Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Skin cycling
X - Kosmetyki dla całej rodziny
X - Dzień niespodziewanego całusa
X - Adamed Recigar
X - Aurovitas Apo-Uro
X - Sale do -50%
X - Nowości 2024
7

Witamina C w ciąży. Czy można ją brać? Dawkowanie i potencjalna szkodliwość

Słuchaj artykułu

Ciąża to czas, w którym zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze wzrasta. Jak działa witamina C w ciąży i jak wygląda jej dawkowanie? Odpowiadamy w artykule.

Witamina C w ciąży. Czy można ją brać? Dawkowanie i potencjalna szkodliwość

Witamina C a ciąża – czy można ją stosować? 

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Witamina C w ciąży jest odpowiedzialna za przebieg wielu procesów i reakcji. Jest niezbędna dla zachowania dobrej odporności organizmu przyszłej mamy. Przeciwdziała również niedoborom żelaza, na które ciężarne są szczególnie narażone.  

Kwas askorbinowy odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu, a szczególnie jego układu nerwowego. 

Czy witamina C w ciąży może mieć szkodliwy wpływ na jej przebieg? 

Witamina C to składnik naszej codziennej diety. Zapotrzebowanie na nią można pokryć, spożywając naturalne produkty, w których się znajduje. W tej postaci jest też najlepiej przyswajalna. Jeśli zasady racjonalnego odżywiania kobiety ciężarnej są zachowane, witamina ta nie jest szkodliwa. Dodatkową suplementację najlepiej skonsultować z lekarzem, który stwierdzi, czy rzeczywiście istnieje taka potrzeba i dobierze odpowiednią dawkę. 

Witamina C a możliwość zajścia w ciążę 

Zajście w ciążę jest możliwe, gdy organizm kobiety jest w optymalnym stanie. Jeśli występuje niedobór lub nadmiar jakiegoś składnika, zajście w ciąże może okazać się utrudnione. Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i bierze udział wielu niezwykle ważnych reakcjach, stymulując różne procesy biochemiczne. Jeśli poziom kwasu askorbinowego będzie odpowiedni, to na pewno przyczyni się do zajścia w ciążę, jej utrzymania i prawidłowego rozwoju płodu. 

Witamina C a karmienie piersią 

W przypadku suplementacji witaminy C w czasie karmienia piersią wytyczne są podobne jak w przypadku ciąży. Nie zaleca się nadmiernego spożywania tego składnika w postaci suplementów. Najlepiej pozyskiwać ją z diety bogatej w warzywa i owoce. Jeśli jednak karmisz piersią, a Twoja dieta jest uboga w witaminę C, skonsultuj z lekarzem dodatkową suplementację. Wciąż są prowadzone badania na temat wpływu zwiększonej podaży witaminy C u kobiet karmiących. 

Czy witamina C przenika do mleka matki? 

Mleko matki dostarcza wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Skład mleka jest unikalny, zmienia się i dopasowuje do potrzeb dziecka. Wpływ diety matki na skład produkowanego przez nią mleka jest niewielki, gdyż jego produkcja ma pierwszeństwo nad innymi potrzebami metabolicznymi. Niedobory niezbędnych składników są rekompensowane z zapasów organizmu matki. Zaobserwowano jedynie niewielkie różnice w składzie mleka spowodowane zmianami w diecie.  

Zwiększone stężenie witaminy C w mleku występowało jedynie przy znacznie zwiększonym jej spożyciu wraz z dietą.  

Dawkowanie witaminy C w ciąży – zalecane dawki 

Zapotrzebowanie na witaminę C zależy m.in. od płci, wieku i wysiłku fizycznego. Niezbędna dzienna ilość tego składnika dla dorosłej kobiety wynosi ok. 70 mg. Jednak z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na większość składników odżywczych w ciąży również spożywanie witaminy C powinno być nieco zwiększone. Zaleca się przyjmowanie ok. 85 mg tej witaminy dziennie.  


Witamina C
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niedobór witaminy C w ciąży

Niedobór witaminy C może powodować:  

  • nadciśnienie tętnicze; 
  • ogólne osłabienie organizmu; 
  • trudności z gojeniem się ran; 
  • stany zapalne błony śluzowej, które mogą przerodzić się w poważniejsze infekcje zagrażające zdrowiu dziecka, a nawet być przyczyną poronienia.  

Niedobór witaminy C w ciąży może mieć również poważne konsekwencje dla rozwoju centralnego układu nerwowego płodu. Jak wynika z badań, już niewielki deficyt tej witaminy wpływa na rozwój hipokampu dziecka, który odpowiada za pamięć i koncentrację. Ważne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy C jeszcze przed zajściem w ciążę. 


Preparaty dla kobiet w ciąży

Przedawkowanie witaminy C w ciąży

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy C może mieć szkodliwy wpływ na organizm.

Zbyt duże dawki witaminy C w ciąży mogą wywoływać: 

Kwas askorbinowy dzięki dobrej rozpuszczalności w wodzie nie kumuluje się w organizmie i jest wydalany z moczem, dlatego ciężko o jego przedawkowanie. 

Kosmetyki z witaminą C w ciąży – czy są bezpieczne? 

Kwas askorbinowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii, co zawdzięcza przede wszystkim swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Bierze także czynny udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zmarszczek.

Nie ma przeciwwskazań do stosowanie kosmetyków z witaminą C w ciąży. Szukaj jednak tych, które mają na opakowaniu zapis „Kosmetyk odpowiedni dla kobiet w ciąży”. Stosuj się do zaleceń producenta i nie aplikuj kosmetyku zaraz przed wyjściem na słońce. Witamina C może powodować przebarwienia skórne.


Przeczytaj również:
Dieta wegańska w czasie ciąży i karmienia piersią


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Leśniczak B., Witaminy i składniki mineralne – zapotrzebowanie i znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży, POŁOŻNA nauka i praktyka 1 (37)/2017, 14-17. 
  • Guz J., Oliński R.: Rola witaminy C w regulacji epigenetycznej. Postepy Hig Med Dosw (online), 2017; 71: 747-760. 
  • Yieh L., McEvoy CT., Hoffman SW., Caughey AB., MacDonald KD., Dukhovny D.. Cost effectiveness of vitamin c supplementation for pregnant smokers to improve offspring lung function at birth and reduce childhood wheeze/asthma J Perinatol. 2018 Jul;38(7):820-827. 
  • May J.M., Vitamin C transport and its role in the central nervous system, Subcell Biochem. 2012; 56: 85-103. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę