatkowego chromosomu 21. Zespół Downa wiąże się z charakterystycznym wyglądem, wadami różnych układów oraz obniżonym ilorazem inteligencji. Występuje z częstością 1/800 urodzeń, która rośnie wraz z wiekiem matki;
- trisomia 18 (zespół Edwardsa) – wynika z dodatkowego chromosomu 18. Zespół Edwardsa dotyczy częściej dziewczynek i jest związany z nieprawidłowościami w zakresie wyglądu i rozwoju. Występuje z częstością 1/3500-1/8000 urodzeń.
- trisomia 13 (zespół Patau) – dodatkowy chromosom 13 jest przyczyną ciężkich zaburzeń wyglądu i funkcjonowania narządów. 95% płodów z zespołem Patau ulega samoistnemu poronieniu. Występuje z częstością 1/5000-1/8000 urodzeń.
Nie wiemy dokładnie, jaki mechanizm odpowiada za tę zależność. PAPP-A jest częścią testu podwójnego, w którym badany jest również poziom β-hCG. Jeśli połączymy te wyniki z badaniem USG pierwszego trymestru, to skuteczność wykrycia zaburzeń chromosomalnych wynosi 85-94%, a dla zespołu Patau i Edwardsa sięga nawet 86-100%.
Ponieważ stężenie PAPP-A odzwierciedla objętość łożyska i tkanki trofoblastycznej, jego poziom związany jest również z ryzykiem wystąpienia:
- porodu przedwczesnego,
- niskiej masy urodzeniowej,
- poronienia,
- stanu przedrzucawkowego.
Odsetek ich wykrywania nie jest wystarczająco wysoki, aby używać badania PAPP-A jako badania przesiewowego w kierunku tych patologii.
Wskazania do wykonania testu PAPP-A
Test PAPP-A jest przesiewowym badaniem prenatalnym. Badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) zaleca, aby każdej ciężarnej w Polsce, bez względu na wiek, lekarz zaproponował ich wykonanie.
Od 27.06.2024 r. test PAPP-A może być refundowany w ramach programu badań prenatalnych.
Test PAPP-A – wyniki i ich interpretacja
Poziom PAPP-A rośnie wraz z wiekiem ciąży. Średnia wartość w okresie, w którym badanie jest wykonywane, rośnie z 0,4 MoM (Multiple of Median – wielokrotność mediany populacyjnej) w 10. tygodniu do około 0,7 MoM w 13. tygodniu ciąży. Obniżony poziom PAPP-A może sugerować obecność aberracji chromosomowych.
Testu PAPP-A nie można interpretować samodzielnie. Oszacowanie ryzyka obecności anomalii chromosomowych jest wyliczane za pomocą wyniku stężenia PAPP-A, β-hCG i badania USG pierwszego trymestru.
Jak interpretować wyniki tych badań?
- Zespół Downa: obniżone PAPP-A (zwykle 0,34-0,62 MoM) i podwyższone β-hCG.
- Zespół Patau: obniżone PAPP-A (zwykle 0,25 MoM) i obniżone β-hCG,
- Zespół Edwardsa: obniżone PAPP-A (zwykle 0,13-0,22 MoM) i obniżone β-hCG. [2,4,6]
Wysokie ryzyko aberracji chromosomalnej widoczne w teście podwójnym nie jest diagnozą, lecz wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki inwazyjnej: amniopunkcji, kordocentezy lub biopsji kosmówki.
Test PAPP-A – ile się czeka na wynik?
Oczekiwanie na wynik testu PAPP-A zależy od placówki, w której ciężarna wykonuje badanie. Czas oczekiwania waha się od 1 do 14 dni.
Przeczytaj również:
Badania prenatalne – jakie, kiedy i dlaczego należy je wykonać?
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej, Ginekol Pol. 2009, 80, 390-393.
- Badania prenatalne, Ginekologia po Dyplomie, 2018, https://podyplomie.pl/ginekologia/29437,badania-prenatalne
- Bręborowicz G. (red.), Położnictwo i Ginekologia, PZWL 2020.
- Livrinova V., Petrov I., Samardziski I., Jovanovska V., Boshku A.A., Todorovska I., Dabeski D., Shabani A., Clinical Importance of Low Level of PAPP-A in First Trimester of Pregnancy – An Obstetrical Dilemma in Chromosomally Normal Fetus. Open Access Maced J Med Sci. 2019 May 14;7(9):1475-1479. DOI: 10.3889/oamjms.2019.384.
- Honarjoo M., Zarean E., Tarrahi M.J., Kohan S., Role of pregnancy-associated plasma protein A (PAPP-A) and human-derived chorionic gonadotrophic hormone (free β-hCG) serum levels as a marker in predicting of Small for gestational age (SGA): A cohort study. J Res Med Sci. 2021 Nov 29;26:104. DOI: 10.4103/jrms.JRMS_560_20.
- Kirkegaard I., Uldbjerg N., Oxvig C., Biology of pregnancy-associated plasma protein-A in relation to prenatal diagnostics: an overview. Acta Obstet Gynecol Scand. 2010 Sep;89(9):1118-25. DOI: 10.3109/00016349.2010.505639.
- PAPP-A (Pregnancy associated plasma protein-A), East Sussex Healthcare NHS Trust, https://www.esht.nhs.uk/wp-content/uploads/2020/07/0835.pdf.
- Low PAPP-A Information for parents, 2019, https://www.hey.nhs.uk/patient-leaflet/low-papp-a/.
- Program badań prenatalnych, Ministerstwo Zdrowia https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych.
- Zespół Patau (trisomia 13. chromosomu, Patau syndrome): przyczyny, objawy i rokowania https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/301734,zespol-patau-trisomia-13-chromosomu-patau-syndrome-przyczyny-objawy-i-rokowania.
- Zespół Edwardsa: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/301736,zespol-edwardsa-przyczyny-objawy-i-leczenie.
- Zespół Downa (trisomia 21. chromosomu): przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/152284,zespol-downa.
- https://diag.pl/sklep/badania/papp-a/.
- https://enel.pl/usluga/test-papp-a/#kiedy-otrzymam-wyniki-testu-papp-a.