Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Wirus HMPV. Czy zagraża nam kolejna pandemia?

Słuchaj artykułu

W Chinach odnotowano wzrost liczby zakażeń wirusem HMPV. Co to za wirus? Jakie objawy wywołuje? Przeczytaj w naszym artykule.  

Wirus HMPV. Czy zagraża nam kolejna pandemia?

Wirus HMPV, czyli ludzki metapneumowirus, to drobnoustrój, który należy do tej samej rodziny, co wirus RSV. Podobnie jak on, wirus HMPV wywołuje infekcję górnych dróg oddechowych. Infekcja zazwyczaj pojawiają się w okresie później zimy i wczesnej wiosny. Wirus najczęściej atakuje małe dzieci, osoby starsze i te z osłabionym układem odpornościowym.  

Wirus HMPV rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu czy kichania.  

Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj w ciągu 3-5 dni od kontaktu z osobą zakażoną.  

Jakie są objawy zakażenia HMPV? 

Zakażenie wirusem HMPV może przebiegać z różnym nasileniem objawów. Zazwyczaj osoby zakażone odczuwają łagodne objawy przypominające przeziębienie. Zdarzają się także zakażenia bezobjawowe.  

Do najczęstszych objawów infekcji zaliczamy: 

  • gorączkę, 
  • katar i zatkany nos, 
  • kaszel, 
  • świszczący oddech, 
  • ból gardła lub chrypę, 
  • ból mięśni. 

W poważniejszych przypadkach może dojść do rozwoju zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha środkowego. U osób zakażonych wirusem HMPV może pojawić się uciążliwa biegunka. Cięższe przypadki powinny być leczone pod nadzorem specjalisty w warunkach szpitalnych.  

Leczenie zakażenia wirusem HMPV 

Nie istnieje specyficzne leczenie zakażenia wirusem HMPV. Terapia polega na łagodzeniu objawów dostępnymi preparatami. W przypadku gorączki i bólu mięśni możesz przyjąć tabletki z paracetamolem czy ibuprofenem. Stosuj je zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcją znajdującą się w ulotce. W przypadku chorych dzieci wybierz formę zawiesiny doustnej. 


Zakupy z doradcą Gemini

W odetkaniu nosa pomocne będzie oczyszczanie go za pomocą wody morskiej czy irygacji. Katar można złagodzić, stosując aerozole z ksylometazoliną i oksymetazoliną.  

W przypadku uporczywego kaszlu zastosuj syrop. Na kaszel suchy wybierz preparaty przeciwkaszlowe, a w przypadku mokrego – wykrztuśne. Jeśli nie wiesz, jaki masz rodzaj kaszlu, skonsultuj się z lekarzem, który wykona badanie osłuchowe.


Jak chronić się przed zakażeniem wirusem HMPV? 

Niestety nie została jeszcze opracowana szczepionka, która chroni przed zakażeniem wirusem HMPV.  

Możesz jednak przestrzegać pewnych zasad, które zmniejszą ryzyko zachorowania: 

  • Podczas kaszlu czy kichania osłaniaj usta chusteczką i od razu po użyciu wyrzuć ją. Jeśli nie masz chusteczki, kichaj w zgięcie łokcia. 
  • Często myj ręce, zwłaszcza przebywając poza domem. Możesz używać preparatów do dezynfekcji dłoni, jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody.  
  • Unikaj dotykania okolicy oczu, nosa czy ust nieumytymi dłońmi. 
  • Często myj lub odkażaj klamki, telefon itp., a także zabawki, które dzieci noszą ze sobą do szkoły czy przedszkola.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.ottawahospital.on.ca/en/documents/2017/01/human-meta-pneumo-virus_hmpv_info-sheet-en.pdf/ 
  • Wilczyński J., Litwińska B., Metapneumowirus człowieka – nowo opisany wirus zakażający układ oddechowy, Przegląd Epidemiol. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę