Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
3

Wirus Borna. Nowe niebezpieczeństwo?

Słuchaj artykułu

Kilka dni temu w Niemczech odnotowano zakażenie wirusem Borna. Jest on bardzo niebezpieczny dla człowieka. Jak objawia się zakażenie tym wirusem? 

Wirus Borna. Nowe niebezpieczeństwo?

Co to jest wirus Borna? 

Wirus Borna (BoDV-1) jest jednym z dwóch znanych wirusów z rodziny Bornaviridae. Wywołuje on zwierzęcą chorobę Borna, która występuje głównie u koni i owiec na terenach Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. W 2018 r. wirus Borna został zdiagnozowany u czterech osób z zapaleniem mózgu. Przeżyła z nich tylko jedna, ale stała się w znacznym stopniu niepełnosprawna. Od tego czasu zakażenie wirusem Borna potwierdzono u około 40 osób, z czego wszyscy pacjenci zmarli. 

Szacuje się, że śmiertelność zakażenia wirusem Borna wynosi około 90%. 

Jak można się zarazić wirusem Borna? 

Nie jest znana droga zakażenia tym śmiertelnym wirusem. Badacze sugerują, że pacjenci zarazili się poprzez kontakt z wydzielinami zwierząt, czyli z kałem, moczem, krwią lub śliną. Rezerwuarem choroby mogą być małe ssaki, najczęściej ryjówka polna. 

Objawy choroby Borna 

Rozpoznanie choroby Borna nie jest łatwe. Zakażenie przypomina inne choroby, takie jak zespół Millera-Fishera, zespół Guillaina-Barrego czy autoimmunologiczne zapalenie mózgu. Początkowe objawy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Pojawiają się również bóle głowy i gorączka. Wraz z rozwojem choroby ujawniają się objawy neurologiczne, najczęściej zaburzenia mowy i chodu. Rozwija się także zapalenie mózgu, które w większości przypadków kończy się śmiercią.  

Leczenie zakażenia wirusem Borna 

Niestety nie wynaleziono skutecznego leku na chorobę wywołaną zakażeniem wirusem Borna, dlatego ma ona tak wysoką śmiertelność. Lekarze apelują o ostrożność przy kontakcie ze zwierzętami oraz ich wydzielinami, które mogą być źródłem zakażenia.  

Przeczytaj również:
Zespół Guillaina-Barrego. Jak się objawia?


Produkty do dezynfekcji
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Human Infections with Borna Disease Virus 1 (BoDV-1) Primarily Lead to Severe Encephalitis: Further Evidence from the Seroepidemiological BoSOT Study in an Endemic Region in Southern Germany Viruses 2023, 15(1), 188; https://doi.org/10.3390/v15010188.
  • Human Borna disease virus 1 (BoDV-1) encephalitis cases in the north and east of Germany Emerg Microbes Infect. 2022; 11(1): 6–13. Published online 2021 Dec 21. doi: 10.1080/22221751.2021.2007737
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę