Waginoplastyka – diagnostyka, wskazania, leczenie
Plastyka pochwy obejmuje procedury inwazyjne (tzw. chirurgiczne) lub nieinwazyjne (np. laserowe), których celem jest uelastycznienie i odmłodzenie pochwy. Polegają one na korekcji aparatu mięśniowego oraz sąsiadujących tkanek w obrębie pochwy.
Waginoplastyka to zabieg, dzięki któremu zwęża się ściany pochwy, co finalnie wpływa na wygląd okolicy intymnej i pożycie seksualne. Zabieg waginoplastyki przede wszystkim zorientowany jest na poprawę elastyczności i zmniejszenie przedsionka pochwy. Zabieg operacyjny polega na redukcji nadmiaru śluzówki i rekonstrukcji nadwyrężonego aparatu mięśniowego wraz z plastyką krocza. Zoperowane mięśnie mogą mocniej się kurczyć, co przyczynia się do spotęgowania doznań erotycznych i większego zadowolenia pacjentki z wyglądu krocza.
Przyczyny zmian w wyglądzie żeńskich narządów płciowych
Fizjologia żeńska, w tym fizjologia żeńskich narządów płciowych, zmienia się pod wpływem czasu i procesu ogólnego starzenia się organizmu. Zaburzenia na tle hormonalnym, poród, zmienna masa ciała, choroby ginekologiczne (np. zespół policystycznych jajników), a w późniejszym wieku okres menopauzy i okres pomenopauzalny, powodują powstawanie nieprawidłowości, takich jak:
- osłabienie mięśni dna miednicy (mięśni Kegla),
- zaburzenia w budowie nabłonka wyściełającego pochwę,
- nadmierne rozluźnienie pochwy.
Wskazania do waginoplastyki
Główne dolegliwości, z którymi kobiety zgłaszają się do zabiegu tzw. rewitalizacji pochwy to:
- rozluźnienie ścian pochwy, spadek napięcia mięśniowego, urazy pochwy na skutek porodów naturalnych;
- fizjologiczne zmiany na skutek menopauzy;
- wysiłkowe nietrzymanie moczu;
- wrodzone zmiany w zakresie tkanki łącznej;
- niezadowolenie z wyglądu narządów rodnych;
- problemy podczas inicjacji seksualnej, w tym dyspareunia – ból podczas stosunku.
Do objawów rozluźnienia pochwy zalicza się również:
- spadek libido,
- problemy z osiągnięciem orgazmu i zmniejszenie odczuć podczas seksu,
- suchość i atrofia pochwy.
Przeciwskazania do zabiegu waginoplastyki
Operacji może się poddać jedynie osoba pełnoletnia. Dodatkowo waginoplastyka nie może być wykonywana u kobiet, które jeszcze nie rodziły dzieci. Procedurę waginoplastyki wykonuje się u kobiet, które zakończyły prokreację. Zabiegu nie wykonuje się w trakcie miesiączki.
Przeciwskazaniami do wykonania waginoplastyki są również: aktywna ciąża, okres laktacji i karmienia piersią, połóg, schorzenia ginekologiczne (w tym aktywne infekcje dróg rodnych), ogólny zły stan zdrowia pacjentki, aktywna infekcja wirusowa (np. opryszczka) oraz uzależnienia od leków psychotropowych, narkotyków i alkoholu.
Przebieg zabiegu
Zabieg waginoplastyki przeprowadza się na stole operacyjnym, w pozycji ginekologicznej, w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg polega na chirurgicznym wycięciu rozciągniętych i zwiotczałych tkanek. Kolejnym krokiem jest założenie okalających i zacieśniających szwów wchłanialnych, których nie trzeba usuwać po zabiegu. W efekcie zabiegu waginoplastyki pochwa jest zdecydowanie węższa na całej długości.
Czas operacji, w zależności od metody, szacuje się na około godzinę. Po zabiegu pacjentka powinna być poddana obserwacji, w celu kontroli lekarskiej i pielęgniarskiej. Pacjentka zobowiązana jest do odbycia wyznaczonych kontroli po zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu waginoplastyki
Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym z udziałem zespołu anestezjologicznego, dlatego pacjentka w dniu zabiegu pozostaje na czczo. Dodatkowo zobowiązana jest do wykonania zleconych wcześniej badań krwi i odstawienia leków zmniejszających krzepliwość krwi. Depilacja krocza, celem zapewnienia higienicznych warunków operacji oraz uniknięcia późniejszych infekcji, powinna odbyć się w dniu zabiegu, najlepiej za pomocą golarki mechanicznej.
Rekonwalescencja po zabiegu waginoplastyki
Pacjentka powinna rygorystycznie przestrzegać zasad higieny intymnej i, na ile to możliwe, zagwarantować dopływ powietrza do krocza – celem szybszego gojenia się ran. Po podstawowej toalecie pielęgnacja krocza wspomagana jest preparatem odkażającym. Najlepiej, żeby pacjentka używała miękkiej, przewiewnej bielizny, a krocze po wykonanej toalecie przez kilka godzin w ciągu dnia „wietrzyła” w pozycji leżącej. Dodatkowo należy dbać, by po zabiegu nie dopuścić do zaparć, które mogłyby spowodować krwawienie czy poluzowanie szwów. W tym celu przed i po zabiegu należy stosować dietę lekkostrawną oraz przyjmować min. 2,5 litra wody dziennie. W okresie rekonwalescencji nie zaleca się dźwigania ciężkich przedmiotów, nie należy także podejmować współżycia seksualnego. Do aktywności ruchowej pacjentka powinna powrócić po około 7 dniach. To minimalny czas potrzebny na zagojenie się rany i zejście obrzęku w okolicy krocza. Dopiero po upływie 8 tygodni pacjentka może wrócić do aktywności seksualnej.
Waginoplastyka a refundacja NFZ
Operację waginoplastyki można wykonać w ramach ubezpieczenia NFZ, gdy dyskomfort pacjentki występuje w parze z obniżeniem ścian pochwy i wymagana jest implantacja siatki podtrzymującej lub w przypadku zaburzeń nietrzymania moczu.
W pozostałych przypadkach pacjentka musi samodzielnie pokryć koszty operacji.
Przeczytaj również:
Metody powiększania prącia
Życie seksualne seniorów. Jak cieszyć się seksem pomimo upływu lat?
Źródła:
- Pod red. Jóźwik M., Szymanowski P., Uroginekologia, Algorytm postępowania terapeutycznego, wyd. II, PTUG, Gdynia 2019.
- Barcz E., Uroginekologia. Schorzenia dna miednicy, Gdańsk 2017.
- Debrand-Passard A., Luce-Wunderle G., Pielęgniarstwo Operacyjne, Wrocław 2020.
- Tazbir M., Fotona Intima – nowoczesna ginekologia laserowa, w: Kosmetologia estetyczna 2/2016/vol. 5.
- Olejek A., Olszak-Wąsik K., Zastosowanie lasera CO2 w zabiegach rewitalizacji pochwy, w: Forum położnictwa i Ginekologii, nr 41, 2018.
- Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, wyd. PZWL, Warszawa 2015.