Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
23

Uczulenie na hybrydę – jak się objawia i jak je leczyć?

Słuchaj artykułu

Manicure hybrydowy stał się bardzo popularny. Coraz więcej kobiet decyduje się na jego wykonanie zarówno w salonie kosmetycznym, jak i samodzielnie w domu. Niestety może on wywoływać uczulenie. Jakie są jego objawy? Jak je skutecznie leczyć?

Uczulenie na hybrydę – jak się objawia i jak je leczyć?

Uczulenie na hybrydę – jak się objawia? 

Pierwsze objawy pojawiają się w największym stopniu na skórze w okolicy paznokci. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa i pojawić się zaraz po nałożeniu kosmetyków lub nawet kilka godzin po ich aplikacji. W dalszym etapie objawy alergii widoczne są na płytce paznokcia. Inne symptomy, które mogą towarzyszyć uczuleniu, to: 

  • swędzące pęcherzyki wokół paznokcia, 
  • ból palców, opuchlizna, 
  • łuszczenie naskórka, 
  • wstrząs anafilaktyczny, 
  • onycholiza. 

Reakcja może rozprzestrzenić się na całe ciało, np. opuchnięcie ust, szyi, wysypka. 

Onycholiza polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska i powstaniu w tej przestrzeni pęcherzyków powietrza. Widoczny jest też biały nalot na górnej krawędzi lub z boku, postępujący w głąb płytki paznokcia. Początkowo paznokieć ma lekko różowe zabarwienie. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, kolor ulega zmianie na żółty, szary lub brązowy.  


Produkty do paznokci
Zakupy z doradcą Gemini

Jakie są przyczyny alergii na hybrydę? 

W niektórych lakierach hybrydowych możemy znaleźć składniki będące potencjalnymi alergenami, co zwiększa ryzyko powstania alergii. Oprócz składu produktu do powstania reakcji alergicznej mogą przyczynić się także:  

  • zbyt mocne spiłowanie płytki paznokcia, 
  • za głębokie wycinanie skórek, 
  • nieumiejętne nakładanie produktu – zalewanie skórek, 
  • niewysterylizowane narzędzia, uczulenie na występujący w nich nikiel, 
  • nieodpowiednia lampa utwardzająca, 
  • zbyt krótkie utwardzanie lakieru, 
  • przeterminowane lub źle przechowywane produkty. 

Jak leczyć uczulenie na hybrydę? 

Po zauważeniu pierwszych objawów ważne jest, aby jak najszybciej zdjąć hybrydę z paznokcia. Im szybciej zostanie usunięta, tym większa szansa, że zmiany skórne nie będą poważne i leczenie przebiegnie szybko i sprawnie. 

Bardzo ważna jest również regeneracja naskórka i zatrzymanie reakcji alergicznej. Zastosowanie leków przeciwhistaminowych o działaniu przeciwalergicznym powinno pomóc załagodzić objawy uczulenia. Na zmiany skórne pomocna może okazać się maść z witaminą A o działaniu odżywczo-regenerującym oraz olejek herbaciany wykazujący właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. 

Jeżeli doszło do poważnych uszkodzeń naskórka czy też pojawiła się onycholiza, należy niezwłocznie udać się do dermatologa w celu zastosowania fachowego leczenia. Może ono trwać nawet do kilku tygodni. 

Czy po wyleczeniu istnieje możliwość ponownego wykonania manicure hybrydowego? 

W większości przypadków wystąpienie reakcji alergicznej nie skreśla możliwości ponownego wykonania manicure hybrydowego. Ważne, aby przed ponowną próbą zrobić dłuższą przerwę – około pół roku i w tym czasie zadbać o kondycję paznokci. Warto też zastanowić się nad zmianą stosowanych kosmetyków i postawić na takie, które zawierają jak najmniej drażniących składników. Należy także wymienić wszystkie akcesoria. 

Jak zapobiegać reakcji alergicznej na hybrydę? 

Jeśli masz obawy przed samodzielnym wykonaniem zabiegu, udaj się do profesjonalnej stylistki paznokci. Jeżeli natomiast manicure wykonujesz samodzielnie: 

  • Korzystaj z dobrej jakości narzędzi i produktów o bezpiecznym składzie. 
  • Dbaj o odpowiednie warunki przechowywania kosmetyków.  
  • Nie używaj produktów po upływie ich terminu ważności. 
  • Stosuj lampy o odpowiedniej mocy i budowie (nie mostki). 
  • Starannie przygotuj płytkę paznokci, unikaj zranień i przepiłowań. 
  • Lakier aplikuj powoli i dokładnie. Nakładaj go wyłącznie na płytkę paznokcia. Zachowaj odpowiednią odległość od skórek. 
  • Trzymaj się zaleceń w kwestii długości utwardzania lakieru. 
  • Raz na jakiś czas daj odpocząć paznokciom od hybrydy.

Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródło: 

  1. Morawska E., Kto nie powinien używać lakierów hybrydowych?, provocater.pl, 2017. 
  2. What is UV Curving – Introduction, Applications & Advantages. 
  3. NeoNail, Czas utwardzania lakieru hybrydowego – NeoNail, www.neonail.pl. 
  1. 26 czerwca 2022, 08:42
    Ewelina

    Czy uczulenie na hybrydę może objawiać się katarem?

    1. 28 czerwca 2022, 14:26
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry.
      Jednym z objawów reakcji alergicznej jest katar, który najczęściej pojawia się w przypadku kontaktu z alergenem wziewnym, dlatego jeśli katar wystąpił podczas wykonywania hybrydy, może on być następstwem tego zabiegu. Jeśli zaś hybryda jest już utwardzona, a katar pojawił się później, to najprawdopodobniej jest to spowodowane innym czynnikiem alergizującym. Zawsze w pierwszej kolejności warto wykluczyć kontakt z wszystkimi potencjalnymi czynnikami.

  2. 15 maja 2023, 22:31
    Asia

    Witam ,nabawiłam się w styczniu onyholizy i schodzącej skóry z opuszków palców ,byłam z paznokciami u podologa to mi zdjęła hybryde i powiedziała że mam to na tle alergicznym . Wcześniej pracując na tych produktach nie miałam problemów z paznokciami ,po tak długiej przerwie zrobiłam wczoraj paznokcie dnia 14.05 i następnego dnia swędziały mnie opuszki palców gdzie od razu zapaliła mi sie lampka ,że coś jest nie tak ,więc zdjęłam od razu hybryde . Płytka paznokciowa jak sie dobrze przyjrzeć ma plamki czerwone więc doszło do alergii ,jutro pojadę do apteki po olejek herbaciany. Proszę mi powiedzieć na jakich produktach można pracować przy takich alergiach? Podolog mi mówiła że najlepiej kupić dobrą baze ,że na bazie lepiej nie oszczędzać i ile mam teraz czekać żeby na nowo zrobić hybryde? Bardzo prosze rade i przykłady produktów które tak nie uczulają. Pozdrawiam

    1. 16 maja 2023, 13:06
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Jeśli doszło u Pani do reakcji alergicznej, to ciężko ocenić, które preparaty będą dla Pani odpowiednie i nie wywołają objawów. Więcej informacji mogłyby dać testy alergologiczne, o ile istnieje panel związków chemicznych używanych w lakierach i pokrewnych produktach. Do czasu wyjaśnienia sytuacji najlepiej całkowicie zrezygnować z wykonywania manicure hybrydowego.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę