Witamina C w ciąży. Czy można ją brać? Dawkowanie i potencjalna szkodliwość
Ciąża to czas, w którym zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze wzrasta. Jak działa witamina C w ciąży i jak wygląda jej dawkowanie? Odpowiadamy w artykule.
Witamina C a ciąża – czy można ją stosować?
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Witamina C w ciąży jest odpowiedzialna za przebieg wielu procesów i reakcji. Jest niezbędna dla zachowania dobrej odporności organizmu przyszłej mamy. Przeciwdziała również niedoborom żelaza, na które ciężarne są szczególnie narażone.
Kwas askorbinowy odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu, a szczególnie jego układu nerwowego.
Czy witamina C w ciąży może mieć szkodliwy wpływ na jej przebieg?
Witamina C to składnik naszej codziennej diety. Zapotrzebowanie na nią można pokryć, spożywając naturalne produkty, w których się znajduje. W tej postaci jest też najlepiej przyswajalna. Jeśli zasady racjonalnego odżywiania kobiety ciężarnej są zachowane, witamina ta nie jest szkodliwa. Dodatkową suplementację najlepiej skonsultować z lekarzem, który stwierdzi, czy rzeczywiście istnieje taka potrzeba i dobierze odpowiednią dawkę.
Witamina C a możliwość zajścia w ciążę
Zajście w ciążę jest możliwe, gdy organizm kobiety jest w optymalnym stanie. Jeśli występuje niedobór lub nadmiar jakiegoś składnika, zajście w ciąże może okazać się utrudnione. Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i bierze udział wielu niezwykle ważnych reakcjach, stymulując różne procesy biochemiczne. Jeśli poziom kwasu askorbinowego będzie odpowiedni, to na pewno przyczyni się do zajścia w ciążę, jej utrzymania i prawidłowego rozwoju płodu.
Witamina C a karmienie piersią
W przypadku suplementacji witaminy C w czasie karmienia piersią wytyczne są podobne jak w przypadku ciąży. Nie zaleca się nadmiernego spożywania tego składnika w postaci suplementów. Najlepiej pozyskiwać ją z diety bogatej w warzywa i owoce. Jeśli jednak karmisz piersią, a Twoja dieta jest uboga w witaminę C, skonsultuj z lekarzem dodatkową suplementację. Wciąż są prowadzone badania na temat wpływu zwiększonej podaży witaminy C u kobiet karmiących.
Czy witamina C przenika do mleka matki?
Mleko matki dostarcza wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Skład mleka jest unikalny, zmienia się i dopasowuje do potrzeb dziecka. Wpływ diety matki na skład produkowanego przez nią mleka jest niewielki, gdyż jego produkcja ma pierwszeństwo nad innymi potrzebami metabolicznymi. Niedobory niezbędnych składników są rekompensowane z zapasów organizmu matki. Zaobserwowano jedynie niewielkie różnice w składzie mleka spowodowane zmianami w diecie.
Zwiększone stężenie witaminy C w mleku występowało jedynie przy znacznie zwiększonym jej spożyciu wraz z dietą.
Dawkowanie witaminy C w ciąży – zalecane dawki
Zapotrzebowanie na witaminę C zależy m.in. od płci, wieku i wysiłku fizycznego. Niezbędna dzienna ilość tego składnika dla dorosłej kobiety wynosi ok. 70 mg. Jednak z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na większość składników odżywczych w ciąży również spożywanie witaminy C powinno być nieco zwiększone. Zaleca się przyjmowanie ok. 85 mg tej witaminy dziennie.
Niedobór witaminy C w ciąży
Niedobór witaminy C może powodować:
- nadciśnienie tętnicze;
- ogólne osłabienie organizmu;
- trudności z gojeniem się ran;
- stany zapalne błony śluzowej, które mogą przerodzić się w poważniejsze infekcje zagrażające zdrowiu dziecka, a nawet być przyczyną poronienia.
Niedobór witaminy C w ciąży może mieć również poważne konsekwencje dla rozwoju centralnego układu nerwowego płodu. Jak wynika z badań, już niewielki deficyt tej witaminy wpływa na rozwój hipokampu dziecka, który odpowiada za pamięć i koncentrację. Ważne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy C jeszcze przed zajściem w ciążę.
Przedawkowanie witaminy C w ciąży
Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy C może mieć szkodliwy wpływ na organizm.
Zbyt duże dawki witaminy C w ciąży mogą wywoływać:
Kwas askorbinowy dzięki dobrej rozpuszczalności w wodzie nie kumuluje się w organizmie i jest wydalany z moczem, dlatego ciężko o jego przedawkowanie.
Kosmetyki z witaminą C w ciąży – czy są bezpieczne?
Kwas askorbinowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii, co zawdzięcza przede wszystkim swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Bierze także czynny udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zmarszczek.
Nie ma przeciwwskazań do stosowanie kosmetyków z witaminą C w ciąży. Szukaj jednak tych, które mają na opakowaniu zapis „Kosmetyk odpowiedni dla kobiet w ciąży”. Stosuj się do zaleceń producenta i nie aplikuj kosmetyku zaraz przed wyjściem na słońce. Witamina C może powodować przebarwienia skórne.
Przeczytaj również:
Dieta wegańska w czasie ciąży i karmienia piersią
- Leśniczak B., Witaminy i składniki mineralne – zapotrzebowanie i znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży, POŁOŻNA nauka i praktyka 1 (37)/2017, 14-17.
- Guz J., Oliński R.: Rola witaminy C w regulacji epigenetycznej. Postepy Hig Med Dosw (online), 2017; 71: 747-760.
- Yieh L., McEvoy CT., Hoffman SW., Caughey AB., MacDonald KD., Dukhovny D.. Cost effectiveness of vitamin c supplementation for pregnant smokers to improve offspring lung function at birth and reduce childhood wheeze/asthma J Perinatol. 2018 Jul;38(7):820-827.
- May J.M., Vitamin C transport and its role in the central nervous system, Subcell Biochem. 2012; 56: 85-103.